اختصاص 5 هزار و 800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:32 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۲۹۴۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: پنج هزار و 800 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی در اختیار استان ها قرار می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد شریعتمداری امروز (پنج شنبه) در همایش ملی کار با اخطار نسبت به آینده کار در جهان گفت: بسیاری از مشاغل امروز در آینده با ورود فناوری‌ها به صورت اتوماتیک انجام خواهند شد که پیامدهای بسیاری به ویژه برای جوانان به همراه دارد.
او گفت: تنها در صورتی قادر به مدیریت موفق این شرایط خواهیم بود که منافع مردم را در خط مقدم خواسته‌ها قرار دهیم.
شریعتمداری افزود: وقتی مشاغل در یک بخش کاهش و در بخش دیگر افزایش می‌یابد، افراد نمی‌توانند به سرعت از یک بخش به بخش دیگر منتقل شوند.
وی با تاکید بر لزوم ایجاد مهارت و توانمند کردن مردم ادامه داد: آموزش می‌تواند به مردم کمک کند تا خود را با تغییرات بوجود آمده منطبق کنند.
وی اظهار کرد: با افزایش اتوماسیون و رباتیک شدن امور، بسیاری از مشاغل در معرض خطر نابودی است، البته که فرصت‌های جدیدی هم در این زمینه بوجود می‌آید.
وی درباره تبعات این وضعیت عنوان کرد: تقاضا برای کارگران با مهارت بالا افزایش می‌یابد و کارگران با مهارت پایین ممکن است فرصت های شغلی خود را از دست بدهند.
وزیر کار راهکار حل این چالش را برنامه‌ریزی برای تربیت نیروی کار جامع و رقابتی عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی می‌تواند برای ایجاد آموزش لازم نیروهای کار اقدام کند.
شریعتمدای با بیان اینکه سالانه میلیون‌ها نفر وارد دنیا کار می‌شوند، افزود: بسیاری از این افراد مهارت مورد نیاز شامل مهارت‌های فنی و مهارت‌های نرم مثل کار تیمی را ندارند.
او گفت: به نظر می‌رسد نهضت مهارت آموزی نیازمند ایجاد اکوسیستم جامع مهارت و کارآفرینی در کشور است که از طریق همکاری نزدیک میان ذی نفعان بخش خصوصی، عمومی و جامعه مدنی ایجاد می شود.
شریعتمداری گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد اشتغال مولد و زودبازده 2 طرح در دست اجرا دارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره نخستین طرح توضیح داد: رهبر معظم انقلاب با برداشت 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی موافقت کردند که نزدیک هفت هزار میلیارد تومان از منابع دریافت شده از صندوق توسعه ملی پس از اختلاط با منابع موجود بانک های عامل به تسهیلاتی با نرخ های ارزان برای استفاده در واحدهای تولیدی در کشور تبدیل شدند.
وی درباره دومین طرح که در حال آغاز است، گفت: پنج هزار و 800 میلیارد تومان دیگر نیز از منابع صندوق توسعه ملی البته با تبدیل بر اساس نرخ نیمایی برای اشتغال زایی در اختیار استان ها قرار می گیرد.
شریعتمداری با بیان اینکه این طرح قرار است در ۲ حوزه به اشتغال کمک کند، افزود: اولین حوزه، ایجاد مشاغل حمایتی توسط سازمان‌های حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای ایجاد اشتغال و اشتغال پایدار روستایی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بقیه این اعتبار به صورت عام در استان‌ها توزیع می شود تا با بررسی بانک‌ها به افرادی که می‌خواهند اشتغال جدیدی را راه‌اندازی کنند، وام و تسهیلات اعطا شود.
وی با بیان اینکه در بخش اشتغال فراگیر، به ویژه مشاغل خانگی برنامه‌های ویژه طراحی کردیم، توضیح داد: در ۱۰ استان طرح‌های ویژه در حوزه اشتغال زودبازده فراگیر به صورت آزمایشی در دست اجراست.
به گفته شریعتمداری، خوشه‌سازی و برندسازی از واحدهای کوچک تولیدی و تبدیل آنها به شرایط مطلوب برای حضور در حوزه‌های ملی و بین‌المللی نیز در حال انجام است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره پرداخت معوقات حقوق گفت: روز گذشته هیات وزیران تصویب کرد که حداقل دستمزد متناسب با میزان تعیین شده توسط شورای عالی کار و سایر سطوح به بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی از اول فروردین ۹۸ پرداخت شود.
وی درباره رقم دستمزد و سایر سطوح توضیح داد: ۳۶.۵ درصد حداقل دستمزد رشد داشت که بالای یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد. همچنین افزایش سایر سطوح درآمدی نیز مبلغ ۲۶۱ هزار تومان به اضافه ۱۳ درصد تصویب شد.
وزیر کار با اشاره به دستور رئیس جمهوری به سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: این دستور برای بررسی معوقات موجود در برخی واحدهای تولیدی صادر شده است.
وی با بیان اینکه قرار است سازمان برنامه و بودجه تسهیلاتی به واحدهای تولیدی اختصاص دهد، افزود: بانک‌ها در این زمینه همکاری کنند تا معوقات واحدهای تولیدی به حداقل برسد. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°