قدردانی بالاترین مقام افغان از ایران در لویه جرگه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:14 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۶۹۳۷۶۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
رئیس جمهور افغانستان ازموضع جمهوری اسلامی ایران درقبال روند صلح این کشور قدردانی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
« محمد اشرف غنی » در مراسم اختتامیه لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان درکابل گفت : رابطه افغانستان با کشور همسایه" جمهوری اسلامی ایران" در حال توسعه است و از موضع جمهوری اسلامی ایران که به مذاکرات صلح با محوریت دولت افغانستان معتقد است تشکر و قدردانی می کنیم.
 
 قدردانی بالاترین مقام افغان از ایران در لویه جرگه
وی افزود : پیام من به همه کشورهای منطقه به ویژه همسایه پرجمعیتمان پاکستان این است که هدیه صلح چنان بزرگ خواهد بود که رشد اقتصادی شما افزایش می یابد و می خواهیم رابطه صمیمی با همه کشورهای جهان ازجمله با پاکستان ایجاد شود.
 
رئیس جمهور افغانستان خطاب به پاکستان گفت : بیایید ثابت کنیم که همه تردید ها در روابط دوجانبه غلط بوده است و نشان دهیم که می توانیم مناسبات « تهدید محور» را به مناسبات « صلح محور» تبدیل کنیم.
 
وی افزود : ما بساط رنج و غم را از سرزمین خود به هرشکل ممکن جمع خواهیم کرد و همکاری کشورهای همسایه مان دراین زمینه حایز اهمیت است و درتاریخ ثبت خواهد شد .
 
اشرف غنی تصریح کرد : باید ثابت کنیم که فقط کشورهای غربی نیستند که می توانند منازعات خودرا به صورت مسالمت آمیز حل کنند بلکه اینجا نیز تمدن بزرگ اسلامی است که ازهیچ تمدنی، کم وکاستی ندارد.
 
وی ضمن استقبال از موارد پیشنهادی اعضای لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان گفت : از این پس قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان ، نقشه راه دولت این کشوربرای پیشبرد روند صلح خواهد بود و همه تدابیر اداری که برای پیگیری و عملی شدن این قطعنامه نیاز باشد اتخاذ خواهد شد و مردم افغانستان شاهد اقدامات سریع و شفاف دراین زمینه خواهند بود .
 
وی تصریح کرد : درحقیقت سی ویک میلیون جمعیت افغانستان از حنجره سه هزار ودویست عضو لویه جرگه صدای صلح خواهی بلند کردند و گروه طالبان را به مسلمان و افغان بودنش سوگند دادند که دست از خشونت و جنگ بردارد.
 
رئیس جمهورافغانستان خطاب به طالبان گفت : درجنگ گاهی شما پیروز شدید وگاهی ما پیروز شدیم ، گاهی شما شکست خوردید وگاهی ما شکست خوردیم و نتیجه آن این است که قشرهای ضعیف جامعه افغانستان در رنج و عذاب هستند و صلح می خواهند .
 
اشرف غنی گفت : معنای صلح پایمال شدن شما ( طالبان ) و نابودی نظام جمهوری اسلامی افغانستان نخواهد بود بلکه معنای صلح ، سرمایه گذاری مشترک و زندگی مسالمت آمیز درکنار همدیگر و زیر چتر نظام افغانستان است.
 
وی بابیان اینکه معنای صلح عقب نشینی و فروپاشی نیست افزود : نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان همانند کوه استوارهستند و هیچ چیزی را نه تنها ازدست نداده اند بلکه به پیشرفت هایی نیز رسیده اند.
 
رئیس جمهور افغانستان همچنین خاطرنشان کرد : طرح صلح به معنای پایان حضور جهان درافغانستان نیست بلکه این طرح به معنای گذرافغانستان ازمرحله نظامی به مرحله توسعه است .
 
اشرف غنی خاطرنشان کرد : مهمترین نتیجه صلح این است که افغانستان ازکمک های مالی دیگران ( جامعه جهانی ) بی نیاز خواهد شد .
 
رئیس جمهور افغانستان دربخش دیگری ازسخنان خود گفت : من حاضرم خواست مشروع لویه جرگه را که برقراری آتش بس است عملی کنم اما آتش بس ، یک طرفه قابل اجرا نیست و درصورتی که طالبان بخواهد می توانیم برای تحقق آن کارکنیم .
 
وی بابیان اینکه دولت افغانستان حاضراست به جای لشکر مذاکره کننده ، تیم مذاکره کننده را تعیین کند افزود : ازگروه طالبان می خواهیم درداخل افغانستان مذاکرات صلح را انجام دهد واکنون انتخاب با طالبان است.
 
رئیس جمهور افغانستان همچنین درسخنرانی خود گفت : صد وهفتاد وپنج نفر از زندانیان گروه طالبان برای نشان دادن حسن نیت دولت افغانستان از زندان آزاد می شوند.
 
« عبدالرب رسول سیاف » رئیس لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان نیز دراین مراسم بار دیگر ازگروه طالبان خواست دست از جنگ و خشونت بردارد و به روند صلح بپیوندند.
 
وی با تاکید براینکه همه مردم افغانستان خواستار صلح هستند افزود : شماری ازچهره های سیاسی که درلویه جرگه شرکت نکردند نیز صلح می خواهند اما ممکن است دراین زمینه دیدگاه های متفاوت برای رسیدن به صلح داشته باشند.
 
سیاف همچنین برهمگرایی دولت افغانستان و چهره های سیاسی در روند صلح تاکید کرد و گفت : تلاش هایی که تاکنون درراستای صلح صورت گرفته، پراکنده بوده است که باید از این پس منسجم شود.
 
رئیس لویه جرگه افغانستان از اشرف غنی خواست نتایج و پیشنهادات لویه جرگه را عملی کند و ازهرگونه اقدام خودسرانه و بدون مشورت با مردم افغانستان در روند صلح بپرهیزد.
وی تصریح کرد : با پایان یافتن کار لویه جرگه اکنون دولت افغانستان است که باید برای تحقق صلح گام های قاطعانه بردارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°