روحانی: کلاس درس کلاس علم و تربیت است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:04 - سه‌شنبه 24 تير 1399
کد خبر : ۶۹۳۹۱۴
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
رئیس جمهور در آیین نکوداشت «یکصد سال تربیت معلم در ایران» با اشاره به نقش مهم معلمان در تربیت و آموزش دانش آموزان گفت: کلاس درس، کلاس علم و تربیت است و همه معلمین نیز، هم معلم و هم مربی هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای روحانی در مراسم نکوداشت یک صد سال تربیت معلم در ایران افزود:­ بسیار خوشحال هستم که هفته معلم در آستانه ماه رحمت، مغفرت و برکت الهی قرار گرفته است.
رئیس جمهور گفت: در این جا می‌خواهم نکته‌ای را به عرض شما برسانم که
آقای روحانی با بیان اینکه قرآن کتاب هدایت انسان‌ها در مسیر سعادت بشر است افزود: یکی از دلایل عظمت ماه رمضان علاوه بر فضیلت‌های ذاتی آن، نزول قرآن در این ماه است.
رئیس جمهور ادامه داد: همه ویژگی‌های بزرگی که در ماه رمضان یعنی ماه صیام، صبر، عبادت، بهار قرآن، نزول قرآن و ماه شب قدر است و همه این ویژگی‌هایی که در این ماه وجود دارد­ به یک نسبت در مدرسه و کلاس تعلیم و تربیت معلم نیز وجود دارد.
آقای روحانی افزود: فضای ماه رمضان، فضای دلدادگی به حق­ وفضای توجه به آسمان‌ها و یاد مستمندان و این ماه، ماه تعاون، همکاری، برادری، افطار و کنار هم قرارگرفتن است.
رئیس جمهور با بیان اینکه ماه رمضان ماه فهم و درک قرآن برای مسیر هدایت است تصریح کرد: همه این‌ها در یک حدی، در کلاس مدرسه نیز می‌تواند باشد و قاعدتا هست، کلاس درس، کلاس علم و تربیت است و همه معلمین نیز، هم معلم و هم مربی هستند.
آقای روحانی ادامه داد: ممکن است شما به دلایلی معلم تربیتی هم داشته باشید، اما تمام معلمین، مربیان جامعه نیز هستند.
رئیس جمهور گفت: بعضی از معلمین و دبیران در مدرسه محبوب هستند و محبوبیت معلم‌ها مانند یکدیگر نیست و کمی تفاوت دارد برخی خیلی محبوبیت دارند و آن که خیلی محبوب است ممکن است معلم ریاضی باشد، آن معلم ریاضی است که می‌تواند معلم خوب باشد و­ اخلاق، سخن، لبخند، نحوه برخورد و تعامل او با دانش آموزان می‌تواند تربیت کننده باشد.

معلمان از مرز‌های فرهنگی کشور حراست می‌کنند

رئیس جمهور گفت: معلم از مرز‌های فرهنگی کشور حراست می‌کند و یک معلم وظیفه شناس می‌تواند تنها با یک جمله و تغییری که در یک کودک به وجود می‌آورد کاری به ارزش عبادت هایش در شب قدر انجام دهد.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود افزود: بهترین نمونه معلمان همان بزرگواری است که به یادش امروز را روز معلم نام گذاری کردند یعنی علامه شهید مطهری که دشمن خیلی زود ایشان را از انقلاب گرفت، اما ما از این نمونه‌ها در ایران کم نداریم.
آقای روحانی افزود: شهید رجایی، شهید باهنر و شهید بهشتی از دیگر معلمانی هستند که همچون شهید مطهری جزو استثنا‌های ما بودند و من خود به یاد دارم که شهید مطهری دائما در حال نظاره جامعه دانشگاهی بود تا جا‌هایی را پیدا کند که در آن دشمن سعی می‌کرد ذهن جوانان را دارای شبهه کند، اما این شهید بزرگوار دقیقا بر روی همان نقاط دست می‌گذاشت و با نوشتن مقاله و کتاب سعی در راهنمایی جوانان کشور می‌کرد.
رئیس جمهور گفت: من امروز در محضر شما که مصادف است با صدمین سال کار تربیت معلم در کشور باید بگویم که حوادث اخیر داخل کشور ما به ما آموخت که معلم وظیفه بزرگی در برابر حوادث طبیعی غیرمترقبه دارد.
آقای روحانی افزود: دولت دوازدهم شاهد یکی از بزرگترین زلزله‌ها و بزرگترین سیل کشور در صد سال اخیر بود تا جایی که در فروردین امسال گاهی تا ۲۸ استان ما درگیر سیل شده بود و این شرایط به ما آموخت که باید تدبیری اندیشیده شود که از وجود معلمان در شرایط سخت بیشتر استفاده کنیم.
رئیس جمهور گفت: این شرایط نشان می‌دهد که در این مواقع معلمان باید در کنار مردم باشند و اگر حادثه طبیعی برای مثال در روستایی افتاد باید یک چادر مختص معلمان وجود داشته باشد که اگر هم امکان تدریس برای بچه‌ها نبود، اما در کنار معلم بودن باعث احساس آرامش کودکان شود و بچه‌ها این حس را پیدا نکنند که رها شده اند.

رئيس جمهور گفت:­ بايد دانش آموز در تعليم و تربيت به جايگاهي برسد كه بتواند هم نقد كند و هم مقاله بنويسد و چند كتاب را هم مطالعه كند اما اگر نمره دانش آموز صرفا براساس ورقه امتحان باشد مشكلاتي ­ايجاد مي كند.  
 آقاي روحاني در مراسم­ بزرگداشت يكصد سال تربيت معلم در ايران در ادامه سخنانش افزود: ما در مدارس، كلاس هاي زبان هاي خارجي مثل عربي و انگليسي داريم اما وقتي دوره دانش آموزي تمام مي شود دانش آموز حتي نمي تواند دو دقيقه به اين زبان ها صحبت كند. اين چه سبك درس دادن و چه شيوه تعليم و تربيت است؟
وي ادامه داد: چرا در زبان آموزي از ابتدا  درس ها با گرامر شروع مي شود؟ مگر  بچه اي كه از مادر مي خواهد زبان ياد بگيرد بايد گرامر بداند و آيا مادر براي او صفت و قيد و فعل به كار مي برد؟ اين روش راه يادگرفتن زبان نيست و بايد مدارس در اين زمينه متحول شوند.
آقاي روحاني در عين حال گفت: البته آموزش و پرورش در اين زمينه تلاش هايي كرده و اين يك ضرورت است كه بايد مديران و معلمان ماهر آن را به پيش ببرند.
رئيس جمهور بر ضرورت آماده سازي دانش آموزان براي درك تحولات اجتماعي سياسي جامعه تاكيد كرد و گفت: فرزندان جامعه بايد شناخت لازم از تحولات روز داشته باشند و اين كار معلمان است مثلا  در شناخت موضوعي مثل تحريم.

 رئيس جمهور در ادامه تاكيد كرد: راهي جز ايستادگي، مقاومت و اميد به آينده نداريم؛ جنگ كنوني با امريكا جنگ اميد است آنان مي خواهند اميد ما را بشكنند، ما بايد اميد آنان را بشكنيم.
آقاي روحاني با تبيين روند مذاكرات هسته اي و مخالفت ها با آن گفت: عصبانيت تندروهاي امريكا، رژيم صهيونيستي، عربستان و يكي دو كشور کوچک ديگر كه قابل ذكر نيستند و نمي خواهم نامشان را ببرم به حدي بود كه راه افتادند و در گفتگو با مقامات امريكا آنان را زيان ديده اين مذاكرات دانستند.
وي افزود: تندروها خطاب به مقامات امريكا مي گفتند مگر بنا نبود نگذاريد ايران فعاليت هسته اي كند پس چرا تسليم شديد؟ مراكز نطنز و فردو در حال فعاليت اند؛ بنا بود درِ مركز فردو را تخته كنيد اما نتوانستيد؛ مي خواستيد سانتريفيوژها را جمع كنيد، نتوانستيد؛ در زمينه توسعه و تحقيق مي خواستيد جلوي ايران را بگيريد اما در اين زمينه هم تسليم شديد پس چه كار مي كنيد و چه قدمي برداشتيد؟
رئيس جمهور اضافه كرد: مخالفان برجام خطاب به امريكایي ها القا مي كردند كه بدترين توافق تاريخي امريكا انجام شده است و جماعتي كه اكنون در امريكا سر كار آمده اند در دوره تبليغات انتخاباتي اعلام كرده بودند كه پس از پيروزي توافق را از بين مي برند و هزينه انتخابات را نيز عربستان، رژيم صهيونيستي، يهوديان امريكا، تندروها و نژاد پرستان تامين كردند.
 آقاي روحاني گفت: وقتي سر كار آمدند گفتند از توافق خارج مي شوند و از اروپا هم خواستند از برجام خارج شود و به سه علت برجام را توافقي نامطلوب دانستند نخست آنكه در اين توافق فعاليت هاي موشكي ايران آزاد شد و هر نوع موشكي مي سازد دوم آنكه پس از چند سال، فعاليت  هسته اي ايران بطور كامل آزاد مي شود و سوم آنكه درباره اقدامات منطقه اي ايران هيچ حرفي زده نشده است و كل منطقه را مي گيرد.
رئيس جمهور افزود: رفتند با اروپا و كشورهاي مختلف شش ماه رايزني كردند اما موفق نشدند و امريكايي ها ناچار شدند به تنهايي از برجام خارج شوند كه اين كار سختي براي آنها بود زيرا مي خواستند با اروپا ، روسيه و چين خارج شوند اما حريف نشدند بعد ، تحريم هاي يكجانبه را عليه ما وضع كردند.
آقاي روحاني گفت: در اين تحريم ها، دولت ها با امريكا همراهي نكردند اما متاسفانه شركت ها تسليم شدند زيرا منافع مادي آنان تهديد شد و امريكايي ها نيز در شركت ها سهيم بودند و تهديد شده بودند كه يا بايد با واشنگتن همكاري كنند يا با تهران و شرايط كنوني را برما تحميل كردند.

 رئيس جمهور گفت: ما بزرگترين تضمين تاريخي را در برجام گرفتيم نه از شش كشور بلكه به شوراي امنيت سازمان ملل برديم و جامعه جهاني آن را تأييد و امضا كرد.
­ آقاي روحاني در ادامه سخنان خود خطاب به معلمان و فرهنگيان افزود: شما يك جمعيت حدود 900 هزار نفري هستيد كه 14 ميليون امانت در سنين نوجواني و جواني در خدمت شماست، يك رقم بسيار بزرگ و عظيمي است و هر دانش آموزي اگر خوب در كلاس چيزي را متوجه شود روي پدر، مادر و خانواده هم بي تأثير نيست و مي تواند اثرگذار باشد.
رئيس جمهور در ادامه با طرح اين سؤال كه تحريم يعني چه؟ چرا ما تحريم شديم و دليل آن چيست؟ اظهار داشت: مبناي اوليه تحريم اين بود كه كشورهاي قلدر جهان آمدند و اين موضوع را در ذهن جامعه بشري كردند كه ايران كشوري خطرناك و دنبال ساخت بمب اتم است و با آن مي خواهد برخي كشورها را با خاك يكسان كند، پس بياييد مواظب آن باشيم، اين يك خطر بزرگ است.
آقاي روحاني ادامه داد: همه از اينجا نشأت گرفت، ايران هراسي، انقلاب هراسي و گفتند ايران يك مجموعه خطرناك است و ما را به شوراي امنيت بردند، در آنجا ما را تحريم كردند و بدترين قطعنامه تاريخ شوراي امنيت؛ يعني قطعنامه 1929 شوراي امنيت را عليه ما تصويب كردند و در اين قطعنامه ما را تا مرز جنگ پيش بردند.
رئيس جمهور گفت: پس از آن در سال هاي 89، 90 و 91 بدترين تحريم ها را عليه ما اعمال كردند، از ابتدايي كه دولت يازدهم بر روي كار آمد سخن ما با مردم اين بود كه امكان دارد كه هم ما علم اتم و فناوري اتمي داشته باشيم و هم به دنيا اعتماد دهيم كه ما براي شما خطر نيستيم.
آقاي روحاني تصريح كرد: تحت اين عنوان كه گفتيم سانتريفيوژ مي تواند بچرخد، اقتصاد كشور نيز مي تواند بچرخد و اين شعار اصلي من در دولت يازدهم و در دوران تبليغات انتخاباتي بود.
رئيس جمهور در ادامه با اشاره به انتخابات گفت: يكي از دلايل رأي دادن مردم اين بود كه مردم آمدند رأي دادند و گفتند ان شاء الله اين دولت مي تواند با زبان ديپلماسي، منطق و استدلال دنيا را از اين تصميم غلط بازگرداند و شرايط كشور را عادي كند، اين يكي از دلايل مهم بود.
آقاي روحاني افزود: ما وارد اين صحنه شديم و مذاكرات آغاز شد كه البته به مقدمه و فراز و نشيب آن كاري ندارم، در صد روز اول دولت يازدهم ما توانستيم توافق موقت با دنيا انجام دهيم يعني در سه ماه اين توافق انجام و به توافق ژنو معروف شد.
رئيس جمهور با بيان اينكه ما يك توافق اجمالي با دنيا انجام داديم، اظهار داشت: بخش بزرگي از پول هاي بلوكه شده ما آزاد شد يعني از آن تاريخ هر ماه 700 ميليون دلار از پول ما آزاد مي شد.
آقاي روحاني گفت: ديديد كه ما دنبال اين بوديم كه قيمت ارز را بالا ببريم اما جامعه قيمت را پايين مي آورد و ما حريف آنان نمي شديم، ما مي گفتيم ارز 3 هزار تومان اما مردم مي گفتند 2 هزار و 800 تومان، رئيس بانك مركزي ما از بالا بردن قيمت ارز ناتوان بود. چرا؟ اميدي كه مردم پيدا كرده بودند و دلاري كه وارد كشور مي شد، زيرا همه منابع ما در حال آزاد شدن بود.
رئيس جمهور ادامه داد: پس از آن، در مرحله دوم به دنبال توافق دائم رفتيم، توافق دائم ما در سال 1393 امكان پذير بود و مي توانستيم به توافق دائم برسيم اما اسرائيل و عربستان تلاش كردند اين توافق عقب بيفتد و انجام نشود، هر دو به وين رفتند با آنان مخصوصاً آمريكايي ها صحبت كردند و جلوي توافقي را كه قرار بود دو روز بعد در سال 1393 دائمي اجرا شود گرفتند، آمريكايي ها نيز بهانه هايي آوردند، ايراد گرفتند و اين توافق ماند.
آقاي روحاني با بيان اينكه تقريباً شش تا هفت ماه اين مرحله عقب افتاد اظهار داشت: بحث هاي بسيار پيچيده اي انجام شد تا به هر حال به يك توافقي رسيديم كه توافق هسته اي بود و در 23 رمضان سال 94 يعني در تير ماه اين توافق اعلام شد آن را شروع كرديم اما مخالفان ايران و تندروها در آمريكا ايستادند و گفتند نمي گذاريم اين توافق اجرا شود.
رئيس جمهور ادامه داد: اسرائيل و عربستان نيز ايستادند و همه توان خود را به كار گرفتند، اما توافق شروع شد و با يكسري مشكلات در دي سال 1394، توافق هسته اي اجرايي شد، 26 دي سال 94 توافق ما با شش كشور بزرگ دنيا نهايي شد و در اين توافق به ما مي گفتند تضمين ندارد اما ما مي گفتيم آن را به شوراي امنيت سازمان ملل مي بريم و قطعنامه الزامي مي كنيم، در كشور خيلي ها به ما مي گفتند شماها ساده هستيد اما پنج روز بعد از اين توافق، توافق به شوراي امنيت سازمان ملل رفت و با يك قطعنامه اي الزامي شد.
آقاي روحاني با بيان اينكه يعني همه دنيا اين را امضا كردند تصريح كرد: اينكه برخي از آدم هايي كه دقيق نيستند مي گويند؛ ايران چرا تضمين نگرفت در اين توافق، بايد بگوييم ما بزرگترين تضمين تاريخي را گرفتيم نه از شش كشور بلكه به شوراي امنيت سازمان ملل برديم و جامعه جهاني آن را تأييد و امضا كرد.
رئيس جمهور گفت: وقتي اين عملي شد، شما تحول را در كشور ديديد، فروش نفت ما  1 ميليون بشكه در روز اضافه شد و در عرض چند ماه توانستيم بازار نفت را بگيريم كه خيلي ها مي خواستند نگذارند، تمام شركت ها به ايران هجوم آوردند، آنقدر در هتل هاي تهران صف بود كه جا نبود و عده اي كه مخالف برجام بودند خيلي عصباني بودند و شب خوابشان نمي برد و مي گفتند كه چرا همه به تهران مي آيند و اين همه صف بسته اند، چه خبر است؟
آقاي روحاني ادامه داد: براي اينكه مردم بدانند مي گويم بانك ها و شركت هاي بزرگ جهاني حدود 100 ميليارد دلار اعتبار، نسبت به ايران تعهد كردند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۵°