کدخدایی: برای برگزاری انتخابات الکترونیکی آماده ایم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:17 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۳۹۸۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
سخنگوی شورای نگهبان در نخستین نشست خبری در سال 98 گفت: برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در حد توان وزارت کشور آماده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کدخدایی افزود: تا هر جا که وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس به شکل الکترونیکی آمادگی اجرا داشته باشد ما هم آماده نظارت هستیم و هیچ منعی از جانب ما نیست.
 
سخنگوی شورای نگهبان، در پاسخ به این پرسش که آیا الکترونیکی شدن انتخابات به انتخابات اسفند می‌رسد؟ گفت: درباره فرآیند الکترونیکی شدن انتخابات روند‌های طولانی و متعدد وجود دارد و در هر مرحله از انتخابات باید مراحلی از آن را جلو ببریم که این بار هم این کار انجام شده است.
 
وی افزود: ارتباطات فشرده‌ای میان کارشناسان شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد و تا حد آمادگی این وزارت خانه ما هم آماده نظارت هستیم.
 
کدخدایی همچنین درباره نام نویسی متعدد داوطلبانی که صلاحیت لازم را ندارند و سبب بالا بردن هزینه برای نظام می‌شوند گفت: تاکنون همان قانون انتخابات گذشته مبنا و وضع گذشته برقرار است؛ برخی اشکالات می‌توانست برطرف شود، اما همچنان باقیست.
 
وی افزود: معتقدیم این وضع باید روزی به پایان برسد، یعنی نحوه ثبت نام و تعداد ثبت نام کنندگان باید در حد معقول در نظام انتخاباتی پیش بینی شود تا هم حق مردم در نظر گرفته شود و هم امکان بررسی دقیق و عادلانه باشد.
 
کدخدایی گفت: ما هم تلاش می‌کنیم تا با دقت بیشتری این بررسی‌ها انجام شود و سعی می‌کنیم حق هیچ یک از داوطلبان ضایع نشود.
 
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به این پرسش که قبلا اعلام کرده اید فعالیت‌های مجازی کاندیدا‌ها به طور ویژه رصد می‌شود؛ آیا این موضوع در انتخابات اینده مدنظر خواهد بود؟ " افزود: من یادم نمی‌آید که از کلمه ویژه استفاده کرده باشم؛ از بنده سوال شد که آیا فعالیت‌ ها در فضای مجازی هم رصد می‌شود که در پاسخ اعلام کردم اگر فعالیتی باشد که ناقض شرایط کاندیداتوری باشد مدنظر قرار خواهد گرفت.
 
کدخدایی همچنین در پاسخ به این پرسش که بسیاری از نمایندگان کنونی مجلس از شبکه‌ های اجتماعی فیلتر شده استفاده می‌کنند، آیا این موضوع در بررسی صلاحیت شان مدنظر قرار می‌گیرد؟ گفت: من نمی‌توانم درباره بقیه قضاوت کنم، اما کسانی که از فضای بازتری استفاده می‌کنند شاید از حساب‌هایی استفاده می‌شود که فیلتر شکن نداشته باشد و شاید هم ناچار به این کار باشند.
 
وی افزود:، اما اگر از فضایی استفاده شود که نقض مقررات باشد من هم با شما هم نظرم.
 
کدخدایی همچنین درباره فراخوان شورای نگهبان برای بهره مندی از دیدگاه استادان دانشگاه درباره تغییر قانون انتخابات با اشاره به فعالیت‌های کارشناسی دو بازوی مشورتی این شورا اعم از پژوهشکده و مجمع فقهی گفت: استفاده از دیدگاه‌های کارشناسی هیچ محدودیتی ندارد و ما از آن استقبال می‌کنیم.
 
وی افزود: اینکه این فراخوان را بطور عمومی منتشر کردیم طبعاً در چارچوب قانون اساسی و شریعت مقدس خواهد بود و ممکن است مسائلی به ذهن ما نرسد، اما به ذهن استادان دانشگاه برسد که این کار مطلوبی است و در امتداد اقدامات پژوهشی و مشورتی پژوهشکده و مجمع مشورتی فقهی انجام خواهد شد.
 
سخنگوی شورای نگهبان بر رفع ایراد‌های نظام انتخاباتی کشور تاکید کرد.
 
وي در پاسخ به پرسشی درباره امکان تغییر در قانون انتخابات با توجه به در پیش رو بودن انتخابات مجلس گفت: بار‌ها گفته ام که به وضع انتخابات و روش‌هایی که اجرا می‌شود و اصطلاحا نظام انتخاباتی، ایراد‌هایی داریم که باید اصلاح شود.
 
وی افزود: در گام نخست، اصلاح قانون انتخابات در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و ما هم سعی کردیم مشورت‌های لازم را به مجلس بدهیم، اما باید منتظر باشیم تا ببینیم در این قانون چه تغییراتی اعمال می‌شود.
 
کدخدایی گفت: اگر این تغییرات به انتخابات مجلس برسد که اعمال می‌کنیم در غیر این صورت بررسی پرونده‌های متعدد ثبت نام کنندگان در انتخابات در همان زمان اندک که در اختیار داریم باید با دقت انجام شود تا حقی از هیچ فردی زایل نشود.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°