لاریجانی: ماجراجویی سیاستمداران به خاطر نفت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:53 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۶۹۳۹۹۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
رئیس مجلس در چهاردهمین کنگره انجمن جغرافیایی ایران گفت: ماجراجویی برخی سیاستمداران، گاهی ناشی از توجه به مختصات سرزمینی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
لاریجانی در چهاردهمین کنگره انجمن جغرافیایی ایران که امروز شنبه، 14 اردیبهشت در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، با اشاره به ارتباط وسیع جغرافیا با سیاست و حوزه ژئوپلتیک افزود: آقایانی که در حوزه دیپلماسی و سیاست دستی دارند باید به این موضوع توجه کنند چرا که بسیاری از مسائل در دنیا ناشی از توجه و یا بی توجهی به موضوع جغرافیاست، دلیل شکست فرماندهان در خیلی از جنگ‌ ها توجه نکردن به جغرافیای صحنه بوده است.
 
وی گفت: جنجال و ماجراجویی که در شرایط فعلی در لیبی به راه انداخته اند نیز به خاطر سرزمین و نفت این کشور است چرا که باید نفت لیبی در اختیارشان قرار گیرد.
 
او افزود: همین مسئله در ونزوئلا نیز رخ داده، چرا که ونزوئلا از مناطق نفت خیزی است که کمتر تحت کنترل آمریکاست، لذا آنجا را به هم می‌ریزند بنابراین ماجراجویی برخی سیاستمداران نیز گاهی ناشی از توجه به مختصات سرزمینی است.
 
رئیس مجلس گفت: همین روند در خصوص کشور‌های دیگر نیز صادق است، اگر به تاریخ ایران نگاه کنید بسیاری از نزاع‌ های آمریکایی‌ ها و انگلیسی‌ها با ایران بر سر نفت بود، چون این سرزمین را تا حدی شناخته بودند و برایش برنامه ریزی کردند.
 
وی با اشاره به تلاش آیت الله کاشانی و مصدق برای ملی شدن صنعت نفت و سپس کودتا علیه مصدق، افزود: همه درگیری‌هایی که تا کودتا نیز پیش رفت به خاطر نفت بود، اکنون نیز در موضوع تحریم ایران عملیات روانی انجام می‌دهند.
 
وی گفت: گاهی راجع به حقوق بشر، گاهی مسئله هسته‌ای و گاهی هم مسائل منطقه‌ای و موشکی صحبت می‌کنند، اما موضوع اصلی آنها، نفت است.
 
لاریجانی با اشاره به پشت صحنه تاریخ حمله آمریکا به عراق گفت: دیک چنی و شرکت‌های نفتی درباره وضع نفت عراق برنامه‌ریزی کرده بودند و جنگ راه انداختند تا به مقصدشان برسند. البته موفق نشدند چرا که ملت عراق و آیت الله سیستانی نگذاشتند تا هدفشان محقق شود گرچه چیزکی هم گیرشان آمد.
 
لاریجانی جنس دعوا در منطقه را از جنس نفت خواند و گفت: اکنون عملیات روانی به راه اندخته اند، چون می‌دانند در صورت نبودن فروش نفت ایران به صحنه نفت دنیا فشار وارد می‌شود، لذا مجبور به راه اندازی عملیات روانی اند.
 
رئیس مجلس افزود: ترامپ با بن سلمان تماس می‌گیرد که نفت را فلان کنند؛ ما که اطلاع داریم شما امکان بالا بردن قیمت و فروش نفت را ندارید، نه عربستان و نه امارات ظرفیت فروش بیشتر ندارند که اگر داشتند، انجام می‌دانند لذا در این عملیات روانی هم موفق نمی‌شوند.
 
وی گفت: ممکن است این روش چند روزی جواب دهد اما بعد از اندکی مکشوف خواهد شد چرا که کمبود نفت است و طی روز‌ها و هفته‌های آینده بر آن‌ها فشار وارد می‌کند.
 
لاریجانی افزود: مسئله جغرافیا و توجه به مختصات سرزمینی موضوعی مختص به یک بخش نیست توجه صاحبان اندیشه به این حوزه ضروری است.
 
 رئیس مجلس با انتقاد از رواج شیوه‌های تست زنی در میان دانشجویان مقاطع مختلف، گفت: چندی پیش مطلبی برای رهبر انقلاب نوشتم که اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌خواهد کاری انجام دهد؛ این موضوع مهم است. 
 
لاریجانی در چهاردهمین کنگره انجمن جغرافیایی ایران افزود: آموزش روش‌های حفظی و تست زنی به خلاقیت دانش آموزان و دانشجویان لطمه وارد می‌کند، خیلی متاسفم که این روش در مقطع دکترا و فوق لیسانس هم به راه افتاده است.
 
رئیس مجلس گفت: باید در نحوه تبلیغات رادیو و تلویزیون و هم دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گیرد چرا که از درون مسیری که طی می‌کنیم نه خلاقیت بلکه حرفه تست زنی به وجود می‌آید.
 
وی به رواج این شیوه در تدریس هم اشاره کرد و افزود: از درون ارائه یک سری محفوظات به دانشجویان خلاقیت در نمی‌آید لذا باید روش‌های کار در حوزه آموزش تغییر کند.
 
 وی گفت: سیستم آموزشی ما اکنون گرفتار چنین روشی است، لذا اخیراً جلسه‌ای با عارف، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشتم تا این موضوع را بررسی کنیم.
 
رئیس مجلس افزود: این روش شیوه‌های شیادانه‌ای نیز در کشور به وجود آورده است که استعداد‌ها را کور می‌کند لذا باید در دراز مدت با تغییر شیوه‌های آموزشی، متفکر، مبدع و مبتکر تربیت کنیم.
 
رئیس مجلس با تاکید بر لزوم اتصال بخش صنایع و تولید به انجمن‌های علمی و دانشگاهی، گفت: این ارتباطات با توجه به اقتضائات فعلی اضطراری است، اما نباید تصنعی، دستوری و بخشنامه‌ای باشد.
 
لاریجانی افزود: انجمن‌ های علمی ظرفیت بزرگی برای کشور و نهاد محققانه مدنی هستند که اساتید مختلف در رشته‌های گوناگون با دردمندی در حال تامل برای تسهیل مسیر توسعه ایران هستند.
 
وی افزود: با برخی انجمن‌ها دیدار‌هایی داشتیم و اخیرا نیز در مرکز پژوهش‌ های مجلس گفتگو کردیم، درب‌ های این مرکز به روی انجمن‌های علمی باز است لذا گرچه هنوز ساز و کاری برای بهره مندی از ظرفیت انجمن‌ها فراهم نیست، اما باید مکانیزمی برای بهره مندی از نظرات اساتید طرح ریزی شود.
 
رئیس مجلس با تاکید بر لزوم همکاری انجمن‌های علمی با حوزه‌های مختلف برای توسعه کشور، ادامه داد: این ارتباطات با توجه به اقتضائات فعلی اضطراری است لذا نباید تصنعی، دستوری و بخشنامه‌ای باشد بلکه باید بدانند حیاتشان به یکدیگر نیازمند است.
 
وی با بیان اینکه«بخش زیادی از تحقیقات دانشگاهی به سمت کار‌های علمی صرف سوق یافته است»، گفت: بخش‌های تولیدی کشور به انجمن‌های علمی نیاز اضطراری دارند گرچه اگر عاقلانه عمل می‌کردند پیش از این باید به این امر می‌اندیشیدند لذا به دانشگاه‌ها توصیه می‌کنیم زمینه همکاری با دستگاه‌های مختلف را فراهم کنند چرا که هم گامی مهم برای استقلال مالی دانشگاه بشمار می‌رود و هم تاملات دانشگاهی را به سمت نیاز‌های کشور سوق می‌دهد بنابراین باید شرایطی ایجاد شود که بخش صنایع و تولید به انجمن‌های علمی و دانشگاهی وصل شوند.
 
لاریجانی افزود: مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌های مجلس نیز آمادگی لازم را برای همکاری با انجمن‌ های علمی دارند و بناست در کنار دعوت از نمایندگان دستگاه‌ها از نمایندگان این انجمن‌ها نیز در زمان بررسی طرح‌ها و لوایح در کمیسیون‌های مجلس دعوت بعمل آید.
 
وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به آمایش سرزمینی، گفت: در همه قوانین به آمایش سرزمینی تاکید داشته ایم گرچه با فراز و فرود‌هایی همراه بوده است، اما باید حتما این سند بالادستی را بشناسیم و متناسب با آن برنامه ریزی کنیم چرا که آسیب‌هایی به کشور به دلیل عدم وجود سند آمایش سرزمین وارد شده است.
 
رئیس مجلس افزود: اگر در زمینه کشاورزی نتوانیم روی پای خود بایستیم به کشور لطمه وارد می‌شود، درست است که ما کشور خشکی هستیم، اما باید از آب به درستی استفاده کرد، در سال‌ های اخیر منابعی برای آبیاری تحت فشار و آبیاری‌های نوین پیش‌بینی شد.
 
لاریجانی با بیان اینکه برای آبخیزداری و آبخوان داری از محل  صندوق توسعه ملی منابع اختصاص داده شد، افزود: در سال ۹۸ علی‌رغم مشکلات بودجه‌ای منابعی به بخش آبخیزداری اختصاص داده شد.
 
وی در ادامه به سخنان شهید مطهری در حوزه اقتصاد اشاره کرد و گفت: در یادداشت‌های شهید مطهری تاکید شده است؛ اگر جامعه‌ای از اقتصاد سالم برخوردار نباشد نمی‌تواند به اهداف عالی خود دست پیدا کند، شهید مطهری معتقد است اقتصاد سالم اقتصادی است که ثروت زا باشد، روی پای خود بایستد و مستقل باشد؛ البته نه اینکه برون زا نباشد، ولی مستقل باشد لذا باید این موضوع از سوی آقایان در حوزه سیاست و دیپلماسی مورد توجه قرار گیرد، جغرافیا ارتباط زیادی با سیاست و ژئوپلتیک دارد و بسیاری از مسائل مهم که در دنیا رخ می‌دهد به دلیل توجه به این موضوع و یا عدم توجه است.
 
 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°