عمر جنگل ها از 500 سال به 50 سال رسیده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:54 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۴۶۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
شاعری نماینده مجلس: بر اساس مشاهدات عمر جنگل ها کشور که حدود 400 تا 500 سال بوده، اکنون به 50 یا 60 سال رسیده و این مسئله از تغییر ابعاد درختان نیز کاملا مشهود است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی محمد شاعری نماینده مجلس در برنامه تیتر امشب 00با انتقاد از تخریب های بی رویه جنگل های کشور، اعلام کرد: تخریب هایی که اتفاق افتاده عمدتا کیفی است و بر اساس تحقیقاتی که ترتیب داده ایم، باید بر میزان درختان افتاده و ایستاده تجدید نظر کنیم.
 
او با بیان اینکه حفظ محیط زیست نباید فقط در گفتار اولویت نخست ما باشد، تصریح کرد: در عالم واقع نیز باید به این مهم اهمیت دهیم اما بر اساس بررسی های ما در بسیاری موارد، در تخریب ها عامل انسانی نقش اصلی داشته است.
 
شاعری ادامه داد: بر اساس بررسی ها در سال های 75 و 74، بیشترین تخریب جنگل ها و بهره برداری از آنها در مساحتی حدود 2.5 میلیون متر مربع اتفاق افتاده است که این هیچ تناسبی با میزان رویش ها ندارد و  نشان دهنده  دخالت غیرکارشناسی در طبیعت است.
 
شاعری گفت: بر اساس مشاهدات همچنین عمر جنگل هایی که حدود 400 تا 500 سال بوده، اکنون به 50 یا 60 سال رسیده  و این مسئله از تغییر ابعاد درختان نیز کاملا مشهود است.
 
تیتر امشب 
به گفته وی بهره‌برداری از جنگل‌ها باید برای تجدید حیات آیندگان در طرح‌های گردشگری، توریستی و طبیعت‌گردی در یک برنامه‌ریزی مدون در دستور کار قرار گیرد چراکه در این بازه زمانی با وجود جنگل خواری‌ها و برداشت‌های بی‌رویه از این مناطق، جنگل ها نیازمند بازنگری دوباره هستند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: مساحت جنگل‌های کشور در سه دهه اخیر از 18 میلیون به 14 میلیون هکتار کاهش پیدا کرده و 14 میلیون هکتار باقیمانده هم وضعیت مطلوبی ندارند.
 
 وی گفت: بهره‌ برداري غيراصولي، قاچاق چوب و تغييرات اقليمي كه در قالب آفات و بيماري‌ها خود را بروز مي‌دهد، ازعوامل تخريب جنگل‌ها هستند. 
 
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به 600 هزار جنگل مخروبه در شمال کشور تصریح کرد: متأسفانه با دخالت عوامل انسانی در حوزه منابع طبیعی و جنگل‌های کشور 600 هزار هکتار جنگل مخروبه در سطح شمال کشور وجود دارد و بر این اساس سطح جنگل‌های شمال از سه میلیون و 200 هزار هکتار جنگل به 2 میلیون هکتار رسید که تخریب جنگل موجب مشکلات فراوانی  و  بروز حوادثی مانند سیل می‌شود.
 
عباسعلی نوبخت معاون سازمان جنگل ها در ادامه این برنامه بصورت  تلفنی حضور یافت و  گفت: اجرای طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب تا پایداری جنگل های شمال کشور ادامه می یابد.
 
وی با اشاره به اینکه با وجود مشکلات اقلیمی فعلی بهره‌برداری از جنگل ها مفهومی ندارد، گفت: در سال 95 نزدیک 550 هزار مترمکعب از جنگلهای شمال کشور برداشت چوب داشته‌ایم اما در سال 96 به طور کامل این برداشت ممنوع شد؛ با این وجود قاچاق چوب در نقاط بحرانی اتفاق می افتد.
 
نوبخت افزود: در واقع با برداشت چوب از جنگل های شمال کشور تنها 10 درصد نیاز چوبی صنایع ما تأمین می‌شد که با حذف آن، این میزان نیاز از محل زراعت چوب و حتی واردات قابل تامین است.
 
وی افزود: هم‌اکنون حدود 220 هزار هکتار زراعت چوب در کشور داریم که بر اساس قانون توسعه‌ برنامه‌ی ششم 75 هزار هکتار دیگر باید به آن اضافه شود که از این بخش می‌توان نیاز مصرف داخلی را تامین کرد.
 
معاون سازمان جنگل ها ادامه داد: در طرح تنفس جنگل قرار بود درختان شکسته و افتاده از جنگل خارج شوند که البته این مهم به تشخیص کارشناسان سازمان جنگلها برمی‌گردد به شکلی که اگر درختان شکسته به صورت تجمعی در عرصه‌ جنگل باشند، از این محل خارج شوند و این موضوع ارتباطی به درختان افتاده و شکسته به طور پراکنده در جنگل ندارد.
 
 
تقی شامخی کارشناس جنگل در برنامه تیتر امشب در خصوص عوامل جنگل خواری گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت زیست بوم های کشور، ایران باید بیش از سایر کشورها به فکر حفاظت از جنگل های خود باشد.
 
 او افزود: از اوایل پیدایش جنگلداری نوین ایران که نخستین قانون آن نیز در سال 1321 نوشته شد، دغدغه تخریب جنگل همیشه مدنظر بوده است. بررسی های تازه بر روی جنگل ها هم نشان می دهدجنگل های کشور از نظر کیفی تنزل پیدا کرده است.
 
شامخی با تاکید بر اینکه طرح جنگل ها نباید به چوب متکی باشد، تصریح کرد: جنگل برای تولید مستمر نیاز به طرح های مدیریت و حفاظت دارند.

این استاد دانشگاه با انتقاد از تفکیک مدیریت گونه های گیاهی و جانوری و مناطق مختلف و بررسی آسیب های حاصله از این شیوه مدیریتی، تنها راه حفظ جنگل های ایران را مدیریت یکپارچه دانست.

تیتر امشب 
وی با اشاره به اهمیت حفظ درختان افتاده به عنوان زیستگاه های تازه، تصریح کرد: کشوری که سرشار از منابع نفت و گاز است برای تامین منابع ارزی خود نباید به جنگل فکر کند.

شامخی افزود: جنگل کاری های تازه باید با حفظ گونه های بومی و تاکید بر ضرورت حفظ تنوع گونه ها صورت پذیرد.

 

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°