«سیستم جامع تجارت الکترونیک» حلقه مفقوده توزیع مناسب کالا در بازار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:27 - جمعه 14 آذر 1399
کد خبر : ۶۹۵۱۹۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۰
عضو کمیسیون صنایع و معادت مجلس با بیان اینکه شبکه توزیع در کشور دارای ارکان و قوانین مشخصی است گفت: این ارکان به مثابه دانه های تسبیح باید به یکدیگر متصل باشند تا بهترین نتیجه در زمینه توزیع کالا در بازار حاصل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید باستانی افزود: روند ورود کالا در کشور شامل کالاهای وارداتی، کالاهای تولید داخل، خروج از گمرکات، ورود به سیستم راهداری، انتقال به انبارها، انتقال به شبکه توزیع و فروش در بازار توسط صندوق مکانیزه فروش برای رسیدن به مصرف کننده ارکان اصلی توزیع کالا در بازار است که این ارکان چنانچه سیستم به هم پیوسته مدون نداشته باشد قابل کنترل نیست.
وی گفت: هم اکنون بیش از 2 میلیون و 500 هزار واحد صنفی در کشور داریم که تولیدات آنها با نیروی انسانی قابل کنترل نیست بلکه سیستم جامع تجارت الکترونیک ورود کالا تا خروج آنرا در شبکه توزیع کالا مشخص می کند.
 
سیستم جامع تجارت الکترونیک حلقه مفقوده توزیع مناسب کالا در بازار 
باستانی گفت: چنانچه اوضاع اقتصادی در فرم مشخصی باشد نبود سیستم جامع تجارت الکترونیک خود را نشان نمی دهد و در زمان بحرانی است که نبود این سیستم نمود دارد.
 
او افزود: همه ی این ارکان مانند زنجیره ای عمل می کنند که متاسفانه این سیستم امروز در کشور وجود ندارد و سیستم جامع تجارت الکتذونیک هنوز در کشور راه اندازی نشده است.
 
باستانی گفت: زمانیکه سیستم توزیع مناسب وجود نداشته نباشد نظارت بر آن هم سخت می شود. با وجود بیش از 2 میلیون و 500 هزار واحد صنفی، نیروی انسانی و سیستم عظیمی برای نظارت بر آن نیازمند است.
 
  عباس قبادی دبیر کارگروه تنظیم بازار با بیان اینکه بالغ بر 3 میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد که 436 هزار واحد آن بدون جواز کسب هستند گفت: از سال 92 که قانون سامانه جامع تجارت الکترونیک مصوب شد حدود 60 درصد سامانه جامع تجارت الکترونیک در بخش های مختلف راه اندازی شده است بطوریکه تمام کالاها از ثبت سفارش تا عرضه آن مانند توزیع لاستیک در کشور قابل رصد است.
 
سیستم جامع تجارت الکترونیک حلقه مفقوده توزیع مناسب کالا در بازار 
 
قبادی با اشاره به جلسه امروز سامانه جامع تجارت الکترونیک با حضور معاون اول رئیس جمهور، گفت: در چند قلم کالای اصلی چنین امکانی برای رصد نحوه توزیع کالا وجود دارد.
وی از اجرای کامل سامانه جامع تجارت الکترونیک از شهریور امسال خبر داد و گفت: شبکه خدمات پس از فروش که زیر مجموعه سامانه جامع تجارت الکترونیک است امروز بخاطر نداشتن اعتبار فعلا اجرایی نشده است.

 قبادی افزود: شاید بنا به گفته دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور،تحریم ها در توزیع اقلام و کالاها در بازار تاثیر ندارد اما در سامانه جامع تجارت الکترونیک تاثیر خود را گذاشته است.
 
 دبیر کارگروه تنظیم بازار در پایان با اشاره به دلیل گرانی کالاهای اساسی مانند ماکارانی به خاطر تفاوت در قیمت خرید آرد مورد نیاز در این صنعت گفت: به مناسبت ماه مبارک رمضان، ماکارانی در همه ی فروشگاه ها 15 درصد زیر قیمت مصوب عرضه می شود.
 
 هوشیار فقیهی، معاون اقتصادی اتاق اصناف با بیان اینکه در نظام توزیع زنجیره های مختلفی وجود دارد، گفت: حلقه آخرین این زنجیره، حوزه ی اصناف است که رصد توزیع کالا را به عهده دارد.
وی افزود: برای در اختیار داشتن نظام توزیعی مدرن، امکانات فیزیکی مثل راه ها و ارتباطات بین نقاط مختلف کشور، و امکانات مناسب در حوزه فناوری نیاز است که کارهای زیرساختی و بنیادین مناسبی در این حوزه صورت گرفته است. اما در زمینه حقوقی زیرساخت های کاملی نیاز داریم. متاسفانه در این بخش نقاط ضعف بسیاری وجود دارد بطوریکه از تشکیل پرونده تا احزار تخلف و صدور حکم بیش از 6 ماه زمان می برد که نشانگر زیرساخت های حقوقی معیوب در کشور است.
 
 سیستم جامع تجارت الکترونیک حلقه مفقوده توزیع مناسب کالا در بازار
 
او با اشاره به وجود بخش نظارت و بازرسی بعنوان حلقه آخر در این حوزه با 30 میلیون واحد صنفی، گفت: هم اکنون 1918 بازرس برای رسیدگی و نظارت بر نحوه توزیع کالا در سراسر کشور داریم.
 
فقیهی افزود: هم اکنون در تلاشیم اصناف را به مرور دارای شناسه کالایی کنیم که اینکار از صنف پوشاک شروع شده است و تا خرداد 98 همه واحدهای صنفی در حوزه پوشاک دارای شناسه صنفی خواهند شد.
 
او گفت: رویکرد فعلی در اقتصاد کشور مدیریت دولتی است که چنانچه به بخش خصوصی اعتماد شود بسیاری از مشکلات در زمینه تولید تا توزیع کالا در بازار حل خواهد شد.
 
فقیهی افزود: در بودجه سال 98 از مجلس شورای اسلامی درخواست کردیم بودجه جداگانه ای برای تغییر زیرساخت فناوری در اختیار نظام بازرسی کشور قرار گیرد که متاسفانه نه دولت و نه مجلس شورای اسلامی همکاری نکردند. چون تفکر این است که در بخش دولتی هزینه ها باید توسط دولت انجام شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۱°