تصمیم تهران بر کاهش تعهدات برجامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:20 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۵۲۱۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
سفراي كشورهاي عضو برجام شامل آلمان، انگليس، چين، روسيه و فرانسه ­صبح امروز 18 ارديبهشت به وزارت امور خارجه دعوت و نامه رئيس جمهور كشورمان به ايشان تسليم شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در اين نامه تصميم شوراي عالي امنيت ملي كشورمان مبني بر «توقف اجراي برخي تعهدات جمهوري اسلامي ايران ذيل برجام» به اطلاع سران كشورهاي مزبور رسيده است.
در پی بدعهدی ها و خروج یکجانبه آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران تصمیم خود را برای کاهش تعهداتش از این معاهده بین المللی و متزلزل کردن یکی از پایه های مهم توافق هسته ای به 5 کشور اعلام کرد. 
 خبرگزاری  رسمی دولت (ایرنا) اعلام کرد: رئیس جمهور امروز، نامه ای به سران 5 کشور ارسال و به طور مشخص در آن تاکید می کند ایران چقدر در موضوع برجام خویشتنداری کرده ،اما فرصت ها از دست رفته و طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند به طوریکه برای ایران راهی جز کاهش تعهداتش نیست.
نامه رئیس جمهور محتوایی سیاسی دارد. در تکمیل نامه آقای روحانی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در نامه ای به فدریکا موگرینی هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جزییات فنی و حقوقی کاهش تعهدات ایران را اعلام خواهد کرد.
متن کامل این نامه ها جزو اسناد محرمانه کمیسیون مشترک برجام خواهد بود اما خبر آن منتشر خواهد شد.
به طور مشخص درخواست ایران بازگشت شرایط در زمینه بانکی و نفتی به پیش از خروج آمریکا در اردیبهشت سال 97 است.
فاصله مرحله اول تا دوم کاهش تعهدات ایران در برجام، 2 ماه خواهد بود و اگر طرف مقابل اقدامات جدیدی انجام ندهد، ایران به شرایط قبل باز خواهد گشت.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°