افزایش بهره‌وری کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:24 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۵۲۳۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸
با ایجاد یک استارتاپ به نام «کشت نگاران امید» و استخراج اطلاعات مکانی از زمین‌های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای، کمک شایانی به مدیریت بهینه کشاورزی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شده اند با ایجاد استارتاپی با عنوان «کشت نگاران امید» به استخراج اطلاعات مکانی از زمین های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره دست یابند. این استارتاپ با ارائه ی اطلاعات آنلاین به کشاورزان و مدیران مزرعه، سبب افزایش بهره وری کشاورزی گشته و توانسته است با دادن راهکارهای بهبود عملکرد، کمک شایانی به مدیریت بهینه کشاورزی کشور کند.

هدف اصلی استارتاپ کشت نگاران امید با نام تجاری ستلارم ( satelarm)، استخراج اطلاعات مکانی از زمین های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای است. این اطلاعات که با سرعت، در سطح کل زمین های کشاورزی و با دقت قابل قبول، تولید می شود، می تواند برای اشخاص و سازمان های مختلف مرتبط با فعالیت کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد.
 
کشاورزان، مدیران مزرعه، سازمان های دولتی و خصوصی مرتبط مانند سازمان جهاد
کشاورزی، سازمان های حقوقی دولتی مانند بانک کشاورزی بعنوان مشتری های این اطلاعات شناخته شده هستند.


یکی از چالش های مهم پیش روی این طرح، عدم آشنایی جامعه هدف با خدمات قابل ارائه است و اینکه به چه میزان می تواند این اطلاعات برایشان سودمند باشد. از چالش های دیگر می توان به عدم همکاری دستگاه های حاکمیتی در ارائه اطلاعات تکمیلی اشاره کرد.

متأسفانه به رغم تأکیدات مکرر مسؤولان عالی رتبه کشور مبنی بر بارگذاری اطلاعات در بسترهای تعیین شده، اغلب اطلاعات جمع آوری شده توسط دستگاه های دولتی به طور مناسب و مکفی در اختیار پژوهشگران و کنشگران قرار نمی گیرد.

همچنین در خصوص زیرساختهای حقوقی و آیین نامه های اجرایی حمایت از استارتاپ ها، اگرچه پیگیری ها و تلاشهای ارزشمندی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته، اما لازم است تغییر نگرش اصولی در میان مدیران دستگاه ها صورت گیرد و قوانین تکمیلی به منظور مناسب سازی فضای کسب و کار نوآورانه و حمایتهای منطقی در این خصوص تدوین شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°