هدف از تغییرات برجامی از زبان صالحی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:31 - دوشنبه 25 شهريور 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۶۹۵۲۶۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
رئیس سازمان انرژی اتمی هدف از تغییرات در برجام را ایجاد توازن در تکالیف و حقوق ملت ایران اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: با دستور رئیس جمهور، از امروز تا دو ماه دیگر ، هیچ محدودیتی برای تولید و نگه داری اورانیوم غنی شده و آب سنگین در کشور نداریم تا اقدامات اروپایی ها را در قبال تعهداتشان بیازماییم.
صالحی گفت: از امروز دیگر ما ملتزم به رعایت سقف ۳۰۰ کیلو برای اورانیوم غنی شده 3.67 درصد و همچنین سقف ۱۳۰ تن برای آب سنگین نیستیم.
وی در جمع خبرنگاران درباره کاهش تعهدات ایران به برجام و سخنان رییس جمهوری در این زمینه افزود: جمهوری اسلامی ایران با سیاست هوشمندانه خود توانست به طور بسیار موثری رفتار نفاق گونه دولت آمریکا ر در سطح افکار عمومی جهان نشان دهد.
وی گفت: قبلا آمریکا ادعا می‌کرد ایران اهل مذاکره نیست که با ورود به برجام این ادعا بی‌اساس بود؛ ایران وارد شد، مذاکره کرد ونتیجه اش برجام بود.بعدا ادعا کردند که ایران ملتزم به تعهداتش نیست در حالی 14 گزارش از آژانس بین المللی اتمی نشان می دهد که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.
معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در ادامه (آمریکایی ها) صحبت‌های دیگری کردند که ایران در کشورهای مختلف دیگر دخالت می‌کند و می خواستند این موضوع را به برجام ربط دهند که اصلاً ربطی به برجام نداشت.
رییس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: بعد مسائل موشکی را مطرح کردند که برجام به خوبی مسائل موشکی را تکلیف آن را روشن کرده بود، به خصوص بر اساس پیوست قطعنامه 2231 در ارتباط با موشک، این موضوع کاملا تبیین شده بود.
وی گفت: بعد از اینکه آمریکا حدود یک سال پیش در چنین روزی از برجام خارج شد، آن‌ها می‌خواستند ما را در دام بیندازند و وارد زمین بازی خود کرده و رفتار ما را مدیریت کنند. اما با اقدامی که ایران کرد و با صبر راهبردی که از خود نشان داد این جا هم باز رفتار منافق گونه آنها واقعا بلااثر ماند.
صالحی افزود: در مجموع ایران توانست در افکار عمومی جهان مظلومیت خودش را به خوبی نشان دهد و ظالمیت دولت آمریکا را به خوبی در افکار عمومی جهانی جا بیندازد و نفاق این دولت را نشان دهد.
معاون رئیس جمهوری در بخش دیگر از سخنانش گفت: یک رفتار منافق گونه دیگر دولت آمریکا این است که آنها مدعی هستند که بنیانگذار سازمان ملل اند و از آن طرف هم دائم اصرار می‌ کنند که همه کشورها باید ملتزم به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل باشند، در حالی که خود آنها از طریق خروج از برجام قطعنامه ۲۲۳۱ که مصوبه سازمان ملل است، از منظر خودش بلااثر می کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی یادآورشد:دولت آمریکا تلاش می‌کند جمهوری اسلامی ایران را تحریک کرده و وادار به اتخاذ شیوه ای که مورد نظر آنهاست، بکند. ولی جمهوری اسلامی با درایت، هوشمندی و با صبوری توانست دست آمریکا را رو کند.
صالحی با اشاره به سخنان امروز رئیس جمهویر درباره کاهش تعهدات برجامی ایران هم گفت: بر اساس ماده ۲۶ برجام - که این ماده به ایران بر می گردد- هر وقت جمهوری اسلامی ایران تشخیص دهد که طرف مقابل نسبت به تعهدات خود درست عمل نکرده می‌تواند عدم پایبندی جزئی یا بخشی از برجام را اعلام یا تعلیق کند تا اینکه رفتار طرف مقابل را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.
 باید توازنی بین حقوق و تکالیف وجود داشته باشد
وی یادآور شد: امروز دکتر روحانی خیلی صریح گفتند که بر اساس این بند و حق جمهوری اسلامی ایران که باید توازنی بین تکلیف ها و حقوق ها باشد، نمی‌شود ما به تکلیف مان عمل کنیم ولی از حقوق مصرح در برجام استفاده نکنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آمریکا می خواست بخشی از حقوق ما را هم زیر سوال ببرد مثلا جلو فروش اورانیوم غنی شده یا آب سنگین را گرفته است در حالی که این حقوق ما در برجام است، بر این اساس و با این سیر تحولات و متاسفانه عدم پر کردن خلاء خروج آمریکا از برجام توسط بقیه اعضا 1+5 به خصوص اتحادیه اروپا، لاجرم جمهوری اسلامی ایران این تصمیم را گرفت و رئیس جمهورعدم فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را تا اطلاع ثانوی اعلام کرد.
رییس سازمان انرژی اتمی با طرح این سوال که عدم فروش به چه مفهوم است گفت: ما اگر بخواهیم ترجمان کنیم این را یعنی دیگر ما ملتزم رعایت سقف ۳۰۰ کیلو برای اورانیوم غنی شده 3.67 و همچنین سقف ۱۳۰ تن برای آب سنگین نیستیم.

ایران راه را باز گذاشته است
صالحی گفت: در حقیقت پیام امروز رئیس‌جمهور این بود که ما دیگر ملزم به رعایت این سقف ها برای ۶۰ روز نیستیم، اگر در این مدت 60 روز طرف مقابل توانست نظرات جمهوری اسلامی ایران را تامین کند، ایران هم راه را باز گذاشته که به حالتی که همین امروز داریم، برگردیم.یعنی طبق برجام عمل کنیم.
وی افزود: ولی اگر آنها همچنان بخواهند بر بدعهدی و عدم التزام به تکالیف خود آنگونه که در برجام گفته شده، عمل کنند، جمهوری اسلامی ایران قدم های بعدی را برخواهد داشت.
رییس سازمان آژانس اتمی تاکید کرد: الان بحث خروج از برجام اصلا مطرح نیست، بلکه در چهارچوب برجام عمل می کنیم و از حقوقی که برای ما مصرح شده که چنانچه طرف مقابل ملزم به تکالیف خود نباشد،جمهوری اسلامی متناسب با شرایط و بر اساس ارزیابی که می‌کند، تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب می گیرد.
برچسب ها: صالحی ، برجام ، تغییرات
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°