تاکيد بر گسترش روابط ایران و روسیه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:42 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۵۴۱۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
ظریف در نشست خبری با لاوروف: ایران و روسیه به عنوان دو شریک در منطقه، جهان و دو همسایه هستند و در موضوعات منطقه و جهان دیدگاه‌های بسیار نزدیک به هم داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار ‌و گفتگو با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، مسکو را به مقصد تهران ترک کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار و گفتگو با همتای روس خود، شامگاه سه شنبه به وقت محلی، وارد فرودگاه ونوکووای مسکو شد.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان امروز (چهارشنبه) همزمان با اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام، با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفتگو کرد.
 
وزرای امور خارجه دو کشور پس از دیدار دوجانبه، در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
 
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشستي خبری با ظریف گفت: من مذاکراتی بسیار مهم با همتای ایرانی خود برگزار کردم. ما در ارتباط با روابط دو جانبه با یکدیگر گفتگو کردیم. ما گفتگو‌هایی را به طور منظم در سطح سیاسی و در بالاترین سطح برگزار می‌کنیم از جمله این که سال گذشته، سران دو کشور چهار بار با یکدیگر ملاقات داشتند. ما در تلاش برای فراهم کردن شرایط به منظور برگزاری مذاکرات سه جانبه بین روسیه، ایران و ترکیه هستیم که انتظار می‌رود این بار در روسیه برگزار شود.
 
ما همچنین تماس‌های قابل توجهی بین وزارت خانه‌ها از جمله وزارت امور خارجه و پارلمان‌های دو کشور داریم. ما از پیشبرد روابط خود در همه زمینه‌ها به شدت نفع می‌بریم. سیاست خارجی یکی از این زمینه‌ها محسوب می‌شود و ما در حال هماهنگ کردن رویکرد‌های خود در ارتباط با مبارزه با تروریسم هستیم. ما همچنین در تضمین این موضوع با یکدیگر همکاری می‌کنیم که منافع ایرانی‌ها و روس‌ها بر آورده شود.
 
همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری در سطح خوبی بین دو کشور قرار دارد. متأسفانه ما با تحریم‌های غیر قانونی مواجه هستیم که به طور یکجانبه از سوی آمریکا اعمال شده اند و این اقدام با دور زدن شورای امنیت انجام می‌شود. ما بر تعهد خود در پیشبرد همکاری‌های اقتصادی خود تأکید کرده ایم. ما همچنین در پی یافتن راه‌هایی موثر برای انجام این کار هستیم که تحت تأثیر محدودیت‌های غیر قانونی اعمال شده از سوی آمریکا قرار نگیرد. ما یک سری طرح‌های دلگرم کننده مشترک داریم. کمیته دو جانبه‌ای در این زمینه قرار است ماه آینده در تهران برگزار شود.
 
ما توافق کردیم یک سری تنظیمات را در استانه برگزاری آن نشست در پیش بگیریم. ما یک پروتکل امضا کرده ایم که سبب تسهیل مراودات و رفت و آمد‌ها بین دو کشور می‌شود به ویژه این که فرایند صدور روادید برای کار آفرینان به شدت تسهیل شده است. آن‌ها در مدت زمان کوتاهی می‌توانند روادید دریافت کنند.

فکر می‌کنم این موضوع می‌تواند سبب تقویت روابط مردم با مردم شود. ما گفتگو‌هایی مفصل در ارتباط با مسائل بین المللی برگزار کردیم از جمله در ارتباط با سوریه، لیبی، یمن، عراق، افغانستان و ونزوئلا و همچنین موضوعات مرتبط با آن‌ها گفتگو کردیم. در ارتباط با طیف گسترده‌ای از موضوعات، رویکرد‌های ما به یکدیگر به شدت نزدیک است. سوریه یکی از مسائل مهم مطرح شده در گفتگو‌های ما بود. از تلاش‌های سه کشور در نشست آستانه قدردانی می‌کنم. ما طی چند ماه گذشته توانستیم به پیشرفت‌های خوبی برسیم.

ما یک سری اقدامات را تعیین کردیم که در آینده‌ای نزدیک انجام شوند و مذاکرات تحت حمایت کنگره ملی سوریه که سال گذشته تشکیل شد انجام شود. البته ما در ارتباط با برنامه جامع اقدام مشترک گفتگو کردیم که به توافق هسته‌ای ایران مشهور است. این توافق نامه چهار سال پیش تأیید شد و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد هم آن را تصویب کرد​.
 
سال گذشته آمریکا اعلام کرد از این توافق نامه خارج می‌شود که نقض آشکار برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه شورای امنیت محسوب می‌شد که یک قطعنامه الزام آور نه تنها برای اعضای شورای امنیت بلکه برای همه کشور‌های عضو سازمان ملل محسوب می‌شود. باید آمریکا را مقصر اوضاعی بدانیم که امروز ما با آن مواجه هستیم. اوضاع به شدت پیچیده است؛ و این موضوع سبب می‌شود اجرای تعهدات از سوی اعضای برجام به کاری دشوار تبدیل شود.

ما می‌خواهیم با ایران همکاری داشته باشیم. اوضاع کنونی سبب تضعیف رژیم منع اشاعه می‌شود. در آستانه برگزاری نشست منظم کنفرانس منع اشاعه هسته‌ای که قرار است سال آینده برگزار شود، نگرانی‌هایی ایجاد شده است. همکاران من امروز ما را در جریان برخی مسائل قرار دادند و این که مقامات ایران یک سری اقدامات را در پیش گرفته اند. این تلاش‌ها در راستای مفاد برنامه جامع اقدام مشترک انجام می‌شوند که توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده است. 
 
وزير امور خارجه روسيه افزود ما می‌توانیم تأیید کنیم که تعهد ما در ارتباط با اجرای این قطعنامه و به برجام همچنان به قوت خود باقیست. ما توافق کردیم که با دیگر طرف‌های این توافق نامه غیر از آمریکا همکاری کنیم که تصمیم گرفت از این توافق نامه خارج شود. ما بر این باوریم که همه اعضا باید با قاطعیت همه تعهدات خود را در قبال توافق هسته‌ای اجرایی کنند، همان گونه که همگان در نشست تروئیکای اروپایی و روسیه و چین بر سر این موضوع توافق کرده اند. این نشست‌ها سال گذشته در ماه‌های ژوئیه و سپتامبر برگزار شد.
 
در این نشست ها، کشور‌ها از تعهدات قاطع ما برای حفظ این تنظیمات تمجید کردند. کشور‌های اروپایی وعده دادند راهی برای تداوم همکاری‌ها پیدا خواهند کرد. امیدوارم آن‌ها بتوانند به وعده‌های خود عمل کنند. این نشست بسیار مفید و سازنده بوده است. ما در ارتباط با مسائل مهم زیادی با یکدیگر گفتگو کردیم، زیرا اوضاع در زمان کنونی بسیار مبهم است. به همین دلیل ما باید تماس‌ها را با یکدیگر افزایش دهیم. ما باید به قوانین بین المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند باشیم که برنامه جامع اقدام مشترک را تأیید کرده است.
 
ظريف: اقدامات ایران در مورد توافق هسته ای، ناقض برجام نیست
محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در اين نشست خبری مشترک با همتای روس خود اعلام کرد حامل نامه ای از حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره تصمیم تهران در خصوص توافق هسته ای، به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هستیم.

وزیر خارجه ایران اعلام کرد فقط روسیه و چین از ایران در مورد توافق هسته ای حمایت کرده اند. اقدامات ایران در مورد توافق هسته ای ناقض برجام نیست و 60 روز برای اجرای اقدامات دیپلماتیک فرصت باقی است.

وي افزود ما و روسیه به توافقنامه هسته ای پایبند هستیم و کشورهای اروپایی هم درباره پایبندی به این توافقنامه سخن می گویند، اما کاری درباره آن انجام نمی دهند.

ظريف تاکيد کرد پایبندی خود به توافقنامه هسته ای را اعلام کردیم و اقدامات آمریکا درباره این توافقنامه غیرقانونی است. واشنگتن تعهدات خود در توافقنامه ها را یکی پس از دیگری کنار می گذارد. ما درباره مسائل متعدد گفتگو کردیم و دو کشور درباره بسیاری از مسائل، توافق نظر دارند. نباید خط مشی مخرب آمریکا ادامه پیدا کند و روسیه نقش بسیار مهمی در این باره ایفا می کند. فرآیند آستانه تنها راه برای حل مسئله سوریه و پایان بحران در این کشور است.
 

برچسب ها: روسیه ، ایران ، لاوروف ، ظریف
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°