اقدام ایران مبتنی بر برجام است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:32 - جمعه 26 دی 1399
کد خبر : ۶۹۵۴۲۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۷
کمالوندی: بر اساس بند 26 برجام به ایران این حق داده شده که می تواند بخشی از تعهدات برجام را به صورت کلی و جزئی متوقف نماید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در اراتباط تلفنی با تیتر امشب گفت: صبر استراتژیک ایران در طول یکسال گذشته برجامعه بین الملل روشن شد. اقدام ایران مبتنی بر متن برجام است چراکه این عبارات در متن برجام پیش بینی و تعبیه شده بود که امکان خروج و نقض برجام وجود خواهد داشت.
 
ایران طبق توافق مازاد 300 کیلو اورانیوم غنی شده و 130 تن آب سنگین را از کشور خارج می کند و تعهد ایران است که بالاتر از 3 و 67 صدم درصد غنی سازی نکند ولی امروز با یک فرصت 2 ماه برای طرف های مقابل ایران دیگر خود را ملزم به فروش مازاد 300 کیلو اروانیوم غنی شده نمی داند و درعرضه آب سنگین نیز تعهدی برای خود قائل نمی شویم چون بر اساس بند 26 به ایران حق داده شده که می تواند بخشی از تعهدات برجام را به صورت کلی و جزئی متوقف نماید. 
 
اقدام ایران مبتنی بر برجام است 
کمالوندی گفت: در این بند اشاره شده که ایالات متحده از برجام خارج نمی شود و اتحادیه اروپا نیز تحریم ها را برنمی گرداند اما در صورت عمل نشدن به این تعهدات، ایران می تواند بخشی از تعهدات را متوقف کند.
 
بر اساس شرایط، خروج از برجام و بازگرداندن تحریم هاست که ایران این اقدام را انجام داده است بنابراین ما این اقدام را نیز می توانیم انجام دهیم و راکتوری که لوله هایش با سیمان پرشده است را راه اندازی کنیم که این ها بستگی به عکس العمل طرف مقابل دارد و اقدامات دیگر نیز طبق گفته رئیس جمهور در راه است.
 
 سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: امید است که اروپا در 2 ماهی که فرصت دارد اقدام اساسی را انجام دهد. ایران بر اساس تعهدات برجام محدودیت هایی را در سطح غنی سازی برای مدت های مشخصی پذیرفته بود اما ایران می تواند از تعهدات خارج شود غنی سازی را بر اساس نیاز  کشور بالاتر ببرد و بالابردن غنی سازی بر اساس شرایط می تواند افزایش پیدا کند.
 
اقدامی که ایران انجام می دهد حساب شده است و همه این ها سناریوهایی است که می توانیم با سرعت زیاد انجام دهیم. آنچه مسلم است هدف این است که برجام را به ریل خود برگردانیم و هدف تقویت برجام است.
 
او افزود: زمانی که آمریکا از برجام خارج شد طرحی به شورای امنیت ملی ارائه شد و جمهوری اسلامی ایران با تدبیر و دوراندیشی بر اساس ملاحظات سیاسی اقدامات خود را انجام می دهد. 
 
کمالوندی گفت: بردن موضوع به شورای امنیت به معنی بازگشت به قبل است اما سازوکار پیش بینی شده نیاز به رای دارد که به شورای امنیت برود اما به فرض اینکه طرح به شورای امنیت برود، جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم به برجام نمی داند و اقدامات دیگر که در موقع خود اعلام خواهد شد را انجام می دهد. 
 
او تاکید کرد: آمریکا این تصور غلط را داشت که ممکن است ایران تحت هرشرایطی در برجام بماند اما تحریم ها موجب شد جمهوی اسلامی ایران در پاسخ به اقدامات عمل می کند.
 
کمالوندی افزود: ارتباط ما با اروپاییان برقرار است اما بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری در خرداد ماه  گذشته بعد از خروج آمریکا صنعت هسته ای ما در وضعیتی است که بیشتر از 190 هزار سو می تواند برداشت داشته باشد و وجود 14 هزار متخصص متعهد در این صنعت این امکان را فراهم می کند که ایران هر اراده ای داشته باشد محقق شود.
  
محمد سعیدی کارشناس مسائل هسته‌ای در تیتر امشب گفت: امروز با یک تصمیم دقیق و هوشمندانه سعی کردیم نقضی که آمریکا در تعهداتش به برجام انجام داد حقوق را متوازن کنیم؛ تصمیم امروز بسیار منطقی، دقیق و بر اساس مصالح ملی بود. ما باید نشان می دادیم نقض تعهدی که آمریکا در برجام بوجود آورد و منجر به شکنندگی برجام شد نیاز به پاسخی دقیق و حساب شده داشت که بدون خروج از برجام پاسخ دقیق و منطقی داده شد.
 
او افزود: دقت و هوشمندی ایران در برجام نشان داد که امکان خروج و نفض یکی از اعضا ممکن بود پیش بیاید، وجود داشت و ایران می تواند شرایطی را فراهم کند که به شرایط قبل فنی از نظر هسته ای برسد.
 
اقدام ایران مبتنی بر برجام است 
کارشناس مسائل هسته ای در ادامه گفت: از روز اول مهمترین نقظه اختلاف ما غنی سازی از نظر درصد غنی سازی و حجم و مقدار آن بود که این نکته اساسی در مذاکرات بوده است. 
 
مهمترین رکن مذاکرات بحث غنی سازی، تعداد سانتریفیوژ ها و راکتور اراک بوده و ضمن اینکه ایران تخلفی را انجام نداده و مازاد 300 کیلو گرم را به کشورهایی که دارای کیک زرد هستند فروختیم تا کیک زرد دریافت کنیم.
 
سعیدی با بیان اینکه افزایش تولید اورانیوم نکته استراتژیک ایران است، گفت: تعهدات ما انجام شده است و میزان غنی سازی را طبق برجام انجام داده ایم اما با اتفاقی که امروز افتاد شرایط برای آمریکا گران تمام خواهد شد چون آمریکا تاکید داشت که ایران غنی سازی را به طور کامل کنار بگذارد.
 
سعیدی درباره مطالبات ایران گفت: فروش نفت ایران بدون محدودیت به کشورها، وارد کردن پول نفت به کشور و ارتباط بانکی از جمله مطالبات ماست که باید انجام شود اما اروپا در یکسال گذشته و قبل از خروج آمریکا از برجام در روند برجام همکاری لازم را نداشته است بنابراین باید اروپا به اتفاق روسیه و چین بپذیرد که نفت ایران به راحتی به آسیای میانه برسد، پول نفت به راحتی برگردد و مسیر بانکی ایران برای ارتباطات بانکی باید برقرار شود.
 
او افزود: مسیری که آمریکا در نقل و انتقالات ایجاد کرده موجب گرانی های اخیر شده است اما تمرکز جدی اروپا دراینستکس موجب روان شدن نقل و انتقالات بانکی و برداشتن تحریم های نفتی و فروش راحت تر نفت ایران خواهد شد.

حسن عابدینی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی نیز گفت: ایران یکسال از نقض برجام صبر کرد. با توجه به اینکه ایران 16 سال درگیر موضوع هسته ای است یکبار هم میز مذاکره را ترک نکرد؛ بر اساس بندهای موجود در برجام امروز اقدام درستی را انجام داد و کشورهای دیگر نیز نتوانستند از نظر حقوقی به آن ایرادی بگیرند.
 
او افزود: افکار عمومی بین المللی به این نتیجه رسیده اند که آمریکا طی ۷۰ سال گذشته به علت استفاده بی رویه از قوه قهریه متاسفانه قوه عاقله اش بسیار کوچک شده است.
 
در چارچوب قطعنامه 2231 که سازمان ملل برجام را به عنوان قرارداد و قانون بین المللی به رسمیت شناخته اما ایالات متحده آمریکا به عنوان یک عضو بین المللی قوانین را زیر پاگذاشته و دیگر کشورها را نیز به خروج از برجام تشویق می کند که این خلاف عرف بین الملل است.
 
اقدام ایران مبتنی بر برجام است 
عابدینی گفت: همواره آمریکا اگرچه در مذاکرات نبود اما روح آمریکا در مذاکرات حاکم بود و با نزدیک شدن برجام به مرحله اجرا کارشکنی آمریکا آشکارتر شد.
 
نکته چالب این است که آمریکای ها تا قبل از سال 88 در مذاکرات شرکت داشتند اما حرف نمی زدند ؛ در آلماتی 1 و 2 و مذاکرات عراق عملا وارد مذاکرات شدند و در دور جدید مذاکرات که از سال 92 آغاز شد آمریکا یک طرف اصلی مذاکرات شد و جامعه جهانی انتظار داشت که به مذاکرات صدمه نزنند.
 
او گفت: ما در چارچوب برجام توافقی داریم که جمهوری اسلامی ایران 3 تعهد داشته است: شفاف سازی که ایران بر اساس پروتکل الحاقی آن را به درستی انجام داده است. امکان دسترسی آنها به سانتریفیوژ ها و پی ام دی نیز داده شده است. درباره نگرانی های  آب سنگین اراک نیز ایران همکاری لازم را داشته است همچنین با توقف غنی سازی سایت فرود نیز نگرانی های آمریکا و اروپا را برطرف کردیم.
 
عابدینی گفت: درصورت برداشتن تحریم های بانکی و نفتی و عمل به تعهدات طرف متقابل ما نیز به روند برجام برمی گردیم. 
 

برچسب ها: اقدام ایران ، برجام
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۱°