باید پاکت های سیگار داخل را هویت دار کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:37 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۵۵۷۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با انتقاد از شفاف نبودن مشخصات محصولات دخانی بر روی پاکت آنها گفت: مجبوریم ابزاری برای تشخیص قاچاق یا غیرقاچاق بودن سیگار داشته باشیم، بنابراین باید پاکت های سیگار داخل را هویت دار کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حمیدرضا دهقانی نیا در گفتگوی 18:30 با ارائه آماری از عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از جمله نتایج برنامه این ستاد برای مبارزه با قاچاق دخانیات می‌توان به افزایش واحدهای تولید سیگار از 7 عدد در سال 93 به 20 مورد در سال 97، افزایش واحدهای توزیع‌کننده قانونی سیگار از 3 عدد در سال 93 به بیش از 35 هزار عدد در سال 97، کاهش واردات سیگار از 65/13 میلیارد نخ در سال 93 به تقریبا صفر در سال 97 و کاهش قاچاق سیگار از 15/12 میلیارد نخ در سال 93 به 7/6 میلیارد نخ در سال 96 اشاره کرد.

 وی افزود: یکی از موانع اصلی پیشبرد برنامه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاهای دخانی، همکاری نکردن شرکت دخانیات ایران به‌عنوان یکی از اعضای انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در اجرای سامانه رهگیری و ردیابی کالاهای دخانی است که امیدواریم به زودی به تعهدات خود در این باره عمل کنند.

باید پاکت های سیگار داخل را هویت دار کنیم 
  دهقانی نیا سپس با انتقاد از شفاف نبودن مشخصات محصولات دخانی بر روی پاکت آنها، تصریح کرد: مجبوریم ابزاری برای تشخیص قاچاق یا غیرقاچاق بودن سیگار داشته باشیم، بنابراین لازمست این محصولات را هویت دار کنیم.

تاجدار رئیس انجمن صادرات و واردات محصولات دخانی میهمان تلفنی برنامه، درخصوص اقدامات شرکت دخانیات جهت راه اندازی سامانه رهگیری و ردیابی کالاهای دخانی گفت: این شرکت در تلاش است تا سامانه به زودی نصب و راه اندازی شود، که در این باره مناقصه ترتیب داده اند و در حال پیگیری دیگر اقدامات از جمله رفع ایرادات در این باره هستند و این باعث تاخیر در  روند فعالیت انها شده است.

او سپس به سیگارهایی که تصاویر بهداشتی هشدار دهنده ندارند اشاره و خاطرنشان کرد: این فقدان هشدار، نشان دهنده قاچاق بودن سیگار است که متاسفانه با توزیع آنها هم برخوردی نمی شود.
 
تاجدار ادامه داد: به واسطه سرعت بالای دستکاه های تولیدکننده سیگار در کشور، نصب برچسب های دو بعدی هشدار دهنده نتیجه بخش نبود و ما به دنبال قرائتگرهای مناسب نصب آنها بر روی پاکت ها هستیم. 
 
او افزود: برای پیشگیری از شائبه قاچاق بودن پاکت های داخلی، مقرر شده  در حال حاضر  برچسب ها بر روی کارتن ها و در مراحل بعدی بر روی پاکت ها نصب شوند.پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°