حمایت روسیه، عراق و ترکیه از ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:19 - جمعه 26 دی 1399
کد خبر : ۶۹۵۶۴۳
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
روسيه تحريم هاي جديد آمريكا بر ضد ايران را به شدت محكوم و كشورها را ترغيب كرد همچنان به همكاري اقتصادي با ايران و خريد محصولات اين كشور ادامه دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ­به گزارش خبرگزاري اسپوتنيك، وزارت خارجه روسيه در بيانيه اي تاكيد كرد آمريكا با توسل به تدابير محدود كننده و فشارهاي اقتصادي و سياسي بر ضد ديگر كشورها تلاش مي كند از همكاري اقتصادي عادي كشورها با ايران جلوگيري كند.
 
وزارت خارجه روسيه افزود بسيار مهم است كه آمريكا از هر گونه اقدامي با هدف محدود كردن همكاري سياسي و اقتصادي ديگر كشورها با ايران خودداري كند.
 
در حالي كه ايران اعلام كرده است بخشي از تعهدات خود را در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) به حال تعليق در مي آورد، روسيه از همه كشورها خواست از خريد محصولات انرژي ايران چشم پوشي نكنند.
 
در بيانيه وزارت خارجه روسيه آمده است: " ما همه كشورها را ترغيب مي كنيم همكاري هاي اقتصادي خود با ايران را محدود نكنند و خريد توليدات ايراني به ويژه محصولات انرژي اين كشور را متوقف نسازند ".
 
دستگاه ديپلماسي روسيه در بيانيه خود تاكيد كرد تصميم ايران را براي متوقف كردن بخشي از تعهدات داوطلبانه اش در قبال برجام درك مي كند. روسيه همچنين اقدامات آمريكا را در قبال ايران محكوم كرد و از اين كه اين كشور يك سال پيش از توافق نامه هسته اي ايران خارج شد و در ادامه به طور يك جانبه با نقض قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد اقدامات محدودكننده اي بر ضد ايران به اجرا گذاشت، انتقاد كرد.
 
وزارت خارجه روسيه همچنين در بيانيه خود تاكيد كرد واشنگتن تلاش مي كند با توسل به فشارهاي اقتصادي و سياسي به ديگر كشورها نيز اجازه ندهد اين قطعنامه سازمان ملل متحد را اجرا كنند و به اين ترتيب همكاري اقتصادي عادي با ايران داشته باشند.
 
در همين بيانيه وزارت امور خارجه روسيه از ايران خواست از اقدامات جديد براي ترك تعهداتش در چارچوب برجام خودداري كند. در اين بيانيه همچنين از ديگر كشورهاي عضو توافق نامه هسته اي ايران خواسته شده است به تعهدات خود در قبال برجام عمل كنند و به اجراي پروژه هاي مختلف به ويژه مدرنيزه كردن رئاكتور هسته اي اراك مطابق با توافق نامه هاي جامع سرعت بخشند.
 
وزارت امور خارجه روسيه خاطر نشان كرد مسكو آماده است همكاري هاي خود را با تهران چه در چارچوب برجام چه ديگر پروژه هاي دوجانبه توسعه بخشد. روسيه همچنين بر ضرورت تسريع اجراي سازوكار اينستكس كه توسط فرانسه انگليس و آلمان به منظور تسهيل تبادلات تجاري با ايران تهيه شده است، تاكيد كرد.
 
دولت فرانسه نيز روز چهارشنبه از تصميم ايران براي كنار گذاشتن برخي از تعهداتش در چارچوب توافق نامه هسته اي ابراز نگراني كرد.
 
ايران اعلام كرده است كه از اجراي چند مورد از مفاد توافق نامه نامه هسته اي به ويژه آنها كه به ذخاير آب سنگين و اورانيوم غني شده مربوط مي شوند، خودداري خواهد كرد چرا كه ديگر خود را به رعايت محدوديت هايي كه در اين سند گنجانده شده است، ملزم نمي بيند.
 

مخالفت عراق و ترکیه با تحریم های آمریکا ضد ایران

 نخست وزیر عراق هم گفت: کشورش با تحریم های آمریکا علیه ایران همراهی نمی کند.

 نخست وزیر عراق در دیدار مشترک با سفیران انگلیس، فرانسه و آلمان در بغداد گفت: این کشور نمی خواهد وارد هرگونه محوربندی علیه کشوری خاص شود و از هرگونه تنش زدایی در منطقه حمایت می کند.

عادل عبدالمهدی افزود: عراق در عین حال بر روابط خود با ایران و آمریکا تاکید و از هرگونه تنش زدایی در منطقه حمایت می کند.

این مقام عراقی بر اولویت گفتگو برای حل بحران ها تاکید کرد.

 «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز گفته است تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ضرر همه منطقه غرب آسیاست.

وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به اقدامات و تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا گفت: ایران کشور همسایه ماست و هر تحریمی علیه این کشور نه تنها به ایران بلکه به همه منطقه ضرر خواهد رساند.

آمریکا یک سال بعد از خروج از توافق هسته‌ای با ایران، شامگاه چهارشنبه نیز تحریم‌های جدیدی علیه صادرات فلزات سنگین ایران همچون فولاد و الومینیوم وضع کرد.

ایران هجدهمین صادرکننده فولاد در جهان است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۱°