حکومت ها برای رشد معنوی جامعه ماموریت دارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:31 - پنجشنبه 09 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۵۶۶۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
سخنران پيش از خطبه هاي نماز جمعه: دولت ها بايد درباره معنويت در جامعه حساسيت به خرج دهند و هوشيار باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  حجت الاسلام والمسلمين عليرضا پناهيان سخنران دوم پيش از خطبه هاي نماز جمعه امروز در خصوص نقش حكومت در رشد معنوي جامعه گفت: حكومت ها براي رشد معنوي جامعه ماموريت دارند و نبايد خنثي عمل كنند.
وي افزود: وقتي يك حكومت به رشد معنوي جامعه تدبير نداشته باشد پس حتما براي كاستن معنويت برنامه دارد چون بازار تقابل براي معنويت نياز به قدرت وحكومت دارد اگر قدرت به گونه اي نباشد كه انصاف در آن رعايت شود پس ظلم در آن غلبه مي كند و عبور از اين مانع ، فلسفه حكومت است.
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان با بيان اينكه حكومت در همه عرصه ها مثل بهداشت و اقتصاد بايد قوانيني را تدوين كند، گفت: اگر دولتي بگويد با معنويت كاري ندارد مثل اين است كه با  آموزش، بهداشت و اقتصاد و غيره كاري نخواهد داشت. دولت ها موظف هستند براي ايجاد زيرساخت هاي رفاهي و اقتصادي براي مردم تا عدالت برقرار شود و مردم آزادانه تصميم بگيرند هيچ وقت يك حكومت اسلامي مردم را به زور وارد معنويت نمي كند اما بايد زيرساخت هاي آن ايجاد شود.
وي ادامه داد: اگر دينداري و معنويت در جامعه  تضعيف  شود به افراد فريب كار براي ايجاد مكر فرصت داده خواهد شد. خيلي ها در جهان به نام آزادي و حقوق بشر و با تدابير صهيونيستي نه تنها در كشورهاي اسلامي بلكه در جوامع مسيحي هم تدابيري براي كاهش معنويت كرده اند. بلايي را كه صهيونيست ها روي جامعه مسيحيت آورده اند مي خواهند روي اسلام هم پياده كنند.
سخنران پيش از خطبه ها گفت: قدرت هاي فاسد در كشورهاي اسلامي به دنبال تضعيف معنويت هستند، در كشورمان هم شبكه هاي ماهواره اي زيادي گسيل داشته و مي خواهند اهداف خود را اجرا كنند. نتايج شوم آن در جوامع مسيحي ديده شده است و كار به جايي كشيده شد كه سال قبل در فرانسه بزرگترين تظاهرات طي تاريخ حتي بزرگ تر از انقلاب اكتبر برگزار شد.
وي افزود: مردم در اين تظاهرات لازم دانستند حقوق خود را نسبت به خانواده نشان دهند و شعارشان اين بود كه " حق داريم پدر و مادر خود را بشناسيم". قوانين و ساختار جامعه اين اجازه را نمي دهد كه آنها والدين خود را پيدا كنند چون فساد در فرانسه نهادينه  شده است. يكي از انديشمندان فرانسوي هم موضوع فساد را طرحي صهيونيستي مي داند.
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان با بيان اينكه دولت ها نمي توانند نسبت به فرهنگ و معنويت بي تفاوت باشند، گفت: اين بي تفاوتي با همدستي با ظالمان مساوي مي شود. دولت ها بايد درباره معنويت حساسيت به خرج دهند و نسبت به آن هشيار باشند اين به معنا نيست كه كسي وادار به عبادت شود، همين كه زمينه ايجاد شود و مقابل فريبكاري بايستد ، وظيفه انجام شده است.
وي در خصوص محصولات فرهنگي در ايران افزود: هنوز در خصوص مقابله با ورود محصولات ناصحيح فرهنگي دچار كمبود هستيم و اين ضعف به آموزه هاي ضعيف در حوزه و دانشگاه باز مي گردد.
سخنران پيش از خطبه ها به رشد نماز در كشور اشاره كرد و گفت: از ابتداي انقلاب تاكنون نماز در جامعه در دانشگاه ها رشد يافته است در حالي كه تبليغات چنداني هم ندارد و اين نشان دهنده اين است كه بدون اجبار رشد معنوي بيشتر شده و علاقه مندي مردم براي درك آموزه هاي معنوي افزايش يافته است.
وي افزود: براي رشد معنوي در جامعه مسئولان كشور و زندگي آنها بايد الگو باشند. موثرترين عامل تربيتي در جامعه وضع روحي و فكري مسئولان است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°