محقق شدن تمام تعهدات خودرو سازان تا پایان سال 98
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:38 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۶۹۶۱۴۴
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت: تمام تعهدات خودروسازان تا پایان سال 98 محقق می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت در تیتر امشب گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو در بازار به دلیل میزان تقاضای بالا در بازار است چون خودرو به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است.

قناتی گفت: سال گذشته که با تائید هیئت دولت، خروج خودرو از شورای رقابت کلید خورد برای این بود که تولید کنندگان بتوانند محصولات را با قیمت حاشیه بازار به فروش برسانند.
 
از مهرماه گذشته صنعت خودرو با مشکلات واسطه گری، تامین خودرو و افزایش قیمت مواد اولیه روبرو شد که نسبت به سه ماهه اول سال 97 با کاهش تولید مواجه شدیم.
 
وی گفت: موضوع اصلی بازار خودرو واسطه گری و تقاضای زیاد از حد است.
 
عملی شدن تعهدات خودرو سازها تا پایان سال 98
وی گفت: در بازار فعلی دو نوع مشتری خرید خودرو داریم؛ کسانی که مشتری واقعی هستند و افرادی که به خودرو به عنوان کالای سرمایه ای نگاه می کنند بنابراین هدف از فروش فوری خودرو بر اساس قیمت حاشیه بازار برای تامین نیاز مشتریان است.

قناتی افزود: بر اساس برنامه تولید امسال( سال 98) بررسی ها برای اختصاص بخشی از تولید برای فروش فوری که به تعهدات معوق خدشه ای وارد نشود، انجام شد و برنامه این است که کلیه تعهدات معوق و برنامه فروش ایران خودرو و سایپا تا پایان سال 98 محقق خواهد شد.

وی افزود: بر اساس سیاست گذاری ها، تولید برای تحقق تعهدات و تامین ارز صنعت خودرو در حال انجام است، افزایش تولید و افزایش فروش فوری و سامانه فروش فوری موجب شد تا از تولید متوسط 1500 دستگاه خودرو در روز به بالای 3500 خودرو برسیم.

مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت گفت: در سال 97 با تمام مشکلات صنعت خودرو، بالغ بر 952 هزار دستگاه خودرو تولید کردیم و 890 هزار دستگاه خودرو نیز تحویل مشتریان شده است.
 
وی گفت: نیاز واقعی بازار خودرو در ایران درسال های متمادی بین یک میلیون تا یک میلیون و 100 هزار خودروست که در سال 95 خودروسازان با وام، مشتریان را تشویق به خرید خودرو کردند اما تقاضای بیش از حد در بازار به واسطه گری برمی گردد.

قناتی درباره بالابردن بهره وری نیز گفت: در طرح ساماندهی بخشی به افزایش تولید اختصاص دارد همچنین خودروسازان باید به افزایش تولید داخلی پیش بروند از تمام فعالان در صنعت مثل شرکت های دانش بنیان و قطعه سازان و  صنایع نظامی برای حضور در این بخش دعوت کرده ایم که این کار در سال گذشته کاهش ارزبری داشته است.

وی گفت: از فروش اموال مازاد قرار است بخشی از نقدینگی تولید شود با افزاش تولید مهمترین هدف برای کمک به تولید ملی و فروش محصولات ملی انجام می شود که از 2 خودروساز خواسته شده که تعهدات خود را در این زمینه انجام دهند.
 
قناتی گفت: التهابات بازار به تولید و عرضه و تقاضا مربوط است. اگرچه تولید افزایش یافته در مقابل تقاضا نیز افزایش یافته است اما کاهش عرضه فوری به التهابات بیشتر در بازار منجر می شود.

وی گفت: یکی از سیاست های وزارت صمت این است که با همکاری دستگاه های نظارتی و پلیس فتا از دلال بازی در سایت های مجازی جلوگیری شود.
 
حسین کاظمی طرقی سرپرست معاونت بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا در برنامه تیتر امشب در پاسخ به این سوال که با وجود تعهدات عمل نشده چرا فروش فوری دارید؟ گفت: فروش فوری برای تعادل بازار است.
 
عملی شدن تعهدات خودرو سازها تا پایان سال 98 
وی تعهدات خودروسازها به ترتیب اولویت انجام می شود، گفت: 20 درصد توان تولید ما به فروش فوری اختصاص دارد.
کاظمی طرقی افزود: فروش فوری طبق دستور وزارت صمت است و هدفش تعادل بازار است.
 
وی گفت: روند فروش فوری در کاهش قیمت موثر بوده است.
سرپرست معاونت بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا افزود: در پایان سال تمام خودرو ها فاکتور شد و در ابتدای سال 98 خودرویی در پارکینگ نبود.
 
وی گفت: وضعیت بازار روند کاهشی به خود گرفته است.

اهورا گلیاری مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران‌خودرو در برنامه تیتر امشب گفت: طرح فروش فوری تنظیم بازار که در اسفندماه سال گذشته اجرا شد اثرات بسیار مطلوبی بر قیمت های بازار گذاشت.
 
عملی شدن تعهدات خودرو سازها تا پایان سال 98 
وی افزود: با تصمیم فروش فوری، قیمت ها در روزهای پایانی سال و شب عید به سمت تعادل حرکت و التهاب ایجاد شده از طرف دلالان و سودجویان فرونشانده شد و شرایط بازار به ثبات قابل قبولی رسید.
 
گلیاری گفت: برای تعادل و کنترل بازار به فروش فوری روی آوردیم و نتیجه آن قیمت ها کنترل شد و در برخی موارد پایین آمد.
مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران‌خودرو افزود: واسطه ها در پی سود بیشتر هستند و با سیاست های اتخاذ شده جلوی افزایش لجام گسیخته قیمت گرفته شد.
 
گلیاری گفت: نگرانی اصلی خودروساز ایفای تعهدات معوقه است اما شرایط طبق پیش بینی ها نبود و دچار مشکلاتی شدیم.
وی گفت: اندازه فعلی بازار، اندازه نیاز مصرف کننده نیست.
 
 
برچسب ها: خودرو ، بازار
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۵°