بررسی همکاری های مجلس و سپاه پاسداران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:34 - سه‌شنبه 30 دی 1399
کد خبر : ۶۹۶۲۰۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه غیر علنی امروز مجلس با حضور فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری های سپاه و مجلس بررسی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بهروز نعمتی در پایان جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس افزود: در این جلسه موضوعات متعددی همچون نوع همکاری سپاه با نمایندگان و نحوه برقراری ارتباطات متقابل و همچنین نیازمندیهای تقنینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
 
وی اضافه کرد: در این جلسه همچنین بحث در خصوص نحوه بکارگیری نیروی بسیج در بخشهای مختلف کشور و اقدامات مورد نیاز در این زمینه مطرح و تعدادی از نمایندگان صحبت های خود را در این باره بیان کردند .
 
نعمتی گفت: فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این جلسه تحلیلی از شرایط منطقه و جنگ روانی اخیر امریکایی ها به نمایندگان ارائه کرد .
 
وی با اشاره به جلسه عصر امروز مجلس با رئیس قوه قضائیه نیز گفت: با توجه به انتصاب ریاست قوه قضائیه فراکسیون های مختلف مجلس درخواست هایی برای برگزاری دیدار مشترک با حجت الاسلام و المسلمین رئیسی داشتند که در نهایت این درخواست ها به برگزاری نشست مشترک بین مجلس و قوه قضائیه منتهی شد.
 
نعمتی افزود : جنس این جلسه نیز همچون جلسه صبح امروز نمایندگان با فرمانده جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و نمایندگان در این دیدار دیدگاههای خود را در ارتباط با قوه قضائیه مطرح خواهند کرد .

وی با اشاره به جلسه عصر امروز مجلس با رئیس قوه قضائیه نیز گفت: با توجه به انتصاب ریاست قوه قضائیه فراکسیون‌های مختلف مجلس درخواست‌هایی برای برگزاری دیدار مشترک با حجت الاسلام و المسلمین رئیسی داشتند که در نهایت این درخواست‌ها به برگزاری نشست مشترک بین مجلس و قوه قضائیه منتهی شد.
نعمتی افزود: جنس این جلسه نیز همچون جلسه صبح امروز نمایندگان با فرمانده جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و نمایندگان در این دیدار دیدگاه‌های خود را در ارتباط با قوه قضائیه مطرح خواهند کرد.


نشست غیرعلنی مجلس با حضور فرمانده سپاه برگزار شد

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با حضورسردار حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وبه ریاست علی لاریجانی آغاز شد. 
 
 تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

نمایندگان مجلس با کلیات لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز ، در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی با کلیات این لایحه با 188 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. 
 
انتخاب اعضای ناظر مجلس در شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی
­نمایندگان مجلس اعضای ناظر مجلس در شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تامین مالی تروریسم را انتخاب کردند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز  قاسم میرزایی نیکو از کمیسیون امور داخلی و شوراها را با 95 رأی، شهاب نادری از کمیسیون اقتصادی را با 92 رأی و حسین رضازاده از کمیسیون قضایی و حقوقی را با 91 رأی از مجموع 176 آرای اخذ شده به عنوان ناظر مجلس در شورای مذکور انتخاب کردند.

مخالفت مجلس با بررسی طرح خط و مشی اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما

­نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی با اولویت طرح خط و مشی اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما مخالفت کردند.
نمایندگان در حاشیه نشست علنی امروز طرح "اولویت بررسی طرح خط و مشی اداره و نظارت بر صداوسیما" را در دستور کار داشتند و در نهایت از 227 نفر نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی اولویت بررسی این طرح با 110 رای موافق، 89 رای مخالف و 10 رای ممتنع رد شد.

علی مطهری به عنوان نماینده درخواست کنندگان در اولویت قرار گرفتن بررسی این طرح، در دفاع از این طرح توضیح داد: در اصل 175 قانون اساسی آمده است خط و مشی و ترتیب اداره سازمان صداوسیما و نظارت بر آن را قانون معین میکند. قبل از بازنگری قانون اساسی در سال 1368 صداوسیما دارای قانون اداره بود که در سال 1359 به تصویب مجلس رسید. در آن زمان طبق قانون اساسی اولیه سازمان توسط شورای اولیه اداره می شد که این شورا مرکب از 6 نفر شامل 2 نفر از هر یک از قوای سه گانه بود و این شورا جنبه و قدرت اجرایی داشت، به طوری که مدیرعامل آن توسط توسط شورای سرپرستی منصوب می شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بازنگری قانون اساسی شورای سرپرستی منتفی شد و در اصل 175 این طور آمد که عزل و نصب رییس صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با مقام معظم رهبری است و نمایندگانی از طرف رئیس جمهوری، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی هر کدام 2 نفر نظارت بر این سازمان خواهند داشت، همچنین خط و مشی و اداره سازمان را قانون باید تعیین کند، این در حالی است که قانون اداره سازمان صداوسیما همان مصوب سال 59 است که با تناسب با شرایط قبلی یعنی وجود شورای سرپرستی و تعیین مدیرعامل توسط این شورا در آن زمان تدوین شده است و این قانون با قانون اساسی فعلی سازگار نیست و نیاز مبرم به قانون جدید احساس می شود، به همین جهت بود که رهبر معظم انقلاب زمانی که آقای لاریجانی را به ریاست این سازمان منصوب کردند، قید کردند؛ از آنجا که این سازمان قانون جدید ندارد اختیارات شورای سرپرستی سابق تا زمان تصویب قانون جدید به آقای لاریجانی واگذار کرد که هنوز این قانون تصویب نشده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی  در ادامه تاکید کرد: از مجلس ششم تا مجلس نهم این قانون در مجلس مطرح بوده است و شخصاً در مجلس هشتم به دنبال تدوین این قانون بودند که به مجلس نهم موکول شد و اکنون در مجلس دهم مطرح است، بنابراین تصویب این قانون برای مجلس شورای اسلامی و کشور اولویت دارد و باید تکلیف این قانون مشخص شود. مقام معظم رهبری نیز تاکنون چندین بار به این مضمون فرموده اند که بنده در صداوسیما فقط رییس را انتخاب میکنم و در جزییات و تحولات آن وارد نمی شوم، صداوسیما مانند نیروهای مسلح نیست که من در جزییات آن وارد شوم.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۲°