واکنش انگلیس در پی محکومیت یک نفوذی فرهنگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:30 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۶۷۳۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
وزارت خارجه انگليس در پي محكوميت يك ايراني به جرم نفوذی فرهنگی براي انگليس ابراز نگراني كرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، غلامحسين اسماعيلي، سخنگوي قوه قضائيه، امروز از محاكمه "يكي از عناصر مهم نفوذ فرهنگي" انگليس در ايران خبر داد و بدون آن كه نامي از اين فرد ببرد او را «يك دانشجوي دختر ايراني» معرفي كرد كه با شوراي فرهنگي بريتانيا همكاري مي كرد.
 
به گفته سخنگوي قوه قضائيه، شوراي فرهنگي بريتانيا در سال هاي دور "در ايران و تهران دفاتري داشت كه اين دفاتر در پوشش اقدامات فرهنگي تحركاتي را انجام مي دادند و سعي در استحاله و نفوذ فرهنگي در بخش هاي مختلف" داشتند اما در سال 1387 به دليل "فعاليت هاي غيرقانوني" تعطيل شدند.
 
در پي انتشار اين خبر، بي بي سي به نقل از وزارت خارجه انگليس نوشت: " ما در اين باره به شدت نگرانيم اما فعلا نمي توانيم جزئياتي در اين باره را اعلام كنيم." وزارت خارجه انگليس همچنين اعلام كرد مقامات سفارت انگليس در تهران، با مقامات دولت ايران در تماسند تا اطلاعات بيش تري به دست آورند.
 
شوراي بريتانيا نيز اعلام كرد كارمند اين شورا كه پارسال در تهران بازداشت شد، مدير ميز ايران در شورا نبود بلكه از كاركنان رده پايين اين شورا بودكه مي خواست هنر معاصر ايران را به مخاطب انگليسي نشان دهد. رئيس اين شورا گفته است ما سازماني غير سياسي ايم كه به تعامل افراد معتقديم و كاركنانمان هيچ ارتباطي با سازمان هاي جاسوسي ندارند.
 
به گفته سخنگوي قوه قضائيه، اين دختر كه يك سال پيش دستگير شده در جريان رسيدگي به پرونده قضائي اش، «اعترافات صريحي» كرده و در نهايت با حكم دادگاه به 10 سال زندان محكوم شده است. رسانه هاي انگليس، از جمله بي بي سي گزارش مي دهند اطلاعاتي كه سخنگوي قوه قضائيه ايران ارائه كرده، با مشخصات ارس اميري، دانشجوي ايراني دانشگاه كينگستون در لندن همخوان است كه ابتدا در روز 23 اسفند ماه سال 96 بازداشت و در 31 ارديبهشت  97 با قرار وثيقه 500 ميليون توماني از زندان اوين آزاد شد.
 
به گزارش اين رسانه ها، ارس اميري كه دانشجوي كارشناسي ارشد فلسفه هنر است، در زمينه برگزاري نمايشگاه ها و جشنواره هاي هنري مشترك ميان هنرمندان ايران و بريتانيا فعال بوده و با شوراي فرهنگي بريتانيا همكاري داشته است.
 
شوراي بريتانيا (British Council) در سال 1934 ميلادي به منظور تقويت و گسترش منافع انگليس راه اندازي شد و در بيش از 40 كشور جهان، داراي باشگاه ها و زمين هاي ورزشي است. اين سازمان ظاهرا به عنوان سازماني خيريه به منظور فعاليت هاي فرهنگي و آموزشي به ثبت رسيده است كه در بيش از 100 كشور جهان، 233 دفتر دارد و با بيش از 80 كشور جهان، دانشجو مبادله مي كند. بودجه شوراي بريتانيا از طريق دولت انگليس و مشاوره در طراحي و اجراي دوره هاي آموزش و آزمون زبان انگليسي تامين مي شود و وزارت خارجه انگليس، حامي مالي اين موسسه است، اگرچه دولت و مقامات شورا مدعي اند شوراي بريتانيا در تعيين اهداف و اجراي وظايف، مستقل است.
 
در حالي كه از سال 2007 ميلادي، شوراي بريتانيا تصميم گرفت به علت مشكلات جاري، شماري از دفاترش را در كشورهايي همچون هند و قبرس ببندد، فعاليت در مناطقي همچون خاورميانه را گسترش داد. پاول اسميث، مدير دفتر افغانستان در سال 2010 اعلام كرد اين شورا در سال هاي اخير، از زمينه هاي فرهنگي و آموزشي به موضوعات سياسي، ديني و نظامي روي آورده است كه آموزش زبان هاي ديگر به نظاميان انگليسي، به منظور ترويج ارزش هاي اين قوم به ديگران، از دستاوردهاي اين رويكرد جديد است.
 
شوراي بريتانيا در سال 2007 ميلادي، فعاليت هاي خود را در اينترنت آغاز كرد و آموزش زبان انگليسي و تربيت معلمان زبان انگليس را به صورت اينترنتي گسترش داد.
 
درباره ارتباط شوراي بريتانيا با سازمان هاي جاسوسي انگليس، گزارش هاي متعددي منتشر و كتاب ها و فيلم هاي فراواني عرضه شده است. استلا رمينگتون، رئيس اسبق سازمان امنيت داخلي انگليس، موسوم به ام آي پنج، پيش از پيوستن به سازمان هاي جاسوسي اين كشور، در دفتر شوراي بريتانيا در هند فعال بود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°