15 میلیون ایرانی مبتلا به فشار خون
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:27 - شنبه 04 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۶۸۶۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی هدف از بسیج ملی کنترل فشار خون را کاهش 30 درصدی مصرف نمک در جامعه و شناسایی 10 درصد از مبتلایان به فشارخون عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سعید نمکی در نشست بسیج ملی کنترل فشار خون در سراسر کشور با اشاره به موفقیت های حوزه بهداشت کشور در کنترل و ریشه کنی بیماری های واگیردار افزود: اولویت بهداشت بر درمان یعنی اهمیت پیشگیری بر درمان و توسعه درمان سرپایی بر درمان بستری از اهداف پیش روی ماست لذا در اولین گام می خواهیم توجه مردم را به کنترل فشار خون جلب کنیم.
 
وی با اشاره به فوت ده میلیون نفر در جهان در سال گذشته به علت ابتلا به فشار خون گفت : شمار مبتلایان به فشار خون در ایران را پانزده میلیون نفر پیش بینی می کنیم.
 
دکتر نمکی افزود: زنگ خطر جدی تر اینکه 40 درصد مبتلایان به فشار خون اطلاعی از بیماری شان ندارند و متاسفانه وقتی با سکته قلبی مغزی یا نارسایی مزمن کلیه مواجه شوند متوجه فشار خون خود می شوند .
 
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه فشار خون قاتل خاموش است،گفت: سن بالای 30 سال، سن ورود به بیماری پرفشاری خون است بنابراین باید در نخستین گام به مردم آگاهی داد .
وی به پزشکان توصیه کرد تا حتما در معاینه بیمارانشان فشار خون وی را کنترل کنند .  
 
دکتر نمکی افزود: براساس برنامه ریزی، ما با انجام دادن این بسیج ملی ، هدفمان کاهش 30 درصدی مصرف نمک جامعه است و اینکه بتوانیم ده درصد از کسانی که برای اندازه گیری فشار خون شان مراجعه می کنند و اطلاعی از بیماری خود ندارند شناسایی شوند یعنی اگر بتوانیم فشار خون 20 میلیون نفر را اندازه گیری کنیم هدف ما این است که 2 میلیون بیمار دارای فشار خون که از بیماری خود اگاه نیستند شناسایی شوند .
 
آغاز پویش (بسیج)  ملی کنترل فشار خون در سراسر کشور، روز 27 اردیبهشت (روز جهانی فشار خون) است و عملیات اجرایی آن از نیمه خرداد شروع می شود .از نیمه خرداد تا پایان هفته دوم تیر مراکز اندازه گیری فشار خون در سراسر کشور فعالیت خود را آغاز می کنند .
 
شعار این پویش «فشار خون - بدانیم و اقدام کنیم » اعلام شده است .
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۵°    ۴°