ثبات قیمت ها با نظارت هماهنگ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:06 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۶۹۸۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
هماهنگی سامانه های مختلف نظارت و بازرسی بر تولید و توزیع کالا می تواند شفافیت بازرسی و ثبات قیمت ها را بدنبال داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در گفتگو با 18:30 گفت: شرایط خاص کنونی کشور می طلبد از تمامی ظرفیت های نیروی انسانی کشور استفاده بهینه ای شود لذا در وزارت صمت قرار بر این شد تا بازرسانی که در بخش‌های دیگر مشغول به کار هستند به بدنه صنعت، معدن و تجارت(صمت) باز گردانده شوند.
 
شهرام میرآخورلو افزود: از 3 هزار 200 بازرس در سطح کشور در حال حاضر حدود 2 هزار 800 بازرس فعال هستند.
 
میرآخورلو گفت: روزانه بین 25 تا 35 گروه بازرس به به سطح تهران اعزام می شود.
 سامانه های نظارت بر بازار هماهنگ شوند
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مردم اطمینان داد که تمام کالاهای مورد نیاز مردم در بازار به مقدار کافی وجود دارد.
او گفت: تقاضای نابهنگام مردم برای خرید یک کالای خاص بطور حتم بر قیمت آن تاثیر می گذارد.
شهرام میرآخورلو به توزیع سیستم سنتی کشور اشاره کرد و گفت: چنانچه ما توزیع سنتی کالا در سطح کشور را با نظارت و دقت بیشتری انجام دهیم به مرور از اشکالات سیستم سنتی توزیع کاسته خواهد شد.
 
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به موضوع تفکیک نظارت و بازرسی پرداخت و افزود: نظارت در دو حوزه معاونت سازمان اجرا می شود.
او به نظارت روزانه 92 قلم کالا اشاره کرد و گفت: نظارت بر این تعداد قلم کالا در سطح بازار و کشور دولت را نسبت به برقراری تعادل و جلوگیری از نوسان مقدار و قیمت کالا در بازار کمک می کند.

او برخورد قاطع تر با گران فروشی را خواستار شد و گفت: در حال حاضر شرایط طوری است که بایستی در برخورد اول جلوی گرانفروشی گرفته شود. شرایط ما خاص است.
شهرام میرآخورلو اصلاح در قانون بازرسی را ضروری دانست.
 سامانه های نظارت بر بازار هماهنگ شوند
دبیرکل اتاق اصناف کشور با بیان اینکه بیش از 3 میلیون واحد صنفی در کشور داریم گفت: حلقه اصناف آخرین حلقه بازرسی تولید، توزیع و قیمت ها در سطح بازار عمل می کنند.
علی عوض‌پور افزود: تمام تلاش دولت بر این است است تا 24 قلم کالای اساسی از ثبات قیمت در بازار برخوردار باشد.
 
دبیرکل اتاق اصناف کشوربا اشاره به اینکه در جنگ اقتصادی هستیم به تمایز گرانی و گرانفروشی پرداخت و افزود: هدف بر داشتن بازاری آرام و بدون تنش است.
 
عوض‌پور گفت: برخی کالاها نسبت به نوع جنس، بسته بندی و کیفیت از تفاوت قیمت برخوردار هستند این موضوع دلیل بر گرانی کالا نیست بلکه بر اساس کیفیت کالا نرخ متفاوت دارد.
او افزود: چنانچه فروشنده نرخ بالاتر از قیمت درج شده بفروشند یا با یک کیفیت مشابه اقدام به فروش با قیمت بالاتری کنند؛ گرانفروشی است.
دبیرکل اتاق اصناف کشور دریافت فاکتور فروش را مطالبه بحق مشتری اعلام کرد و گفت: چنانچه مشتری فاکتور فروش مطالبه کند فروشنده موظف به ارائه فاکتور فروش است.
 
 عوض‌پور هماهنگی بین سامانه های مختلف را خواستار شد و افزود: قطعا باید در ساختار تامین و توزیع کشور اصلاحی صورت گیرد. اگر هماهنگی بین سامانه ها و مراکز بازرسی و نظارت صورت گیرد بهتر می توان از بازار مراقبت کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°