اصلاح نظام ارزی و سیاست های اشتغالزایی زمینه ساز تولید است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:56 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۶۹۷۶۹۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
خطیب نماز جمعه تهران گفت: اصلاح نظام ارزی و اصلاح سیاست های اشتغالزایی از اصولی است که ثمره آن فراهم آوردن زمینه تولید، مدیریت و کنترل تورم و کاهش نرخ بیکاری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمد حسن ابوترابی فرد» در خطبه دوم نماز جمعه تهران افزود: اصلاح نظام ارزی، سیاست پولی، نرخ رشد حجم پول، نرخ سود بانکی، بانک مرکزی، اصلاح سیاست مالی، نظام بودجه ریزی که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند - یعنی میزان درآمد و مخارج دولت ریشه بسیاری از مشکلات است-، سیاست هایی است که باید به اصلاح عملکرد اقتصاد ایران منتهی شود.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح سیاست های ساختاری به خصوص در حوزه مدیریت درآمدهای نفتی گفت: درآمدهای نفتی باید در این مقطع از تاریخ ایران که دشمن برای ما این فرصت را فراهم کرده است، اصلاح شود. دولت و مجلس باید تصمیم بگیرند به هر میزان که در این مقطع سخت ارتباط بودجه با نفت کاهش پیدا کرد، هرگز افزایش پیدا نکند، این پایه شود. به طوری که اگر فردا سیاست های نظام این بود که نفت بیشتری بفروشد تمام درآمدها به صندوق ذخیره ارزی واریز شود.

وی ادامه داد: نظام سازی، اصلاح نهادها، نظام مالیاتی، نظام بانکی، نظام مدیریت، نظام نظارت، نظام قضایی ، نظام تقنین و تنقیح کشور را متحول می کند.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه به سوره مبارکه حضرت یوسف اشاره کرد و گفت: بعد از این که پادشاه مصر او را در این جایگاه انتخاب کرد، حضرت یوسف مسئولیت مدیریت اقتصاد مصر را انتخاب می کند. این انتخاب همانطور که اهل تحقیق هم اشاره کرده اند اهمیت اقتصاد در مدیریت کشور را نشان می دهد.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: اینکه می‌بینید نزدیک به دو دهه است که سکان دار انقلاب اسلامی با ادبیات و شعارهای مختلف بر اهمیت مدیریت اقتصادی کشور تاکید دارند، به دلیل جایگاه مهم اقتصاد است. اگر اقتصاد کشوری اقتصاد قدرتمندی بود راه برای تحول هموار می‌شود.

وی گفت: حضرت امیر (ع) در نامه به مالک اشتر اولین مسئولیت او را جمع آوری مالیات ذکر می کند. یعنی اقتصاد سالم امکان بدست آوردن مالیات را فراهم می آورد.

خطیب جمعه تهران اضافه کرد: جمهوری اسلامی در این چهاردهه در حوزه های اقتصادی با تمام کاستی ها و ضعف هایی که وجود داشته، قدم های بسیار بلند و استثنایی برداشته است.

ابوترابی فرد یادآورشد: با این که ما یک دهه با آن هزینه ها در جنگ بودیم، چهاردهه در تحریم هستیم و در بدست آوردن منابع همیشه با مشکل روبرو بوده ایم، اما امروز زیرساخت های اقتصادی کشور به اندازه ای شکل گرفته که بسیاری از کشورهای حتی به اصطلاح توسعه یافته از این امکانات برخوردار نیستند.

خطیب نماز جمعه تهران با تبیین تفاوت های زیرساخت های های اقتصادی با شاخص های کلان اقتصادی اظهارداشت: زیرساخت ها برای آن است که شاخص ها اصلاح شود که البته در این حوزه مشکل داریم و باید به طور جدی به آن بپردازیم.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد یادآور شد: حضرت یوسف می فرماید اقتصاد کشور را به من بسپار چرا که من دو ویژگی در این زمینه دارم. اولا در قله پاکدستی و دوم در قله دانش در این زمینه قرار دارم.

وی با بیان این که اقتصاد و مدیریت دانش محور شعار قرآن است، اظهارداشت: نظام دانایی نظام مبتنی بر آموزه های وحیانی بوده و روح دین، روح علم و معرفت است. یکی از مهمترین شاخص ها برای انتخاب مدیران در هر سطحی دانش،علم و تجربه لازم و در تراز بالا است.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه گفت: در این دوران حداقل با سه رییس جمهور در مجلس ارتباط داشتم. گاهی می دیدم وزیری معرفی شده است که وقتی با او جلسه می گذاشتم می دیدم که مجلس با این وزیر اصلا صحبت نکرده است که در چه شرایطی، با چه سیاستی و چه نگاهی در این جایگاه قرار گرفته است و رییس دولت و نظام چه انتظاراتی از وی دارد؟

ابوترابی فرد اضافه کرد: گاهی می دیدم درست در نقطه ای که درآمدهای کشور به دلیل تحریم در اوج کاهش و محدودیت است، آقای وزیر از روز اول پیشنهادهای پرهزینه ای را مطرح می کند و اصلا نمی داند در چه شرایطی این کرسی را در دست گرفته است؟ یکی از دلایل مشکلات امروزهم همین هزینه هایی است که نباید در آن سال ها خلق می شد و خلق شد.

وی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به مدیریت اقتصادی حضرت یوسف گفت: جناب آقای یوسف معاون اول، برنامه شما برای مدیریت اقتصاد مصر چیست؟ این برنامه مبتنی بر اطلاعات است. اگر امروز را عصر اطلاعات می نامید، قرآن عصر حضرت یوسف را عصر اطلاعات و دانایی و علم می داند ومی گوید حضرت یوسف با اطلاعات درست از فضای پیش روی کشور بزرگ مصر با اطلاعات، علم و نقشه راهی را تدوین کرد.

ابوترابی فرد ادامه داد: جوانان، مدیران، مسئولان و آحاد ملت ایران، امروز هم این نقشه راه ، راه نجات همه ملت ها است، راه رسیدن به قدرت است، اگر ایران این راه را انتخاب کند و در این راه قدم بردارد به سرعت مشکلاتش حل می شود.

خطیب جمعه تهران یادآور شد: یک مقام عالیرتبه بنیاد پژوهشی واشنگتن که به کنگره و رییس جمهور آمریکا برای چگونگی تحریم ایران مشاوره می دهد، در همایشی تصریح می کند که اگر مسئولین ایران با شجاعت راه درست را انتخاب کنند ایران به سرعت بر مشکلات خود در همه حوزه ها فائق می آید. چون دشمنان ظرفیت های ایران را می دانند.

وی تاکید کرد: ایران با داشتن این ملت ورهبری عالم، شجاع و مقتدر یک استثنا است. انقلاب اسلامی با داشتن ملت های منطقه، دولت های شجاع منطقه و جبهه مقاومت یک استثنا است.

ابوترابی فرد اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران یک قدرت رو به رشد است که راه را برای افزایش اقتدار ملت اسلام و کاهش ضریب نفوذ آمریکا در منطقه هموار کرده و از این بابت یک استثنا است.

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: راه حضرت یوسف این است که می فرمایند من دو برنامه در دو دوره هفت ساله دارم. این برنامه براساس اطلاعات درست از موقعیت کشور در سال های پیش رو است. شما هفت سال دوران پرآبی دارید. سال آبی شما پر آب است مثل سال آبی امسال ما. اقتصاد آن روز، اقتصاد کشاورزی است و در این هفت سال باید مصر به قدرت بزرگ در عرصه اقتصاد و کشاورزی تبدیل شود.

وی گفت: وزارت جهاد کشاوری ما در این حوزه کارهای خوبی کرده و کارشناسان خوب این حوزه که تلفیقی از جهاد و وزارت کشاورزی هستند، قدم های خوبی برداشتند.

خطیب جمعه تهران با بیان این که این کارشناسان باید نقشه دقیق کشاورزی را برای جامعه کشاورزی تعریف کنند، یادآورشد: دانشکده جهاد کشاورزی دانشگاه تهران اولین دانشکده این دانشگاه است و علما و شخصیت های تراز اولی دارد.

ابوترابی فرد با اشاره به آیاتی از قرآن در خصوص اهمیت نقش تولید اظهارداشت: مدیران اقتصادی کشور با توجه به محدودیت منابع باید کمک کنند منابع نایاب و کم یاب به حوزه هایی هدایت شود که بالاترین سود را برای کشور داشته باشد و نیاز کشور و امنیت کشور را تامین کند.

وی با بیان این که تولید مبدل به فرهنگ ایران نشده است،خاطرنشان کرد: فرهنگ ملی و اسلامی ما باید فرهنگ تولید دانش بنیان باشد. الان حدود 800 میلیارد مترمکعب روزانه گاز استخراج می کنیم و تقریبا همه را مصرف می کنیم در حالی که با نصف این می شود با بهترین وجه زندگی اقتصادی و خانوادگی ما اداره شود. دنیا با کمتر از یک سوم و یک چهارم زندگی خود را اداره می کنند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: همان طور که تربیت فرد در سایه ریاضت فردی بدست می آید، جامعه هم با سختی و کار به کمال می رسد. حضرت یوسف هفت سال کار پی در پی تولید حداکثری و مصرف حداقلی ممکن را در پیش گرفت تا مردم هفت سال دوم بتوانند از دسترنج خود استفاده کنند و بعد از سال پانزدهم به بعد فرهنگ کار، تولید و مصرف متوازن در این کشور نهادینه می شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °