عنبران مهد ورنی و گلیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:44 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۷۸۶۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱
سال رونق تولید فرصت مطلوبی است تا سابقه تمدن هزاران ساله تولید صنایع دستی و بافندگی را در استان اردبیل متحول کرده و نمود عینی ببخشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  گلیم، ورنی و جاجیم بافی،سه نوع معیشت روستایی، عشایر و شهری از گذشته در استان اردبیل وجود داشته و تنوعی از آداب‌ورسوم، باورها، سنت‌ها و تولید لباس محلی و صنایع‌دستی در این استان شکل داده است.
استان اردبیل به استانِ دست بافته‌ها شناخته شده است؛ دست بافته‌هایی که به نام روستاهای این استان ثبت شده و مشابه آن در هیچ کجای کشور بافته نمی‌شود.
نزدیک به 2 هزار روستا در این استان وجود دارد که در اغلب آن ها دار بافندگی برپا است. صنایع‌دستی که به تعبیر کارشناسان یادگار قرن‌ها فرهنگ و اندیشه ساکنان یک منطقه بوده و به حدی در اردبیل متنوع است که در این استان به صورت رسمی 15 هزار کارگاه صنایع‌دستی فعالیت دارند.
تنوع دست بافته‌ها موجب شده برخی حتی به نام روستای محل تولید خود شناخته شود. از شمال تا جنوب استان اردبیل دست بافته‌های صنعتگران هر یک طرح و نقش متفاوت داشته و به عنوان برند تولیدی همان منطقه شناخته می‌شود.

تاکنون سه گروه از دست بافته‌های استان اردبیل نشان ملی جغرافیایی را از آن خود کرده اند.
در کل کشور تنها ۹ صنعت دست موفق به کسب نشان ملی جغرافیایی شدند.

در روستاهای شهرستان نمین به ویژه در منطقه عنبران زنان و دختران بومی هنرهایی بر روی گلیم خلق می‌کنند که آوازه اصالت آن امروزه در تمام جهان شناخته شده و در این میان "گلیم عنبران" گنجینه صنایع‌دستی استان اردبیل است.

صنعت دست گلیم عنبران و نقش‌های اسطوره‌ای حک شده در نوروز ۹۶ در تمبر گردشگری اردبیل به ثبت رسید

شهر عنبران واقع در هفت کیلومتری شمال شهرستان نمین کانون اصلی بافت گلیم است که به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد و بومی خود به «گلیم عنبران» شهرت یافته است.
نقوش سنتی و اساطیری گلیم‌های بافته شده عنبران سمبل نمادها و یا نقش‌هایی از خواست باطنی بافندگان و بیانگر آرزوها و نیازهای مردمان ساکن این مناطق است.

نقوش سنتی رایج در گلیم‌های این استان بیشتر نقش سماور، سینی و خرچنگ در متن گلیم و گردونه مهر (چلیپا) و نقش اژدها در حاشیه گلیم است.

حاشیه‌های گلیم عنبران دارای چند دور نقش هستند که در درون آن نقش‌های اصلی گلیم بافته شده و این نقش‌ها عبارت‌اند از بوکوگل، پوته، گانگل و جنگل که هرکدام تداعی کننده بخشی از زندگی و محیط فکری ویژه‌ای با سابقه تاریخی خود است.

ویژگی منحصربه‌فرد گلیم عنبران بومی بودن الیاف و ابزار بافت آن است. زنان و دختران روستایی با طرح گلیم، نه تنها هنری ماندگار بر جای می‌گذارند بلکه اسطوره‌های انسانی را که بدون توجه به محل زندگی در بین انسان‌ها از اصول اخلاقی مشترک برخوردار است، معرفی می‌کنند.

هر زن روستایی می‌تواند با به پا کردن دار کوچکی در منزل هنر سده‌های متمادی را در تاروپود صنعت دست‌ساز خود جا دهد.

"ورنی" که به مراتب نازک‌تر و ظریف‌تر از گلیم بوده، از الیاف ابریشمی در بافت آن استفاده شده و طرح‌های ریزتر و لطیف‌تری دارد.

دست بافته دیگر استان اردبیل "جاجیم" در جنوب استان است. زنان روستایی دار جاجیم را بر خلاف گلیم بر روی زمین برپا می‌کنند.


برچسب ها: بافندگی ، فرش ، گلیم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°