شناسایی و دفع 600 هزار حمله سایبری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:08 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۸۱۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۴
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سال گذشته 600 هزار حمله سایبری را شناسایی و دفع کردیم و امسال با «دژفا» به 33 میلیون رسیدیم، یعنی لایه دفاعی شبکه ملی اطلاعات در یکسال اخیر بیش از 50 بار قدرتمندتر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  محمدجواد آذری جهرمی امروز ظهر پس از مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات در جمع خبرنگاران حاضر شد. او ابتدا از همکاری با ناجا در خصوص کلاهبرداری هایی که در حوزه بانکی اتفاق می افتد صحبت کرد و خبر از امضای تفاهمنامه ای با ناجا داد.

**همکاری با ناجا
عده ای مردم را به بهانه بردن جایزه پای خودپردازها می کشانند. از او می خواهند زبان انگلیسی را انتخاب کند و به همین واسطه قدم به قدم او را به سمت خالی کردن حسابش پیش می برند.
کافیست تمهیداتی در بانک مرکزی صورت بگیرد که اگر کسی کارتش را داخل خودپرداز زد، به زبان انگلیسی از او یک سوال بپرسد و جواب بگیرد تا مطمئن شوند که فردی که زبان مورد نظر را انتخاب کرده کاملا به آن اشراف دارد.
این ها فرآیندی است که ما با ناجا آغاز کرده ایم و تا دو هفته آتی، تفاهم نامه ای بین ما و ناجا تبادل می شود. بخشی از زیرساخت را ما برای پیشگیری از وقوع جرم تهیه کرده و در اختیارشان قرار می دهیم. بخش دیگر را بقیه دستگاه ها باید انجام دهند که ما به نمایندگی از دولت آن را پیگیری خواهیم کرد تا امنیت فضای مجازی تامین شود.

**مشکل اختلال اینترنتی در دو ماه گذشته
وزیر ارتباطات در پاسخ به مشکل اختلال اینترنتی که کاربران طی 2 ماه گذشته با آن درگیر بودند و شایعه‌ مشکل زیرساخت برای تامین پهنای باند را به وجود آوردند، گفت: این اختلال‌ها به خاطر مشکل در تمدید قرارداد شرکت ارتباطات زیرساخت با تامین کننده پهنای باند خارجی به وجود آمده است.
او افزود: این اتفاق بر اساس ناهماهنگی پایان قرارداد شرکت زیرساخت با شرکت تامین‌کننده خارجی به وجود آمد. آن ها برای بالا بردن قیمت 200گیگ اینترنت زیرساخت را قطع کردند که همین مسئله باعث به وجود آمدن اختلال در شبکه شد.
جهرمی به شفاف بودن فعالیت های شرکت زیرساخت تاکید کرد و گفت: طبق مقررات، زیرساخت باید چند برابر ظرفیت فروخته شده پهنای باند خود ظرفیت موجود داشته باشد.
از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که گزارش این اتفاق را به من اعلام کرده‌اند نیز خواسته‌ام با این شرکت به دلیل مشکل به وجود آمده برخورد کند. از زیرساخت هم می‌خواهم بیشتر در مورد موضوعات مربوط به این شرکت شفاف باشد. اگر این شفافیت رخ دهد، چنین شایعاتی میان مردم شکل نمی گیرد.

**چرخه معیوب واردات
«جعل در ریجستری ممکن است اما این که ما سریع متوجه این ماجرا می شویم و جلوی آن را می گیریم نیز پیشرفت خوبی به حساب می آید». وزیر ارتباطات با این توضیح ادامه داد: طبیعتا تلاش ما این بوده که جعل در این حوزه را به صفر برسانیم. اما در حوزه فناوری دست بالای دست بسیار است. ممکن است عده ای با جعل، این پروژه را دور بزنند. اما این که سریع می توان این تخلف را کشف کرد و جلوی کارشان را گرفت، قابلیتی است که به لحاظ ذات فنی در این پروژه قرار دارد. نمی توان این مسائل را نقطه سیاهی در پروژه رجیستری به حساب آورد.
او در ادامه گفت: مسئله دیگر بحث اقتصاد بازار تلفن همراه است. نمی‌توان انتظار داشت که اقتصاد این بخش نیز بر عهده وزارت ارتباطات باشد. ما سامانه فنی را راه اندازی کرده‌ایم اما واردکنندگان رسمی گوشی تلفن همراه، برای تامین ارز و ثبت سفارش مشکل دارند. نه تامین ارزشان با وزارت ارتباطات است نه ثبت سفارش شان. دستگاه های دیگر متولی این مسئله هستند که باید به آن رسیدگی کنند.
وی افزود: ما نیز مشکل در تامین گوشی‌های مورد نیاز بازار را درک می‌کنیم. این مسئله را به وزیر صمت و رئیس مبارزه با کالا و ارز گزارش کردم و اطلاع دادم که وضع گوشی در بازار ما خوب نیست. باید در این حوزه اساسی فکر کرد و تصمیم گرفت چرخه واردات گوشی به کشور تسهیل شود.
او در ادامه گفت: بهتر است فراخوانی بدهند تا افرادی که توانایی وارد کردن گوشی را دارند، سفارش‌شان را ثبت کنند. این چرخه‌ها مشکلاتی است که من نیز به عنوان متولی این موضوع آن را می‌دانم و درک می‌کنم اگر گوشی وارد بازار نشود، مشکلات حل نمی‌شود. اما کلید حل این مسائل دست من نیست. چرخه واردات ما معیوب است و این در بازار ما نیز تاثیر می‌‎گذارد.
او در پاسخ به این که سامانه همتا دارای اختلال است یا نه، گفت: سامانه همتا اختلال ندارد. بر اساس قانون بار مسافری در گمرک تعریف دارد. چون کانال رسمی واردات گوشی مسیر درستی ندارد، عده ای به شیوه مسافری گوشی وارد می کنند.
بنا بر قانون گمرک، مسافر فردی است که سفر رفته، در این خصوص حرف گمرک کاملا درست است. منتها وقتی چرخه معیوب است ما باید از بالاتر نگاه کنیم. نمی توانیم از گمرک بخواهیم وظیفه‌اش را انجام ندهد، باید سیستم واردات را درست کنیم.

ستاره مربع‌ها از پایه جرم‌خیز نیستند
جهرمی در ادامه به مسئله ستاره مربع‌ها اشاره کرد و گفت: ارزش افزوده جرم نیست، به طور مثال امروز اپراتورها به مناسبت روز جهانی ارتباطات به مردم هدیه دادند. این هدیه با #98* فعال می‌شود. یک جا سیل می‌آید و می خواهیم کمک مردمی جمع کنیم، باز هم از ستاره مربع‌ها کمک می‌گیریم. حتی برخی از کسب و کارهای حلال نیز در این حوزه فعال هستند و همین نشان می دهد که تمام ستاره مربع‌ها محل جرم نیستند.
به همین دلیل وزارت ارتباطات #800* را برای مقابله با تخلفاتی که در این زمینه صورت می‌گیرد به وجود آورده و باعث شد میزان تخلفات بسیار کمتر شود.
جهرمی با این توضیح افزود: ما با کمک مردم می‌توانیم جلوی مشکلات این‌چنینی را بگیریم. در همین راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرونده‌ای برای تخلف 33 میلیارد تومانی تشکیل داد و بنا بر قانون پول مردمی که درگیر این تخلف شده بودند را به آن‌ها بگرداندیم.
وی افزود: پرونده‌ای برای تخلف 500 اپلیکیشن نیز تشکیل شده است و به محض این که پلیس به ما اعلام کند اعداد نهایی ضرر و زیان چقدر است تا ریال آخر آن پول را به مردم برمی‌گردانیم.
وزیر ارتباطات در ادامه گفت: الان سیم کارت‌های جدید به صورت پیش فرض بدون خدمات ارزش افزوده فعال می شوند اما تعدادی از مردم که از قدیم عضو سامانه های ارزش افزوده شدند، می توانند از طریق شماره‌گیری کد #800* از سرویس‌هایی که به دلخواه عضو آن نشدند خارج شوند.
او در پایان خبر نفوذ به درگاه دفاتر پیشخوان دولت را تایید کرد و گفت: ظاهرا در چند استان نفوذی به شبکه دولت انجام گرفته است. ماجرا از این قرار بوده که سازمان فناوری از دولت قبل قصد راه اندازی PIX استانی برای مرکز تبادل استانی را در برنامه داشته است.
به همین دلیل یک پرتال و صفحه راهنما برای آن به وجود آوردند اما به هر دلیلی نه آن پرتال‌ها به روزرسانی شدند نه PIXهای استانی راه افتادند. آن پروژه متوقف شد و از آنجا که پرتال آن از نظر امنیتی به روز رسانی نشده بود، این نفوذ روی آن‌ها انجام شد.
آذری جهرمی افزود: سازمان فناوری باید در این حوزه مراقبت جدی‌تری انجام می‌داد و آن سرویس‌ها را خاموش می کرد، البته با صراحت می‌گویم تهدیدی متوجه اطلاعات کشور یا اطلاعات مردم نشده است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°