تاثیرات منفی سیگار بر روی جنین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:04 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۸۱۲۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
سونوگرافی‌های بدست آمده از جنین‌های در حال رشد نشان می‌دهد که مادران سیگاری آسیب‌های فوق العاده خطرناک و جدی به جنین وارد می‌کنند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   سیگار یکی از پر ضرر‌ترین ساخته‌های دست بشر است که هر ساله انسان به مضرات بیشتری از آن پی می‌برد. مادران بارداری که در طول دوران بارداری خود کم و بیش سیگار مصرف می‌کنند صدمات جبران ناپذیری به جنین خود وارد می‌کنند.

دستگاه سونوگرافی در طول دوران بارداری کمک بزرگی به کنترل و پیگیری سلامت جنین می‌کند. فن آوری پزشکی تصاویر آشکار و بسیار دقیقی از جنین تهیه کرده است که صدمات جدی سیگار را نشان می‌دهد. محققان با استفاده از اسکن وضوح بالای این عکس‌ها به صورت ۴ D. به مقایسه دقیقی بین جنین‌ها پرداخته اند.

*سیگار و جنین

فناوری کاملا علمی ۴ D. پاسخی بسیار دقیق به حرکات ظریف و حتی رشد لحظه به لحظه جنین می‌باشد. طی یک مطالعه و تحقیق زنان بارداری که طی یک دوره سه ماهه مورد آزمایشات قرار گرفته اند نشان می‌دهد:

مادران سیگاری در طول دوره بارداری خود تغییرات نا به هنجاری بر روی وضعیت سلامتی جنین وارد می‌کنند. تصاویر و فیلم‌های به دست آمده از جنین‌ها نشان دهنده تغییرات محسوس در حرکات دهان و دست جنین می‌باشد.

میزان استرس و همچنین افسردگی که طبق حرکات جنین کشف شده نیز در مادران سیگاری بسیار بالاتر می‌باشد.

*سیگار و بارداری

تحقیقات نشان می‌دهد که حرکات تنفسی و رشد بالندگی ریه جنین در مادران سیگاری با تاخیر صورت می‌گیرد. مادران سیگاری آسیب‌هایی عمیق به بافت ریه و به خصوص مغز جنین وارد می‌کنند.

این عمل سبب می‌شود درصد به وجود آمدن شکاف لب و همچنین معلولیت بسیار بالا رود. از دیگر آسیب‌هایی که سیگار در دوران بارداری ایجاد می‌کند معلولیت‌های متفاوت نوزادان است.

از هر پنج نوزادی که مادران سیگاری داشته اند یک نفر وزن بسیار کم و نامناسبی هنگام تولد خواهد داشت.

حتی در این جور مواقع خطر تولد نوزاد مرده نیز بسیار زیاد می‌شود.

*افسرگی و جنین

دانشمندان به تازگی توانسته اند میزان استرس و افسردگی را نیز در جنین بررسی کنند. سطح استرس و افسردگی مادر به راحتی به جنین منتقل خواهد شد. استرس مادران در جنبش اندام‌های فوقانی جنین تاثیرات به سزایی دارد. استرس سبب بهم خوردن تعادل بیوشیمیایی در رحم شده و اختلالات تکاملی در جنین ایجاد می‌کند.

طی تحقیقات برای ارزیابی اثرات سیگار بر روی جنین تغییرات حرکات دهان یکی از نشانه‌های بروز افسردگی در جنین است. جنین‌هایی که مادران سیگاری دارند حرکات لمسی به خصوص در ناحیه صورت و دهان دچار مشکل هستند. با در نظر گرفتن میزان اثرات مخرب سیگار بر روی جنین دارد، ترک سیگار در دوران بارداری بهترین گزینه می‌باشد.

مضرات سیگار نه تنها برای جنین بلکه برای مادر نیز بسیار جدی و خطرناک محسوب می‌شود.

برچسب ها: سیگار ، جنین ، افسردگی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°