جمعیت با کیفیت عامل قدرت و پرستیژ کشور است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:53 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۸۱۷۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱
یک جمعیت شناس: جمعیت فقط دهان هایی برای خوردن نیست بلکه دست هایی هستند برای کار کردن و مغزهایی هستند برای فکر کردن و جمعیت یکی از عوامل قدرت است پرستیژ بین المللی و قدرت کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مشفق با بیان این مطلب در برنامه تیتر امشب گفت: تغییر و تحولات جمعیتی ریشه تاریخی دارد و سیاست های دولت یک بخش قضیه است، قبلا فرهنگ غالب سنتی بود و اکنون فرهنگ مدرن شده و از طرف دیگر شرایط اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی است که تحول جمعیتی را متاثر می کند و حتی نگاه جمعیتی متاثر از فرهنگ جهانی است.
 
جمعیت با کیفیت عامل قدرت و پرستیژ کشور است 
 
او با اشاره به این که جمعیت، عامل سرمایه انسانی است: جمعیت دهان هایی برای خوردن نیستند بلکه دست هایی هستند برای کار کردن و مغزهایی هستند برای فکر کرد و جمعیت یکی از عوامل قدرت است و جمعیت از مبانی حفظ پرستیژ بین المللی و قدرت کشور است البته جمعیت باکیفیت. 
 
مشفق با اشاره به رابطه معکوس سطع توسعه با نرخ جمعیت گفت: اکنون مهاجرت هم نقش به سزایی در کاهش جمعیت دارد که باید به آن هم توجه کرد.
 
این کارشناس گفت: باید بدون شتابزدگی و با گفتمان سازی مسائل جمعیتی را حل کنیم. 
 
جمعیت با کیفیت عامل قدرت و پرستیژ کشور است 
 
علی اکبر محزون مدیرکل جمعیت مرکز آمار گفت: 27 میلیون نفر نیروی کار داریم (شاغل یا غیر شاغل) بیش از 3 میلیون نفر هم از نیروی کار جوان ما کم شده است. 

محزون گفت: میزان رشد جمعیت به 1.4 درصد رسیده است و با این روند در سال 1400 سهم جمعیت بالای 60 سال از مرز 10 درصد عبور خواهد کرد و با همین روند در سال 1430 به 26 درصد خواهد رسید.
 
جمعیت با کیفیت عامل قدرت و پرستیژ کشور است 
 
مروتی جمعیت شناس نیز با مرور آمار زاد و ولد و روند کاهشی آن گفت: خطر بیخ گوش ماست و مسئولان باید زودتر اقدام کنند، قانون را تصویب کنند و مانع سقط جنین های غیرقانونی شوند و زمینه های ازدواج و فرزندآوری را فراهم سازند.  
 
مروتی گفت: باید فرهنگ سازی کنیم مردم الان بیشتر از 2 فرزند نمی خواهند حتی اگر وضع اقتصادی شان بهتر شود. 
 
جمعیت با کیفیت عامل قدرت و پرستیژ کشور است 
 
 خانم اردبیلی آینده پژوه نیز به انواع مشوق های مستقیم و غیر مستقیم برای افزایش زاد و ولد اشاره کرد و گفت: توسعه اثر منفی بر رشد جمعیت دارد ولی ما باید متناسب با گفتمان بومی و تمدن ساز خودمان عمل کنیم و ذهنیت نسل جوان را نسبت به ازدواج و زاد و ولد خوشبین سازیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°