تحریم دارویی بیماران ایران، "جنایت علیه بشریت" است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:49 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۶۹۸۴۲۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
­وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هفتاد و دومین اجلاس مجمع جهانی سلامت در ژنو بخاطر خاطر اقدامات غیر قانونی و تحریم دارو به ایران محاکمه آمریکا را خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سعید نمکی در سخنراني اجلاس مجمع جهانی سلامت در ژنو افزود: ما از جامعه بين المللي مي خواهيم كه ايالت متحده آمريكا را به خاطر اقدامات غير قانوني مستمر كه نوعي "جنايت عليه بشريت" است مورد باز خواست قرار دهد.
سعيد نمكي در بخش ديگري از سخنان خود بيماريهاي غيرواگير را از چالشهاي اصلي جهاني برشمرد و گفت:  در ايران 380 هزار مرگ به خاطر ابتلا به اين نوع بيماريها اتفاق مي افتد كه نيمي از آنها به دليل بيماريهاي قلب و عروق است از اينرو ما گزينه اي جز پذيرش زير ساختي در زمينه سيستم سلامت كه پاسخگوي نيازهاي جامعه باشد نداريم. سه روز قبل، با حمايت قاطع رئيس جمهور، مردم و سازمانهاي مردم نهاد در ايران يك كمپين در زمينه كنترل فشار خون راه اندازي شد كه هدفش كنترل مؤثر فشارخون دو ميليون نفر بود.علاوه بر اين، ما برنامه هايي در زمينه بهداشت دهان و دندان و سلامت روان در دست اجرا داريم.
 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحريم ها به افراد بيگناه نيازمند به دارو و تجهيزات پزشكي آسيب هاي زيادي وارد مي كند از اينرو جامعه بين الملل بايد آمريكا را مواخذه كند.
وي افزود: در طول سه دهه گذشته، خدمات مراقبت اوليه بهداشتي در ايران منطبق با كل جمعيت و توجه ويژه به افراد فقير و محروم، در حال گسترش بوده است و زير ساختهاي قوي سيستم بهداشتي اثر بخشي خود را در بهبود بسياري از شاخصهاي سلامت نظير مرگ ومير نوزادان، پوشش ايمني سازي، مرگ ومير مادران و كاهش مرگ و مير و شيوع بيماري بخاطر بحرانها  و وضعيت هاي اضطراري نشان داده است.
نمكي با بيان اينكه گزارش مشترك وزارت بهداشت ايران و سازمان جهاني بهداشت در زمينه نقشه راه دستيابي به پوشش همگاني سلامت ديروز منتشر شد گفت: با اين حال، تحريمهاي يك جانبه و ناعادلانه قطعاً بر تلاشهاي پوشش همگاني سلامت در زمينه دسترسي به داروها، خدمات پيشرفته مراقبت بهداشتي و فناوري به ويژه  بر افرادي كه از بيماري مزمن رنج مي كشند، اثر مي گذارد.
وي گفت: ما از سازمان جهاني بهداشت درخواست مي كنيمكه  تاثير اين تحريمها در راه دسترسي به پوشش همگاني سلامت مورد ارزيابي قرار دهند و اقدامات لازم را از طريق مدير كل سازمان ملل متحد و در نشست مقامات بلندپايه در زمينه پوشش همگاني سلامت كه در شهريور سال جاري برگزار خواهد شد، به عمل آورند. 
 
 ­وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ژنو سوییس با برخی از شخصیت ها و همتای قزاقستانی خود "ییلژان بیرتانوف" دیدار و گفتگو کرد. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۰°