متمهان بانک سرمایه امروز هم در برابر دادگاه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:57 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۸۵۰۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این جلسه با حضور مستشاران، وکلای مدافع، نماینده دادستان تهران و اصحاب رسانه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام به صورت علنی برگزار شد.
 
 متمهان بانک سرمایه امروز هم در برابر دادگاه
قاضی مسعودی مقام در ابتدای این جلسه با تفهیم مواد 193 و 194 آیین دادرسی کیفری به حاضرین در جلسه از متهم رضوی خواست در جایگاه حاضر شده و در حد 15 دقیقه آخرین دفاعیات خود را ارائه دهد تا وکیل او به مقام دفاع از او بپردازد.
 
متهم رضوی پس از حضور در جایگاه اظهار کرد: اول لازم است که از سعه صدر شما نسبت به حرفهایی که زده می شود تشکر کنم. این حرف من نیست بلکه سایرین هم براین حرف تاکید دارند اما آقای قاضی بنده یک گلایه دارم و آن هم این است که تمام حرفها و صحبتهای آقای قهرمانی (نماینده دادستان) در رسانهها تیتر و منتشر میشود اما تمامی ادله و حرفهای من بایکوت خبری میشود. لذا خواهش میکنم رسانهها حرفهای من را پخش کنند به جز سایت میزان و دو جای دیگر اکثر رسانهها حرفهای من را منعکس نمی کنند.
 
متهم رضوی افزود: آقای قهرمانی در جلسه قبل گفته است که من با منشی خودم اروپا گردی کرده ام و به 50 کشور رفته ام. در صورتی که اولا این منشی 15 سال است که با من کار میکند و نیز در آن سفر خانواده ام همراه من بودند و 50 کشور هم نبوده بلکه 5 کشور بوده است و از آن 100 مورد ورود و خروج 50 موردش فقط مربوط به عراق بوده است و من فقط 7 بار به امارات رفتم 5 بار آلمان و 4 بار هم اتریش و اروپا گردی در کار نبوده است.
 
متهم رضوی خطاب به ریاست دادگاه گفت: جناب آقای قاضی لطفا از رسانه ها بخواهید رعایت انصاف را داشته باشند و حرفهای من را هم منعکس کنند.
 
وی در ادامه دفاع از خود گفت: ریاست محترم دادگاه بنده طبق کیفرخواست ارائه شده تمامی دفاعیات خود را گفته و اسناد را ارائه دادهام، اما متاسفانه هر بار چیزی به مطالب کیفرخواست اضافه میشود و آقای قهرمانی هر بار مطالب جدیدی را در اینجا مطرح میکند.
 
متهم افزود: اکنون در این دفاعیاتم به مطلبی اشاره میکنم که از شما خواهش میکنم این مطلب را به عنوان یک برگ برنده متهم نگاه کنید، چون من گران نمایی را توضیح دادم و درباره ملک وثیقه گذاشته شده هم توضیح دادم که عنوان باغ بودن آن مربوط به قبل از انقلاب بوده که هزار و 13 متر مساحت داشته و پس از مسکونی شدن حدود 500 متر جواز گرفته است و منظورم این است که ملک معرفی شده باغ نیست بلکه مسکونی است که اسناد آن هم مشخص است.
 
متهم رضوی ادامه داد: همچنین آقای علیمحمدی (متهم دیگر پرونده) گفتهاند که عباس اورهای برادر زن من نیست. مگر فامیل همسر شما اورهای نیست. چطور او را نمیشناسید؟
وی در ادامه دفاعیات خود گفت: مطلب مهمی که باید عرض کنم این است که درباره جعل قراردادها بنده در دادگاهی دیگر قرار منع تعقیب برایم صادر شده است و معاونت حقوقی بانک سرمایه نسبت به این رأی هیچ گونه اعتراضی نداشتهاند که نشان میدهد موضوع جعل قرارداد دیگر منتفی است.
 
متهم رضوی گفت: بنده طبق اسناد کیفرخواست ادلههای خود را ارائه دادم، اما اکنون یک برگ برنده معرفی میکنم و سوالم این است که چرا این برگه در پرونده من نیست.
وی ادامه داد: بنده از بانک مرکزی درباره موضوعات کیفرخواست سوال کردم که جواب بنده را بدهند تا عنوان اخلال را بدانم و بانک مرکزی هم جواب استعلام مرا داد.
 
قاضی مسعودی مقام در اینجا از متهم پرسید: چه کسی پاسخ استعلام شما راداده است؟
متهم گفت: آقای حنیفی معاون نظارت بانک مرکزی.
قضای پرسید: آیا خودتان نامه زدید یا کسی دیگر؟
متهم گفت: خودم نامه زدم و به آقای همتی هم زنگ نزدم بلکه نامه نوشتم.
قاضی مسعودی مقام ادامه داد: قطعا ما آقای حنیفی را خواهیم خواست که آیا صلاحیت چنین اظهار نظری را داشته است که بیاید و پاسخگو باشد.
 
متهم رضوی در ادامه دفاع از خود گفت: سازمان بازرسی کل کشور نام های را به بانک مرکزی میزند که آیا من مشمول گروه ذی نفع واحد هستم یا نه؛ که بانک مرکزی صراحتا پاسخ میدهد که خیر. این فرد از حد اعتباری مشخص شده تخطی نکرده است و از حد اعتباری بانک عبور نداشته است. این پاسخ پس از صدور کیفرخواست به دادستانی ارائه شده است. اما سوال من این است که چرا این پاسخ در پرونده من نیست.
 
وی ادامه داد: این جوابیه پس از صدور کیفرخواست من صادر شده است، اما متاسفانه این مطلب در پرونده من قید نشده است و حرفم این است که دوستان دادستانی لطفا صبر میکردند که جواب این استعلامها بیاید و بعد کیفرخواست من را صادر میکردند.
 
متهم رضوی گفت: آقای قهرمانی شما از این مطلب باخبر بوده اید و چرا میگویید از پاسخ استعلام خبر نداشته اید؟
نماینده دادستان پرسید: شما از کجا از این مطلب باخبر شدهاید؟
 متهم گفت: بازپرسی به من اطلاع داد که پاسخ استعلام از سوی بانک مرکزی آمده است و از شما در این خصوص رفع اتهام شده است این مطلب را بازپرسی به من گفتند، اما این جوابیه در پرونده من نبوده است.
 
متهم رضوی در ادامه دفاعیات خود گفت: من بر اساس کیفرخواست ادله خود را به دادگاه ارائه کردم بازرسی کل کشور مطالب مربوط به تخطی خط اعتباری را ارائه بدهند که اگر دوستان ارائه نکنند من آن را ارائه خواهم کرد.
 
در ادامه نماینده دادستان به اذن قاضی در جایگاه حاضر شد و گفت: آقای رضوی لزومی ندارد شما یک وانت زونکن با خود بیاورید من از شما سه سوال میپرسم که اگر پاسخ بدهید حکم برائت شما را صادر میکنم اول اینکه طبق گزارش کارشناسان اعتباری شما صلاحیت تسهیلات نداشتید چطور 107 میلیارد تومان گرفتهاید باید اسناد مالی بیاورید.
وی ادامه داد: همچنین شما میگویید وام شما مشارکت مدنی نبوده سرمایه در گردش است اسناد بیاورید که کار بازرگانی میکردید شما باید در راستای تولید کار میکردید چرا این موارد را انجام نداده اید.
وی ادامه داد: همچنین شما وثیقه را با پول بانک خریدهاید حال میخواهید همان را بدهید و دهها ملکی که از آن خریدهاید را پس بدهید چرا با پول بانک وثیقه خریدید؟ و در خصوص بیرون کشیدن پرونده اظهارات شما کاملا کذب است و اگر سندی دارید در اختیار خبرنگاران قرار بدهید.
 
نماینده دادستان گفت: لازم به توضیح است بعد از صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه میآید و ما دیگر نمیتوانیم در آن کاری انجام دهیم مسئله دیگر این است که آقای رضوی صد میلیارد تومان در جاجرود وثیقه گذاشته که ما به آن مظنون بودهایم و کارشناس آوردهایم که شاید گران نمایی صورت گرفته باشد در این باره پرونده تشکیل دادیم دیدیم که درست است و به نفع آقای رضوی رای صادر کردهایم چرا این را نمیگویید که به نفع شما رای دادیم و مدام میگویید پرونده را بیرون کشیده اید.
 
متهم رضوی خواست به سوالات نماینده دادستان پاسخ بدهد و به اذن قاضی در جایگاه حاضر شد، اسنادی را به دادگاه تسلیم کرد و گفت: من از نماینده دادستان تشکر میکنم آن قسمتی را که نفع من بود بیان کرد، اما چرا در کیفرخواست اعلام نکردید.
 
نماینده دادستان پاسخ داد: آن قسمت را به دادگاه ارائه کردیم.
قاضی مسعودی مقام در این هنگام بیان کرد: به ما اعلام کرده است اگر اعلام نمیکردند ما وثیقه شما را قبول نمیکردیم و شما بازداشت میشدید.
 
متهم رضوی خطاب به نماینده دادستان گفت: شما میگویید من صلاحیت ندارم در حالی که طبق قانون ذینفع گرفتم و برگرداندم و بعد از دریافت وام پروژه گرفتیم که قرار بود سودآوری داشته باشم.
متهم رضوی ادامه داد: اساسنامه من در شرکت رهجویان و آیندهسازان فاطمی ساخت این پروژهها بود و در شرکت شایگان تجارت محصولات دامی بوده است و همه چیز هم به نام من است پس نمیتوانم کلاهبردار باشم. من در چارچوب کیفرخواست ادلهام را ارائه دادم و مابقی دفاعیاتم را وکیلم خواهد گفت.
 
قاضی مسعودی مقام در این بخش از دادگاه از نماینده سازمان بازرسی برای بیان توضیحات خواست در جایگاه حاضر شود.
نماینده سازمان بازرسی گفت: درباره کارشناسی ملکی روز گذشته اظهاراتی شد توضیح بدهم و آن اینکه در گزارش سازمان بازرسی کل کشور اشاره کردیم و مبالغ در گزارش به دلیل اینکه آن را قبول داریم درج کردیم هر چند کارشناسی برای تعیین ملک استخدام نکرده بودیم.
نماینده دادستان خطاب به نماینده به سازمان بازرسی گفت: سازمان بازرسی کل کشور کارشناسی نکرده است ملکی را که 2 هزار و 50 متر بود، کارشناسی کردید که در واقع هزار و 800 متر بوده است.
 
نماینده سازمان بازرسی ادامه داد: در خصوص باغ بودن ملک صبا طبق دستور نقشه نوشته شده این ملک باغ است و برای آن 30 درصد اجازه سطح اشغال داده شد و در خصوص استعلام، ذینفع واحد بودن آقای رضوی به سازمان نسبت داده شده که سازمان هیچ وقت در این باره استعلامی انجام نداده است بلکه یک گزارش اختصاصی به بانک مرکزی فرستادیم تا به تخلفات آن رسیدگی شود و آن را طی لایحه تقدیم دادگاه میکنیم.
 
در این لحظه قاضی مسعودی مقام از وکیل مدافع متهم رضوی خواست دفاعیات خود را مطرح کند.
وکیل متهم رضوی در جایگاه حاضر شد و بیان کرد: آقای نماینده دادستان به زونکنها اشاره میکند در حالی که ما برای بیان دفاعیات باید آنها را مورد استفاده قرار بدهیم اگر موکل من جرمی انجام داده باید مشخص شود و اگر غیر از این است آن هم باید مشخص شود.
وکیل متهم رضوی ادامه داد: طی روزهای گذشته جو حاکم بر محکمه راضی کننده نبود.
 
قاضی مسعودی مقام خطاب به وکیل گفت: ما راضی بودیم، عدهای میخواهند جریان دادسرا را منحرف کنند و گمان نمیکنم کسی بتواند این کار را انجام بدهد ما جرایم را ارزیابی میکنیم و تحت این حرفها قرار نمیگیریم بحث ما درباره دریافت تسهیلات و ضمانتهاست مطالب شما وارد نیست و اینکه متهمی در دادگاه 10 الی 12 ساعت از خود دفاع کند کم نظیر است و ما قطعا همه را ارزیابی خواهیم کرد.
 
وکیل متهم رضوی ادامه داد: نماینده دادستان گفت اگر سه سوال مطرح شده را پاسخ بدهید ما برائت صادر میکنیم که من در پاسخ میگوییم مگر شما میتوانید بر اساس قوانین حکم برائت بدهید وقتی که کیفرخواست صادر و به دادگاه ارائه میشود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°