اختصاص2500 ميليارد تومان وام قرض‌الحسنه به 4 استان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:02 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۸۶۵۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي با اعلام اینکه دو هزار و 500 ميليارد تومان وام قرض‌الحسنه براي ساخت و تعمير مسكن سيل‌زدگان از سوي بانك مركزي اختصاص داده شد، تاکید کرد: بیشتر این رقم به ترتیب به 4 استان لرستان، گلستان، مازندران، خوزستان اختصاص یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علیرضا تابش در برنامه پیگیری "عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده"، با اشاره به آغاز بازسازی مناطق اسیب دیده بلافاصله پس از اتمام سیلاب ها گفت:  اولویت بازسازی در حوزه واحدهای تعمیری بود که گام نخست اجرای آن بحث تامین اعتبار بود.
 
او ادامه داد: برای هر واحد مسکونی یا تجاری روستایی یا شهری که آب وارد آن شده است برای تعمیرات 150 میلیون ریال وام و 50 میلیون ریال کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است که اگر این مبالغ اعطا و بر تخصیص آن نظارت شود، کار با سرعت پیش می رود.
 
تابش با بیان این که 11 هزار و 229 واحد در خوزستان نیازمند تعمیر هستند خاطرنشان کرد: در مصوبه اخیر در مرحله اول اعتبار 7 هزار واحد تامین شده است و کار بازسازی آنها نیز آغاز شده است.
 
او گفت: دو هزار و 500 ميليارد تومان وام قرض‌الحسنه براي ساخت و تعمير مسكن سيل‌زدگان از سوي بانك مركزي اختصاص داده شدکه با توجه به روستاهایی که نیاز و آسیب بیشتری دیده اند، اختصاص این رقم متغیر است که البته این کار نیز  تا زمستان باید به اتمام برسد. اما به ترتیب به 4 استان لرستان، گلستان، مازندران، خوزستان توجه بیشتری شده است.
 
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي خاطرنشان كرد: اين اعتبار براي 30 هزار واحد احداثي شامل 4 هزار واحد شهري و 26 هزار واحد روستايي، 40 هزار واحد تعميري و 42 هزار واحد معيشتي كافي است.
 
برنامه پیگیری 
تابش با تاكيد بر اينكه سقف تسهيلات براي احداث مسكن در شهرها 50 ميليون تومان و در روستا 40 ميليون تومان است، افزود: اعتبار اختصاص يافته را در 21 استان، 260 شهر و 5 هزار روستا تقسيم كرده‌ايم و اولويت را براي مناطق مركز سيل گذاشته‌ايم و در لرستان و خوزستان تمام اين واحدهاي آسيب ديده را تحت پوشش قرار مي‌دهيم.


تابش درباره ارائه تسهیلات بلاعوض اظهار داشت: سقف وام بلاعوض احداث واحدهای مسکونی در شهر 12 میلیون تومان و در روستا 10 میلیون تومان است. همچنین سقف وام بلاعوض ساختمان‌های تعمیری در شهر و روستا 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و سقف وام بلاعوض معیشتی هم 5 میلیون تومان است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: سقف وام برای جبران هزینه اسکان موقت در شهرها 12 میلیون تومان و در روستاها هم 6 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

فاضل عبیات معاون عمرانی استانداری خوزستان دیگر میهمان این برنامه در ارتباط اینترنتی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی به دنبال ایمن سازی روستاها هستیم، تاکید کرد: در صورتی که روش ایمن سازی جواب ندهد، جابه جایی را پی خواهیم گرفت.
 
برنامه پیگیری
 
وی افزود: 32 روستا اکنون وضعیت بحرانی دارند، اما اولویت ما ایمن سازیست. در زمان وقوع سیلاب ها، 103 روستا در خوزستان زیر آب رفت و حدود 140 روستا هم در محاصره سیلاب بودند.

عبیات گفت: دو روستا همچنان گرفتار سیلاب هستند و ساکنان این مناطق خواستار جابه جایی هستند.
معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: به دلیل وسعت زیاد مناطق متاثر از سیلاب، دنبال بازگشایی راه های بین روستایی هستیم.
عبیات افزود: تا پایان ماه مبارک رمضان، بازگشایی راه های روستایی پایان می یابد.
 
مهدی رازجویان معاون عمرانی استانداری مازندران در ارتباط اینترنتی با اعلام اینکه منازل مسکونی شهر زیر آب و اطراف پل سفید در محدوده  شیرگاه از 12 فروردین دچار مشکل شده اند که مشکلات هنوز باقی مانده اند، از بانک ها برای روستاهایی که متاثر از آسیب های سیل هستند، کمک درخواست کرد.
 برنامه پیگیری
 
او تصریح کرد: تاکنون  15 میلیون تومان وام معیشتی و بلاعوض به ساکنان این روستاها اعطا شده و  7 میلیون نیز برای تعمیر منازل آنان اختصاص یافته است.

او ادامه داد: مشکلات بسیاری از مناطق این استان رفع شده اما احتمال جابجایی دو روستا همچنان باقی است.
 رازجویان در خاتمه در خصوص بازگشایی مسیرهای مواصلاتی گفت: در حال حاضر راه های ارتباطی  همه روستاها حتی به طور موقت باز است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°