لزوم تهیه شاخص برای سینمای دینی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:38 - پنجشنبه 14 اسفند 1399
کد خبر : ۶۹۹۰۴۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
تهیه کننده "ملک سلیمان" گفت: لازم است در ابتدای امر برای نمایش دین در فیلم شاخصی تهیه کنیم تا بتوان به طور قطع گفت این فیلم دینی است. بنابراین به طور مطلق نمی توانیم بگوییم فیلمی دینی یا غیردینی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مجتبی فرآورده تهیه کننده سینما در برنامه شهر فرنگ در تعریف سینمای دینی با بیان این مطلب گفت: بهتر است ابتدا فیلم‌هایی تولید شوند، سپس از دل آن تولیدات، نشانه‌ها و انگاره‌هایی استخراج شوند که به کمک آن نشانه‌ها بشود به فیلمی نسبت دینی یا غیردینی داد.
 
او با انتقاد از نوع فیلمسازی التقاطی برخی کارگردانان، گفت: مسئله مهم در این باره  اینست که برخی التقاطی به مفاهیم دینی نگاه می کنند و این نگرش را در فیلم می گنجانند. آنها با ترکیب دیدگاهی از غرب و بخشی از شرق و یک مقدار از ذهنیات و درونیات خود، به اصطلاح فیلمی دینی می سازند که اساسا غلط است.
 
 معنا شناسی سینمای دینی
 
او افزود: در نگرش غربی دین یک نهاد بوده و این کاملا با آموزه های دین ما مغایر است؛ در حالیکه در تفکر اسلامی همه نهادها مشروعیت خود را از دین می گیرند و بسیاری از مفاهیمی که ما در فیلم هایمان نشان می دهیم، نشئت گرفته از دین است، مثل مهر مادری، احترام متقابل و... که همه را از دین فرا گرفته ایم.
 
فرآورده با بیان اینکه نمی توان به طور مطلق بگوییم فیلمی دینی و دیگری غیردینی است، خاطرنشان کرد: حوزه این دسته فیلم ها بسیار گسترده است؛ ممکن است قصه ای قرآنی باشد اما ماهیت آن به طور قطع دینی نباشد و این راهی که به دنبال تثبیت فیلم دینی می رویم
به جایی نمی رسد.
 
تهیه کننده ملک سلیمان تصریح کرد: اکنون یک بیماری فرهنگی وجود دارد که یک پسوند اسلامی به برخی آثار می چسبانند یا یک آیه قرآن در ابتدای فیلم می گذارند و نام فیلم را دینی می گذارند.
 
حسین سلطان محمدی منتقد سینما دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه اساسا سینمای دینی در کشور ما وجود دارد، تاکید کرد: وجه مهم این نوع سینما مربوط به انبیا و اولیای الهی است.
 
او گفت: به طور مثال فیلم هایی مثل امام علی(ع)، ملک سلیمان و حضرت ابراهیم(ع) به نوعی در این دسته بندی قرار می گیرند که البته این تنها  یک وجه از فیلم دینی است. ما از عملکردها به عنوان سیره استفاده می کنیم که همین ها هم ذیل سینمای دینی قرار می گیرد.
 
معنا شناسی سینمای دینی 
 
سلطان محمدی با انتقاد از اکران برخی فیلم ها در کشور تصریح کرد: متاسفانه در این فیلم ها  روابط اخلاقی والای انسانی دیده نمی شود و این روابط به غرایز انسانی تنزل پیدا کرده اند.
 
او ضعف نظارت دقیق را در این باره دخیل دانست و گفت: متاسفانه در فیلم هایی که ایرادات ان پس از اکران بر خانواده ها مبرهن می شود، این ضعف نظارت کاملا مشهود و عواطف خانواده ها را جریحه دار کرده است.

این منتقد سینما تاکید کرد: باور ما بر این است که  اگر دست اندرکاران فرهنگی کشور و کسانی که بر اکران یک فیلم نظارت دارند تصمیم بگیرند فیلمی تهیه و اکران شود پس منطبق بر موازین نظام اسلامی نیز هست و آن ایراداتی که پس از اکران مشهود می شود کاملا مغایر با این باور خواهدبود. 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°