چهار کتاب "سید مهدی شجاعی" از امیر المومنین (ع)
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:34 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۷۰۰۱۵۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
«متقین»، «آیین زندگی»، «مردی از جنس نور» و «آن است شیوه حکومت» چهار کتاب سید مهدی شجاعی از حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کتاب «متقین»، شرح خطبه متقین نهج البلاغه است، خطبه ای عظیم و عمیق که حضرت امیرالمؤمنین در پاسخ همام که گفت: یا علی! صف لی المتقین (متقین را برایم توصیف کن)، فرمودند. خطبه چنان عمیق و پرمعناست که با اعتراف نویسنده مبنی بر ایجاز متن، باز کتاب قریب 400 صفحه شده است.
 
در این کتاب سید مهدی شجاعی با آیات قرآن و احادیث و روایات، به شرح و توضیح عبارت به عبارت خطبه میپ ردازد. در ذیل عبارت «و مشیهم التواضع» میخوانیم: «این دریادلان بال بر زمین تواضع می سایند و در آسمان خضوع پرواز می کنند و از زلال چشمه خشوع می نوشند و در باران فروتنی غسل می کنند. تواضع را میوه درخت علم خویش می دانند و فروتنی را زکات خرمن متراکم شرف و فضیلت خود می شمرند. این بزرگ منشان همچنان که شیرینی عفو و گذشت را در زیر دندان قدرت خود مزمزه می کنند، حلاوت تواضع را بر بام رفعت خویش می چشند.»

«آیین زندگی»

آیین زندگی کتاب دیگری از سیدمهدی شجاعی است که سال 1396 در 104 صفحه به چاپ رسانده و تاکنون 13 مرتبه به چاپ مجدد رسیده است.
 
 چهار کتاب
 
این کتاب ترجمه و شرح نامه 31 نهج البلاغه است، وصایای حضرت علی (ع) به امام حسن (ع). نام کتاب تعریف دقیقی است از محتوای ارزنده کتاب که به راستی این وصایا دستورالعمل کاملی است برای زندگی خدایی، چه در دنیا چه برای آخرت.

چهار کتاب «سید مهدی شجاعی» از امیرالمؤمنین را بشناسید

همان طور که نویسنده هم در مقدمه اشاره میکند بهترین و بزرگترین پدر عالم به عزیزترین فرزند عالم وصیت میکند برای زندگی، چه آیینی بهتر از این وصایا برای سعادت. به واقع کتاب با ترجمه و توضیح دقیق و روانش کتابی است که هر روز میتوان به آن مراجعه کرد و درس گرفت و هر روز هم نو است، تازه برای امروز ما.

«مردی از جنس نور»

کتاب «مردی از جنس نور» بخشی از زندگی یک مرد گمنام، ولی فوقالعاده مؤثر در تاریخ اسلام را به صورت یک فیلمنامه جذاب و خواندنی روایت میکند. این فیلمنامه شرح ماجرای نگهداری و حفظ کتاب اسرار آل محمد (ص) توسط سلیم بن قیس و تعقیب و گریزهایش با بنیامیه و در زمان حجاج بن یوسف است. کتابی آن قدر مهم در تاریخ تشیع که امام صادق علیهالسلام خواندن آن را به همه شیعیان توصیه کرده اند.
 
چهار کتاب  
 

سیدمهدی شجاعی به شدت شیعی است. مروری بر آثار او موید این ادعاست. جاودانه «کشتی پهلو گرفته»، ترجمه ادبی ادعیه مشهور شیعه (دعای کمیل، مناجات شعبانیه، دعای عرفه، زیارت جامعه و…) آئین زندگی، از دیار حبیب، آفتاب در حجاب، متقین، «پدر، عشق، پسر»، خدا کند تو بیایی و آثار دیگر. شجاعی بالغ بر یکصد اثر چاپ شده دارد که البته رقم غبطه برانگیزی است و حداقل نیمی از آنها شیعی است. دو اثر اخیر او یعنی کرشمه خسروانی و مردی از جنس نور نیز ادامه همان راهند.

چهار کتاب «سید مهدی شجاعی» از امیرالمؤمنین را بشناسید

این فیلمنامه درباره سلیم بن قیس هلالی از یاران امیرالمومنین (ع) است. او کتابی نگاشته و حجاج بن یوسف به دنبال او و کتابش است تا هر دو را سر به نیست کند. گره داستان تا اواخر آن باز نمیشود و خواننده نمیداند که آن کتاب چیست و چرا تا این حد برای حکومت اهمیت دارد. قیس از ساعت مرگ خود خبر دارد و باید این کتاب را به اهلش بسپارد، کتابی که به قول او شرح بزرگترین تحریف و انحراف در عالم است و از بزرگترین خیانت و جنایت تاریخ پرده برمیدارد. سلمان فارسی، نام و نشان نوجوانی ایرانی را در روستای نوبندجان (نوبندگان) به قیس داده است تا امانت به اهلش سپرده شود. ابان پسر ابی عیاش، این نوجوان برگزیده نیز در رویای خود، سلیم را که «مردی از جنس نور» است، دیده و انتظار او را میکشد.

«آن است شیوه حکومت»

کتاب «آن است شیوه حکومت» ترجمه شجاعی از عهدنامه و یا همان نامه معروف حضرت امام علی (ع) به مالک اشتر است که در نهجالبلاغه نیز آمده است. شجاعی در این کتاب نظر به اهمیتی که برای این فراز از نهجالبلاغه به عنوان منشور و آئیننامه حکومت اسلامی قائل بوده است، آن را به صورت مجزا در قالب کتابی آورده است.
 
چهار کتاب  
 
شیوه ترجمه این متن ارائه همزمان متن با ترجمه است. شجاعی در صفحات این کتاب متن فارسی و به دنبال آن و در کنارش، متن عربی این نامه را قرار داده است و سعی کرده با استفاده از سادهترین و شیواترین عبارات از عهده ترجمه این اثر برآید. نکته قابل توجه در این ترجمه آهنگین بودن آن و تلاش برای ارائه متنی است که بیآنکه به دنبال روایتی شاعرانه در ترجمه باشد، توانسته آهنگی حماسی به خود بگیرد و به شکلی خاص عبارات را در پی هم و به منظور ترجمه قرار دهد.
 
شجاعی که پیش از این نیز در حوزه ترجمه آثاری همچون ترجمه برخی از ادعیه را در قالب کتاب عرضه کرده است، در این اثر تازه به تناسب و اقتضای محتوا سعی کرده تا اثری را پدید بیاورد که همانند متن عربی آن، صلابت یک نامه و در عین حال شورانگیزی توصیههای دنیوی و اخروی آن را در خود دارا باشد.
 
یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره این کتاب مقدمهای است که شجاعی برای این اثر تالیف کرده است.
 او در مقدمه خود به نوعی هدف از حکومت در اسلام و آنچه به عنوان خلافت و حکمرانی در این آئین بر مسلمانان رفته را مرور و در ادامه از زبان خود درباره منشور حکومت علوی و اسلامی که برگرفته از نهج البلاغه است و در نامه حضرت امام علی (ع) به مالک اشتر متبلور میشود نکاتی را بیان کرده است.

چهار کتاب «سید مهدی شجاعی» از امیرالمؤمنین را بشناسید

شجاعی در این مقدمه که برای فهم محتوای این نامه، متنی کارساز و دقیق به شمار میرود، نخست تقسیم بندی حکومت اسلامی به دو شیوه حکومت برگرفته از اسلام علوی و حکومت برگرفته شده از اسلام اموی را معرفی و ترسیم میکند و برای هر یک از آنها نیز شاهد مثالی را برمیشمارد. در ادامه شجاعی با بیان مختصر ویژگیهای هر یک از دو شکل از آئین مسلمانی و حکومتداری، به بایستهها و ضرورتهای قواعد حکومت از منظر اسلام حقیقی اشاره کرده و نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر را نماد و سمبل خلق این قواعد معرفی می کند و از مخاطب میخواهد این فرمان را به عنوان شاخصی برای بررسی رفتارهای دولتمردان مورد استفاده قرار دهد و با آن دست به شناسایی و واکاوی کارنامه عمل آنها بزند.
 
شجاعی همچنین از این عهدنامه در بخشی از مقدمه خود به عنوان مهمترین سند در حمایت از حقوق بشر در تمامی دنیا یاد کرده است و تاکید دارد که از ابتدای خلق بشریت تاکنون هیچ سندی به مانند این به تعریف حدود رابطه میان مردم و حکومت نپرداخته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°