نپرداختن مهریه چه هنگام زندانی دارد؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:32 - پنجشنبه 14 اسفند 1399
کد خبر : ۷۰۰۲۳۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
سخنگوی قوه قضائیه گفت: بازداشت زوج برای عدم پرداخت مهریه منحصر است به موادی که زوج قادر به پرداخت مهریه باشد اما از پرداخت مهریه امتناع کند و زوجه را معطل بگذارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­غلامحسین اسماعیلی  در ارتباط با برنامه شنیده های شبکه خبر درباره طرح آزادی زندانیان مهریه آن را استای اجرای صحیح قانون دانست .
 
غلامحسین اسماعیلی گفت: قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394 مقرر داشته است که بازداشت زوج برای عدم پرداخت مهریه منحصر است به موادی که زوج قادر به پرداخت مهریه باشد اما از پرداخت مهریه امتناع کند و زوجه را معطل بگذارد.
 
اسماعیلی افزود: گزارش شده بود که در برخی از موارد تعدادی از همکاران قضایی ما این الزام قانون را دقیقا رعایت نمی کنند و عدم اجرای صحیح قانون و رویه، باعث ازدیاد زندانیان مهریه شده است بنابراین ریاست قوه قضائیه با تاکید بر اجرای صحیح قانون و توصیه قضات به بازنگری در این پرونده ها مقرر کرد هر کجا ثابت شد زوج توان پرداخت مهریه را ندارد و بازداشت شده است حتما بایستی این افراد از زندان آزاد شوند اما مواردی که زوج دارای تمکن مالی است و می تواند مهریه را پرداخت کند اما از پرداخت مهریه امتناع می کند، همچنان در بازداشت خواهد ماند.
 
وی ادامه داد : همچنین قانونگذار پیش بینی کرده است دادگاه بایستی از بانک و موسسات مالی ، شهرداری ها ، ثبت اسناد و املاک و دارایی زوج را استعلام کند اگر دارایی داشت از آن محل حقوق زوجه استیفا شود و علاوه بر این مقرر داشته است اگر زوج برای فرار از دین ، نقل و انتقالات غیر قانونی انجام دهد و اموال خود را به دیگران منتقل کرده باشد این عمل علاوه بر اینکه معامله برای فرار از دین موجب بطلان معامله است، سبب می شود زوجی که از این طریق بخواهد حقوق زوجه را پایمال کند به مجازات حبس درجه شش یا جزای نقدی درجه شش یا حبس و جزای نقدی درجه شش توامان محکوم خواهد شد.
 
اسماعیلی گفت: پس آنچه اتفاق افتاده است و بایستی اتفاق بیفتد اجرای صحیح قانون است و کسانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند نبایستی در زندان باشند و پرونده آنها بازنگری می شود و کسانی که قادر هستند اما امتناع می کنند ، در بازداشت خواهند ماند تا استیفای حقوق زوجه شود.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°