تعویق کنکور ۹۸ منتفی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:15 - جمعه 17 مرداد 1399
کد خبر : ۷۰۰۴۷۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه تعویق کنکور منتفی است گفت: این آزمون پنج شنبه و جمعه 13 و 14 تیر برگزار خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ابراهیم خدایی افزود: تعویق زمان برگزاری کنکور با توجه به مباحثی که در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته است موجب زمان شروع ترم تحصیلی می‌شود و اصولا قابلیت اجرایی ندارد.
 
خدایی با بیان اینکه موضوع تعویق کنکور منتفی شده است افزود: برای داوطلبان مناطق سیل زده سهمیه‌هایی در نظر گرفته شده است که این موضوع در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.
 
وی گفت: مصوبه این شورا که در خصوص اختصاص سهمیه به زلزله زدگان بود به همه بلایای طبیعی تعمیم داده شد و بر این اساس حداکثر تا ۵ درصد ظرفیت دوره‌های روزانه دانشگاه‌های واقع در مناطق سیل زده به داوطلبان آن مناطق اختصاص داده می‌شود.
 
خدایی با بیان اینکه این ظرفیت به صورت مازاد بر ظرفیت است و از ظرفیت‌های اصلی دفترچه راهنمای انتخاب رشته کم نخواهد شد افزود: حداکثر بازه زمانی آن نیز ۳ سال خواهد بود.
 
وی گفت: با توجه به این موضوع داوطلبان مناطق سیل زده که آسیب جانی و مالی دیده اند می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.
 
خدایی افزود:​ بر اساس آیین نامه اجرایی واجدان شرایط استفاده از این سهمیه در وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کشور و با همکاری استانداری‌ها و فرمانداری‌ها تعیین خواهد شد.
 
درخواست تعدادی از دانشگاه ها برای کاهش حدنصاب نمره داوطلبان آزمون دکتری 98
رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تعدادی از دانشگاه ها درخواست کاهش حد نصاب نمره داوطلبان آزمون دکتری 98 را داده اند.
 
ابراهیم خدایی افزود: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و شورای سنجش و پذیرش دانشجو؛ در آزمون دکتری حد نصابی داریم که دانشگاه ها می توانند برای مرحله نخست آزمون حد نصاب نمره (تراز نمره علمی) را اعلام کنند.
 
وی گفت: برای حدود 14 هزار ظرفیت دوره های دکتری در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نزدیک به 42 هزار نفر برای حضور در جلسه مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی به دانشگاه ها معرفی شدند که می توان گفت این رقم کمتر از 4 برابر ظرفیت دانشگاههاست.
 
خدایی با بیان اینکه دانشگاه ها براساس سال گذشته حدنصاب نمره را اعلام کرده اند افزود: تعدادی از دانشگاه ها مانند دانشگاه تهران درخواست کاهش حدنصاب نمره را داده اند.
 
وی گفت: ترازها و حدنصاب نمره داوطلبان براساس وضعیت معرفی شدگان سال گذشته در گروه های آموزشی اعلام می شود.
 
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: به عنوان مثال وقتی برای ظرفیت 10 نفره حدود 50 نفر را برای مصاحبه معرفی می کنید؛ ممکن است دانشگاه به این نتیجه برسد که از رتبه 30 به بعد را نپذیرفته است و ممکن است حد نصاب نمره را تغییر دهد زیرا معرفی تعداد بیش از اندازه داوطلب به دانشگاهها موجب اتلاف وقت داوطلب، دانشگاه و همچنین ایجاد هزینه های زیادی است.
 
خدایی افزود: هم اکنون تعدادی از دانشگاه ها درخواست کاهش حدنصاب نمره را داده اند که اگر این درخواست ها به سازمان سنجش ارسال شود، این سازمان مساعدت لازم را برای داوطلبان انجام می دهد و داوطلبان بعدی را برای حضور در جلسه مصاحبه معرفی خواهد کرد.
 
وی گفت: ما در حال بررسی هستیم که اگر قرار باشد افراد دیگری نیز به دانشگاه ها معرفی شود تا یکشنبه آینده اطلاع رسانی خواهد شد.
 
خدایی افزود: در هر صورت اگر ظرفیت ها پر نشد در فرآیند بعدی تعدادی دیگر از داوطلبان را معرفی می کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°