اجرای ۲۰ طرح پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ در ایران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:10 - دوشنبه 13 مرداد 1399
کد خبر : ۷۰۰۶۵۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: وزارت نفت ۲۰ طرح اولویت‌دار را تا ۱۴۰۰ اجرایی می کند که سه طرح تا پایان سال ۹۸ و مابقی در سال ۹۹ کامل می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 بهزاد محمدی با بیان اینکه در صنعت پتروشیمی اکنون ۶۴ طرح در حال اجراست که از ۲۰ تا ۹۹ درصد پیشرفت دارد و ۴۰ طرح مجوز دریافت کرده‌اند و کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند افزود: با تکمیل طرح‌های در دست اجرا در ابتدای ۱۴۰۰ ظرفیت تولید پتروشیمی کشور از ۶۵ میلیون تن به ۹۲ میلیون تن افزایش قطعی خواهد رسید و در این شرایط محصول قابل فروش به ۵۱ میلیون تن و سطح درآمد کشور در زمینه صنعت پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.
 
وی افزود: از ۶۴ طرح مذکور ۶ طرح مربوط به تأمین خوراک است که ۱۵ میلیون تن خوراک تأمین می‌کند و پنج طرح زیرساختی بوده و ۴۵ طرح باقی مانده در دستور کار ویژه صنایع پتروشیمی برای پیگیری قرار دارد.
 
معاون وزیر نفت گفت: چنانچه هیچ پروژه‌ای تا سال ۱۴۰۳ تعریف نشود، ظرفیت تولید در ۱۴۰۳ به ۱۳۰ میلیون تن می‌رسد و به بیان دیگر ۹۵ درصد به ظرفیت تولید افزوده می‌شود.
محمدی با اشاره به اینکه اکنون ۵۵ مجتمع پتروشیمی در کشور وجود دارد، افزود: ظرفیت سالانه صنعت پتروشیمی در کشور ۶۵ میلیون تن است که بخش عمده آن در صنعت مصرف می‌شود.
 
وی با بیان اینکه محصول قابل فروش در صنعت پتروشیمی کشور در سال ۳۱ میلیون تن است، عنوان کرد: از این میزان ۲۲ میلیون تن صادر می‌شود و ۳۰ مقصد صادراتی وجود دارد.
 
محمدی با اشاره به اینکه مجموع درآمد کشور از صنعت پتروشیمی ۱۷ میلیارد دلار است که ۱۲ میلیارد دلار سهم صادرات است گفت: در زمینه درآمد صنعت پتروشیمی در مقایسه با تجارت جهانی باید بسیار تلاش شود که این صنعت رشد یابد.
 
محمدی با بیان اینکه پتروشیمی به عنوان بزرگ‌ترین مرجع صادراتی کشور مورد توجه است عنوان کرد: مصمم هستیم در سال‌های پیش رو با رشد قابل توجهی این صنعت را به عنوان منبع درآمد و اشتغال مورد توجه قرار دهیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶°    ۳۸°