ششمین جلسه دادگاه متهم معروف به جعبه سیاه زنجانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:59 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۷۰۱۱۸۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳
به ریاست قاضی صلواتی
ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم علیرضا زیبا حالت منفرد امروز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به صورت علنی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در ابتدا قاضی صلواتی گفت: ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد با حضور مستشاران، وکلای تعیینی مدافع، وکلای شرکت نفت HK و نماینده دادستان برگزار می‌شود.
 
 ششمین جلسه دادگاه متهم معروف به جعبه سیاه زنجانی
 
قاضی صلواتی مفاد قانونی ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری را قرائت کرد و از وکلای شرکت نفت HK خواست در جایگاه حاضر شوند.
 
صادقی قهاره، وکیل شرکت نفت HK گفت: به وکالت از شرکت موکلم که وابسته به شرکت ملی نفت ایران است تقاضای صدور حکم شایسته را برای جبران خسارات وارده به شرکت ملی نفت که سرمایه‌اش به مردم تعلق دارد، خواهان هستم.
 
صادقی قهاره ادامه داد: از تاریخ ۳.۱۱.۱۳۹۰ تحریم‌ها علیه ایران به اوج خود رسید و شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه و بانک مرکزی در فهرست تحریم قرار گرفتند. در این گیر و دار به منظور ایفای تعهدات شرکت ملی نفت ایران که به مخاطره افتاده بود افرادی از این فرصت سوءاستفاده کردند و آب به آسیاب دشمن ریختند و دشمن را یاری کردند.
 
وی افزود: بابک زنجانی به کمک زیبا حالت منفرد غافل از اینکه عدالت آن‌ها را گرفتار خواهد کرد از این موقعیت سوءاستفاده کرده و به بهانه اینکه نفت را برای فروش می‌برند و حاصلش را به کشور بر می‌گردانند، در واقع نفت کشور را به یغما بردند.
 
وکیل شرکت نفت HK گفت: در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ۴ حلقه عمده به چشم می‌خورد:
۱. شرکت ایزو
۲. شرکت اس سی تی بنکرز
۳. بانک پوشالی FIIB
۴. جابجا و انبار کردن محموله‌های نفتی و فروش آن‌ها که نقش زیبا حالت منفرد در این بخش بیش از دیگران است

صادقی قهاره گفت: این داگاه در گذشته رای قاطع خود را در حق باقی متهمان صادر کرده است.
وی به بزه‌های انتسابی به متهم زیبا حالت منفرد اشاره کرد و گفت: در این پرونده متهم زیبا حالت منفرد که هم سن آقای زنجانی و متولد سال ۵۲ است ابتدا به مالزی رفته و معلوم نیست چطور لقب سِریا داتا به او اعطا می‌شود و از کشور دومنیکا گذرنامه سفیر کبیر را می‌گیرد.
 
وی ادامه داد: قبل از وضع تحریم‌ها نیازی به بانک پوشالی مثل FIIB و شرکت ایزو نبود، اتهام متهمین مشارکت در کلاهبرداری و حیف و میل اموال است که البته این کار به صورت گروهی و سازمان یافته انجام شده است.
صادقی قهاره گفت: این‌ها گروه منسجمی بودند که حداقل ۴ نفر شاخص آن را تشکیل می‌دادند که به سرکردگی بابک زنجانی است و البته قاطعیت دادگاه برای صدور رأی او ستودنی است.
 
وکیل شرکت نفت HK گفت: اگر متهم زیبا حالت منفرد در فرآیند مجرمانه بسترسازی نمی‌کرد آقای زنجانی نمی‌توانست شرکت موکل من را اغوا کند.
 
وی به نقش متهم در این گروه سازمان یافته اشاره کرد و گفت: ترتیب ملاقات آقای تانسری (مشاور عالی نخست وزیر مالزی) با آقای زنجانی، تاسیس شرکت سوئیفت ال تی دی که موسسین این شرکت از تشابه اسمی آن با شرکت جهانی سوئیفت سوءاستفاده کرده و بانک‌ها را فریب می‌دادند و بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد متهمین پیام‌هایی را از آن ارسال می‌کردند که کاملا جعلی بوده است و البته شرح تفصیلی این پیامک‌ها در کیفرخواست و لوایح تقدیمی در گذشته آمده است.
 
صادقی قهاره افزود: طبق گفته متهم این شرکت‌ها با سرمایه ۱۰۰ دلار تاسیس و از طریق آن پیامک‌های جعلی ارسال شده و نقش زیبا حالت منفرد در شرکت اس سی تی بنکرز کاملا مشهود است.
وی افزود: مهمترین بحث در عملیات بانکی ارتباط با سایر بانک‌هاست و نقش ارتباطی بانک پوشالی FIIB از طریق متهم زیبا حالت منفرد صورت می‌گرفته است.
 
وکیل شرکت نفت HK در ادامه تشریح نقش متهم زیبا حالت منفرد در این گروه سازمان یافته گفت: تاسیس شرکت ایزو به اقرار متهم منفرد با سرمایه ۱۰۰ دلار و به نام خودش و حسابدارش انجام شده بود که در تهران بنا بر خواسته بابک زنجانی به نام وی انتقال می‌دهد و عملیات کلاهبرداری را از طریق آن به انجام می‌رسانند. همچنین انبار کردن محموله‌های نفتی و اجاره کشتی توسط متهم زیبا حالت منفرد انجام می‌گرفت.
 
وی ادامه داد: درباره مطالبی که آقای کوهپایه زاده در جلسه قبل عنوان کرد باید بگویم اساسا علت حضور وی در این جا برای ما مجهول بود، چون موضوع وکالت او در این دادگاه خاتمه یافته بود.
 
صادقی قهاره افزود: درباره اظهارات آقای کوهپایه زاده درمورد آقای بازرگان ضمن اینکه قصد دفاع از آقای بازرگان را ندارم باید بگویم وی بازنشسته شده است. همچنین آقای کوهپایه زاده گفته شکایت موکل از وزارت نفت در شعبه کارکنان دولت وجود دارد که ما پیگیری کردیم گفتند تفاوت بر سر میعانات گازی بوده است چرا که میعانات گازی به راحتی قابل فروش نیست.
 
کوتاه درباره علیرضا زیبا حالت منفرد
 
متهم علیرضا زیبا حالت منفرد که در پرونده بابک زنجانی نام او بار‌ها برده شد، در زمان رسیدگی به­ پرونده فساد نفتی متواری بود.
 
وی سرانجام ۲۶ دی‌ماه سال ۹۵ با تلاش سربازان گمنام امام زمان و همکاری پلیس اینترپل به کشور بازگردانده شد.
 
در حال حاضر رسیدگی به اتهامات این متهم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی ادامه دارد.
 
مدیریت شرکت‌های نفتی بابک زنجانی و مسئولیت خرید بانک مالزی با این متهم بوده است.
مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از شرکت HK به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو، مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در پولشویی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد است.
 
در جلسه گذشته، متهم بخشی از دفاعیات خود را ارائه کرد. ضمن اینکه مهدی شمس، شریک بابک زنجانی و رسول کوهپایه زاده وکیل زنجانی، ­ به عنوان مطلع در دادگاه حاضر شدند و جزئیاتی را از نحوه همکاری زیباحالت با بابک زنجانی ارائه کردند.وکیل متهم زیباحالت منفرد گفت: موکلم به بابک زنجانی اعتماد کرده و با او همکاری داشته است.
 
پس از پایان دفاعیات صادقی قهاره ؛ وکیل مدافع متهم زیبا حالت منفرد در جایگاه حاضر شد و در بیان دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست 3 جرم به موکل نسبت داده شده است این در حالی است که براساس اصل کلی قلمرو قوانین جزایی در مکان و طبق ماده 3 قانون مجازات اسلامی قانونگذار میگوید در هر محلی جرم واقع شد مقامات قضایی محل باید متهم را تحت تعقیب قرار دهند، مسائلی که تحت عنوان جرم به آقای زیباحالت نسبت داده اند در خارج از کشور بوده است.
 
جعفری افزود: اعمال زیبا حالت منفرد نه در ایران و نه در خارج از کشور نباید جرم تلقی شود، شخصی به نام زنجانی مقداری نفت خریده و در کشور چین با همکاری زیباحالت منفرد آن را انبار کرده است. اگر آقای زنجانی جرمی مرتکب شده است این موضوع ارتباطی به منفرد ندارد و وی دخالتی در این مسائل نداشته و هیچ سند و مدرکی دال بر اینکه منفرد در خرید و تحصیل نفت دخالتی داشته باشد در پرونده وجود ندارد.
 
وی تصریح کرد: اقدامات منفرد بعد از اقدامات زنجانی بوده لذا کلمه مشارکت در اینجا نباید استفاده شود، تعریف کلاهبرداری نیز در قانون مشخص است، موکل بنده زنجانی را فریب نداده بلکه زنجانی عالماً، عامداً و با اطلاع کافی از منفرد استفاده کرده است.
 
جعفری در ارتباط با خرید بانک FIIB گفت: مگر آقای زنجانی صغیر و سفیه بوده است که بانک FIIB را از منفرد خریداری کند؟ اگر به نفعش نبود، خریداری نمیکرد، مسلماً قبل از خرید بانک با مشاورین و متخصصین صحبت کرده است. قطعاً زنجانی از این اقدام خوشحال بوده که یک ایرانی در خارج از کشور پیدا شده است که میتواند مخازنی را جهت انبار کردن نفت فراهم کند.
 
وکیل مدافع متهم زیبا حالت مفرد افزود: باید در رسیدگی شرایط زمانی را در نظر بگیریم. آنچه مسلم است ذخیره نفت در آن شرایط به نفع زنجانی بوده و منفرد نقش واسطه داشته است، در کیفرخواست مشخص نشده که کلمه مشارکت چه معنی دارد و چرا به موکل بنده که دخالتی در حمل نفت نداشته است اتهام مشارکت را عنوان کردند.
 
جعفری گفت: طبق اصل 166 قانون اساسی، دادگاه مکلف است طبق قانون رأی دهد؛ دادسرا با نوشتن 3 عنوان اتهامی خواسته است موکل را مجرم معرفی کند.
 
وی اضافه کرد: اخلال در نظام اقتصادی در قانون تعریف شده است، ما نمیتوانیم خارج از چارچوب قانون به یک نفر بگوییم اخلالگر نظام اقتصادی است، دادسرا باید مشخص کند که موکل چه اقدام مجرمانهای در این راستا انجام داده است، در پرونده آثاری از ضرب سکه، جعل اسکناس و قاچاق ارز وجود ندارد.
 
وکیل مدافع متهم منفرد گفت: تقاضا دارم قضات ماده یک قانون اخلالگران نظام اقتصادی را مد نظر داشته باشند، ما نمیتوانیم بگوییم حتماً هدف آقای منفرد چنین بوده و وی با توجه به فلان بند اخلالگر است لذا عنصر قانونی در مورد موکل وجود ندارد.
 
جعفری ادامه داد: قانون تشدید مجازات کلاهبرداری این جرم را تعریف کرده است، اگر منصفانه و بدون حب و بغض بررسی کنیم این جرم شامل موکل من نمیشود، موکلم برای خدمت به هموطنش وارد قضیه شده و طبعاً برای این کار پولی هم گرفته، اما در جرم کلاهبرداری باید قصد خاص (بردن مال دیگران) وجود داشته باشد در حالی که موکل هیچ گونه مانور متقلبانه انجام نداده است.
 
وی اضافه کرد: وکیل بابک زنجانی در جلسه دادگاه گفت که براساس اسناد و مدارک موجود نقش منفرد در امور زنجانی روشن است، اما سوال اینجاست که براساس کدام اسناد این مطلب را میگویند؟ آن اسناد را ارائه دهند. به استناد کدام سند گفته میشود منفرد دخالتی در خرید محمولههای نفتی از وزارت نفت داشته است؟
 
در ادامه وکیل متهم منفرد گفت: درباره موضوع آب در نفت باید بگویم وقتی که متوجه شدید آب در نفت وجود دارد چرا شکایت نکردید، ما باید با سند ثابت کنیم و دلیل آن آنقدر باید محکم باشد که بگویند به این دلیل قاطع این مقدار آب در نفت ریختهاید، براساس شایدها نباید جرم را به متهم نسبت دهیم؛ چراکه اساس محکمه بر برائت است.
 
وکیل ادامه داد: آخرین جرمی که به موکلم نسبت دادهاند پولشویی است باید توضیح بدهم عمل موکل من با کدام سه بند از مواد قانونی که دال بر پولشویی است، تطبیق دارد؟ طبق تعریف قانونگذار در موارد پولشویی باید به طور مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از عمل مجرمانه این مال تحصیل شده باشد و شخص انجام دهنده باید به آن علم داشته باشد.
 
وکیل متهم منفرد ادامه داد: اعمال موکل من با هیچ کدام از این مواد تطبیق ندارد او اطلاع نداشته پولهای بابک زنجانی از کجا به دست آمده است بلکه بابک زنجانی از او خواسته است بانک به او معرفی کند یا انبار برای او فراهم آورد، البته اگر موکلم از قبل همدست باشد قابل قبول است؛ اما این طور نیست. اصل بر صحت قراردادهاست که وی قرارداد بسته و پول خود را دریافت کرده است.
 
وکیل متهم منفرد ادامه داد: بابک زنجانی امروز مجرم است، اما آیا آن زمانی که به موکل من مراجعه کرد مجرم بود که به او شک کند؟
 
وی ادامه داد: موکل من به خاطر ایرانی بودن و علاقه به کشورش حدود 1 میلیارد و 500 میلیون دلار به اقتصاد ایران کمک کرده است چرا اینها نادیده گرفته میشود وی میگوید هیچ پولی از بابک زنجانی و شرکت ملی نگرفته است، آیا این کار کلاهبرداری محسوب میشود؟
وکیل متهم منفرد گفت: از عناصر سه گانه جرم عنصر قانونی درباره موکل من وجود ندارد عنصر معنوی اصلا وجود ندارد و عنصر مادی که موکل من انجام داده است طبق روال و در کار معمول و عادی انجام شده است. همچنین موکلم قصد ضربه زدن به نظام را نداشته است و با صرف انجام برخی اقدامات نباید آن را دال بر قصد ضربه زدن به نظام قلمداد کنیم.
 
وکیل متهم منفرد گفت: از دادگاه خواهش میکنم با توجه به ماده 4 قانون آییندادرسی کیفری اصل فعلی اصالةالبرائة و اینکه موکل من جرمی انجام نداده است، تقاضای حکم برائت دارم. تقاضای صدور حکم منصفانه را از دادگاه دارم.
 
در این هنگام قاضی صلواتی خطاب به وکیل متهم منفرد گفت: در اینکه ایرانی است آیا شکی ندارید؟
 
وکیل متهم منفرد گفت: خیر.
قاضی صلواتی گفت: پس نظر شما را به ماده 4 و 7 قانون مجازات اسلامی جلب میکنم که اگر جرمی در حاکمیت ایران باشد طبق قانون جمهوری اسلامی ایران و اگر اتباع ایرانی در خارج از کشور باشد طبق قوانین جمهوری اسلامی مجازات میشود.
 
در ادامه قاضی صلواتی از وکیل دیگر متهم منفرد خواست به ادامه دفاعیات بپردازد.
 
وکیل دیگر متهم منفرد در جایگاه حاضر شد و گفت: تمام عملیات مجرمانه در این پرونده توسط بابک زنجانی انجام شده است وی به عنوان امین دو بانک تنها برای تصمیمسازی و مجری این دو بانکها ایفای نقش میکرده به طوری همه تراکنشهای بانکی با دستور او نزد بانک fiib اعمال میشده است.
 
وکیل دیگر متهم منفرد ادامه داد: موارد پولشویی پرونده موضوع اتهام بابک زنجانی بوده که از سوی دادگاه رای صادر و به تایید دیوان عالی رسیده و در حال اجراست.
وی ادامه داد: اظهارات و اقاریر برخی متهمین در پرونده از جمله مهدی شمس برابر قوانین جزایی علیه خود آنان معتبر و قابل استناد است و علیه موکل من نافذ نیست و مورد توجه قرار نمیگیرد.
 
وی ادامه داد: طبق اقرار موکل من نقش منفرد به عنوان واسطه در کلاهبرداری بوده است لذا عنصر مادی مشارکت در کلاهبرداری محقق نشده است.
 
وکیل دیگر متهم منفرد گفت: موکل من به عنوان تاجر قصد درآمدزایی داشته است و کلاهبرداری صورت نگرفته وی گفته هیچ گونه شراکتی با بابک زنجانی نداشتم و هیچ محموله توسط شرکت نیکو به موکل من ارائه نشده است.
 
وی گفت: بازپرسی در صدور قرار نهایی در صفحه 174 جلد 8 نتیجهگیری میکند که عنوان اتهام مشارکت در اخلال اقتصادی کشور از طریق کلاهبرداری شبکهای محرز شده است و آن را مجددا تکرار میکند و بر همین اساس کیفرخواست صادر میشود که در دفاع از موکلم میگویم نمیتوان برای اتهام یا جرم ارتکابی عناوین متعدد تعیین و ان را محکوم کرد که از دادگاه محترم استدعای عنایت در این باره را دارم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°