ضرورت حفظ کرامت قضات، وکلا و اصحاب دعوی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:23 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۰۱۴۷۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
رئیس قوه قضائیه در دیدار با وکلا: توجه به مبانی اخلاقی در کار قضاوت و وکالت جزءِ واجبات این امر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه هم اندیشی وکلای دادگستری با مسئولان قوه قضاییه به حفظ کرامت قضات و وکلا اشاره کرد و افزود: حتی باید کرامت متهم رعایت شود و موظف هستیم کرامت و شان همه را حفظ کنیم و همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند، باید از عزت و عزیز بودن قاضی هم صیانت شود.
وی ادامه داد: دفاع از حق موکل نباید حقوق دیگران را نقض کند، یعنی دفاع از حق یک نفر نباید به معنی تضییع حق یک فرد دیگر گردد، طبیعتاً آنچه که مورد نظر و هدف وکالت است، احقاق حق است و هر آنچه درآمد ناشی از ناحق باشد، باطل است.
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه رعایت اخلاق در امر قضاوت یک مسئله بسیار جدی است، گفت: توجه به مبانی اخلاقی در کار قضاوت و وکالت امر مستحبی نیست؛ بلکه در برخی از جا‌ها رعایت اخلاق جزءِ واجبات امر وکالت و قضاوت است.
وی به موضوع تخصصی بودن امر وکالت اشاره کرد و افزود: تعیین وکلای تخصصی امر مهمی است و باید همانگونه که برخی از شعب ما تخصصی هستند، امر وکالت هم تخصصی باشد، چون در امر وکالت هم یک وکیل تخصصی می‌تواند به دادگاه و اصحاب دعوا کمک کند.
رئیس قوه قضاییه به موضوع استقلال وکلا اشاره کرد و گفت: به موازات استقلال قضات، وکلا هم باید استقلال داشته باشند، اما منظور از استقلال وکیل چیست؟، منظور از مستقل بودن این است که وکیل در تشخیص موضوع و کشف حقیقت واقعاً مستقل و نفوذناپذیر باشد. ضمن اینکه قاضی هم وقتی همه اسناد و مدارک را دید، باید خدا را حاکم بر خود ببیند و به موجب قانون رای دهد و کسی هم در رای او نفوذ نداشته باشد.
وی ادامه داد: استقلال به این معنی درست است؛ اما این استقلال به معنای عدم نظارت بر کار آن‌ها نیست و در قانون پیش بینی شده است که بر این‌ها نظارت شود. البته این نظارت به معنای بی اعتمادی به آن‌ها نیست؛ بلکه برای تداوم اعتماد به آن‌هاست؛ لذا ساز و کار نظارتی باید فعال بوده و ادامه داشته باشد.
رئیسی گفت: اینکه رسانه‌ها در تقویت چهره و وجه وکلا موثر هستند، حرف درستی است؛ اما آنچه که بیش از هر چیز بر چهره وکلا تاثیرگذار است، عملکرد آنان است؛ یعنی بالاترین نقش را در افزایش اعتماد عمومی به وکلا عملکردشان دارد. لذا بیش از هر چیزی باید به عملکرد توجه شود.
وی به بحث ساماندهی نهاد وکالت پرداخت و افزود: از حجت الاسلام والمسلمین مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه خواسته‌ایم که ان شاءالله موضوع وکالت را به عنوان یک وظیفه کاری دنبال کند و ساماندهی نهاد وکالت را پیگیری نماید و البته حتماً با نظر شما باید این کار دنبال شود و اصلاح قوانین وکالت با همکاری شما انجام شود.
رئیس قوه قضاییه به موضوع تعداد وکلا در کشور اشاره کرد و افزود: اگر تعداد وکلا بیش از نیاز جامعه باشد، مشکل ایجاد می‌کند و فسادآور است، تعداد وکلا باید بر اساس جمعیت و نیاز کشور باشد.
وی افزود: موسسات حقوقی باید ساماندهی شوند و اینکه کسی بدون داشتن توانایی حقوقی لازم موسسه‌ای ایجاد کند، درست نیست.
آقای رئیسی در ادامه به جایگاه وکلا در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: جریان وکالت کشور باید در گام دوم انقلاب یک برنامه داشته باشد به نحوی که در بسیاری از مسائل کشور بتواند پرچمدار باشد و برای دفاع از حقوق عامه یا دفاع از مستضعفان کشور و جهان حضور پررنگی داشته باشند.
وی با بیان اینکه باید نگاه وکلا به مسائل کشور نگاه انقلابی باشد، افزود: اگر کشور مواجه با تحریم‌های ظالمانه شد، وکلا در جایی که می‌توانند در این راستا ورود کنند و پرچم دار باشند.
رئیس قوه قضائیه گفت: ظلمی را که امروز استکبار جهانی نسبت به مردم یمن، فلسطین و لبنان می‌کند، می‌توان در قالب دفاع از حقوق مسلمانان جهان مورد توجه قرار داد و چه کسانی مناسب‌تر از حقوقدانان که به مبانی حقوقی آن آشنا هستند.
وی افزود: امروزه می‌بینید که استکبار آشکارا قوانین بین المللی را به راحتی نقض می‌کند و به چیزی پایبند نیست، درست است که دولت و وزارت امور خارجه وظیفه خود را انجام میدهند، اما حضور کسانی که خودشان بیش از بقیه مسائل حقوقی را در عرصه بین المللی متوجه می‌شوند، بسیار مهم است و وکلا در این مورد باید پای کار بیایند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر لزوم ایجاد تشکل حقوقدانان بدون مرز تاکید کرد و گفت: داشتن حقوقدانان بدون مرز مانند پزشکان بدون مرز یک موضوع مهم در عرصه بین المللی است و این کار در جلب اعتماد عمومی بسیار موثر است؛ حقوقدانان باید در این عرصه حضور فعال داشته باشند تا بتوانند از حقوق مظلومان دنیا دفاع کنند.
وی افزود: شما باید در جایگاهی باشید که در جهان اسلام و حتی دیگر کشور‌های جهان بگویند که جریان حقوقی ایران اسلامی جریان دفاع از حق است؛ ولو اینکه درباره مردم یمن، لبنان و فلسطین باشد.
رئیس قوه قضاییه گفت: زمانی در سفر به آفریقا با یکی از دوستان قدیم نلسون ماندلا جلسه‌ای داشتیم که می‌گفت قانون اساسی شما را خوانده‌ام، بین قوانین اساسی کشور‌های مختلف، آن را قانون اساسی بسیار برجسته‌ای دیدم؛ شما آرمان را در کنار دموکراسی هر دو را با هم تضمین کردید و به نظر من از بهترین قوانین اساسی دنیاست.
رئیسی افزود: امروز توجه جهانیان به اینجاست. جریان وکالت باید در کشور این مسائل را پیگیری کند و این احساس مردم که جریان وکالت جریان با انصاف و با عدالت است، خیلی مهم است. احساس انصاف در وکیل و احساس عدالت در جریان دادرسی در کشور برای مردم بسیار مهم است و نهاد وکالت در شکل‌گیری این احساس می‌تواند بسیار نقش آفرین باشد؛ بیاییم تصمیم بگیریم یک نگاه متفاوت از گذشته به این موضوعات داشته باشیم. از وکلای محترم دعوت کردم که بیاییم نگاه متفاوت داشته باشیم و یک گام متفاوت در گام دوم انقلاب اسلامی در این عرصه برداریم.
وی گفت: اگر نواقصی هم در گام اول در عرصه قضا وجود داشته، رهبری معظم انقلاب اسلامی برای رفع آن از بنده به عنوان کسی که با دستگاه قضایی، با جریان وکالت، با حوزه و اساتید حوزه و با اساتید دانشگاه آشنایی دارم، یک تحول خواستند.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: از جمله تحولات جدی در این دوره از مدیریت قوه قضاییه تحول در جریان وکالت است که باید با همراهی خود شما صورت گیرد و ان شاءالله ما آن را به طور متمرکز هم دنبال می‌کنیم، معاون حقوقی هم این ارتباط را خواهد داشت که موضوع را دنبال کند و ما بتوانیم در این عرصه گامی برداریم و نتیجه و خروجی کار را نیز باید در نگاه مردم دید، مردم در این مورد اساس و ملاک هستند.
رئیس قوه قضاییه گفت: بعد از ذات مقدس پروردگار متعال که همه کار‌ها باید بر محور آن باشد، توجه به مردم در نظام اعتقادی ما مطرح است و خود ذات مقدس پرودگار هم ما را به نگاه‌های مردم ارجاع می‌دهد.
وی با بیان اینکه رضایت مردم نکته بسیار مهمی است، ادامه داد: همانطور که خدامداری اساس زندگی امام (ره) و رهبری معظم انقلاب و مردان و زنان بزرگ این کشور بوده، توجه به مردم و خواست مردم، نه به عنوان یک تشریفات، بلکه به عنوان یک امر واقعی مطرح بوده و هست؛ لذا خروجیِ تحول در نهاد وکالت را باید در نگاه مردم دید. این جلسه را تکرار می‌کنیم و این جلسه نقطه آغاز ارتباط ما با شما خواهد بود.
رئیسی افزود: جلساتی در بخش‌های مختلف با همکاران در نهاد وکالت خواهیم داشت اما این را می‌خواهم بگویم که شما در کانون جلسه بگذارید و آقایان نیز در مرکز جلسه بگذارند و بحث شود که برای تقویت این ارتباط چه کنیم؟.
وی با بیان اینکه کرامت واقعی کرامتی است که باید با عملکرد خود شما حاصل شود، افزود: البته مطالبی که در مورد ورود وکلا به مراجع قضایی مطرح شد، مهم است؛ اما این‌ها از مسائلی است که با یک نشست کاری قابل حل است و آقای اسماعیلی، رئیس کل دادگستری تهران به من یادداشتی داد که مساله ورود وکلا به دادگستری تهران حل شده است و در جا‌های دیگر هم که آقایان بعضا اشاره کردند، ان شاءالله حل خواهد شد.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ما مسائل بسیار مهم تری داریم، گفت: کار‌های بسیار مهمی داریم که این مسائل، در قیاس با آن‌ها مسائل اندکی است که ان شاءالله به زودی با کمک و مساعدت همه دوستان دنبال و حل خواهد شد.
آقای رئیسی با بیان اینکه نهاد داوری در دستور کار ماست، افزود: حتما برای تقویت نهاد داوری گام برخواهیم داشت، نهاد داوری از جا‌هایی است که می‌تواند در کاهش ورودی پرونده به دادگستری نقش داشته باشد.
رئیس قوه قضاییه گفت: در این مقطع وظیفه بسیار سنگینی را که بر عهده گرفته‌ایم باید به خوبی انجام دهیم.
برچسب ها: وکلا ، انجمن ، رئیس ، قوه قضائیه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°