تبلیغات دارویی کلا ممنوع است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:41 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۰۱۶۵۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
معاون کل وزارت بهداشت با بیان این که تبلیغات دارویی کلا ممنوع است افزود: اکثر تبلیغات چه در فضای مجازی چه غیر مجازی ممنوع و جرم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر در خصوص تبلیغات خارج از عرف پزشکان در فضای مجازی با اشاره به اینکه در حال حاضر اکثر تبلیغاتی که در امور پزشکی و دارویی در فضای مجازی و غیر مجازی و رسانه های مختلف انجام می شوند، غیر قانونی هستند، گفت: طبق ماده ۷ آیین نامه بند ب ماده ۳ قانون نظام پزشکی، تبلیغ دارو و ذکر خواص درمانی در رسانه های عمومی که مخاطب آنها عموم مردم هستند، ممنوع است.
 
وی با اعلام اینکه پرونده 112 کانال تبلیغ غیراخلاقی دارو تشکیل و نامه اش برای پلیس فتا فرستاده شده افزود: به طور مثال، وزارت بهداشت مجوزی را به محصول تقویت مو می دهد اما ذی نفعان آن محصول، به طور اغراق آمیز و غیر واقعی اثربخشی آن محصول را با ذکر داشتن مجوز وزارت بهداشت تبلیغ می کنند در حالی که وزارت بهداشت مجوز را برای تقویت موهای موجود داده است و نه بیشتر.
 
تبلیغات دارو کلا ممنوع است 
 
معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه، طبق ماده ۸ همان آیین نامه، تبلیغاتی که ادعایی مبنی بر اثرات درمانی، تشخیصی، پیشگیری و بازتوانی دارند حتما باید مجوز وزارت بهداشت را داشته باشند، افزود: عمده تبلیغات پزشکی باید با نظارت سازمان پزشکی باشد و پیشنهاد ما این است که مدعی العموم وارد شود چرا که طبق آیین نامه مذکور نشان دادن قسمتی از بدن بیمار حتی با رضایت خودش، ممنوع است چه رسد به مواردی که خلاف اخلاق نیز هستند، اطلاق این آیین نامه کلی است و حتی در کشورهای اروپایی نیز چنین تبلیغاتی موجود نیست و انجام نمی شود.

دکتر حریرچی، تبلیغات در حوزه پزشکی را تحث تاثیر تقاضای القایی و تقسیم منابع بین گروه های مختلف ذکر کرد و گفت: گاهی تبلیغات در قالب برنامه های گفتگو محور در روزنامه ها و صدا و سیما منتشر می شوند که جنبه رپرتاژ داشته و اثر تبلیغی دارند چرا که برخی مردم تصور می کنند حتما پزشکی که در رسانه ملی در خصوص موضوع پزشکی صحبت می کند قطعا پزشک حاذق و برجسته ای است و بر مبنای همین تصور مراجعات بیماران به مطب پزشک مذکور به شدت افزایش پیدا می کند در حالیکه اکثر پزشکانی که در برنامه های صدا و سیما حضور پیدا می کنند در سطح متوسط هستند.
 
او تبلیغات در شبکه های ماهوارهای کلا ممنوع و جرم است گفت: بهترین راه حل این معضل، پیشگیری و آموزش جامعه پزشکی است، و البته برخوردها و مجازات ها تاکنون بازدارنده نبوده ه با عزمی که به وجود آمده در تلاشیم بازدارنده شود.
 
تبلیغات دارو کلا ممنوع است 
 
دکتر علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی نیز در ادامه بحث با بیان این که هیچ پزشکی نیاز به تبلیغ ندارد گفت: بهترین تبلیغ برای یک پزشک علاوه بر دانش پزشکی او ، رفتار و اخلاق اوست.
 
او با بیان این که 3 درصد از کل شکایت ها در طول سال مربوط به تبلیغات است درباره نوع برخوردها افزود: قانون ظرفیت هر نوع برخوردی را فراهم کرده است از تذکر تا جریمه نقدی، لغو مجوزها پروانه و حتی زندان، که اینها تاکنون بازدارنده نبوده است که اگر بود ما شاهد این همه تبلیغ نبودیم.  
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°