غروب سه شنبه هلال ماه شوال قابل رویت است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:59 - شنبه 21 تير 1399
کد خبر : ۷۰۱۹۴۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری: براساس پیش بینی های کارشناسی غروب سه شنبه هلال ماه شوال قابل رویت و چهارشنبه ۱۵ خرداد عید فطر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحدنژاد در گفتگوی 18.30 شبکه خبر گفت: پیش بینی کارشناسان این است که در غروب فردا به راحتی هلال ماه شوال قابل رویت است و با توجه به اینکه رویت هلال ماه در شب بیست و نهم صورت می گیرد، امشب در ایران و هیچ نقطه خشکی به جز اقیانوس آرام هلال ماه قابل رویت نیست.
 
غروب سه شنبه هلال ماه شوال قابل رویت است
حجت‌الاسلام والمسلمین موحدنژاد گفت: استهلال ماه معمولا در روز 29 ماه انجام می شود و گزارش هایی که می رسد به لحاظ شرعی کفایت کننده رویت هلال ماه است. 
 
او درباره رویت ماه در اقیانوس گفت: قسمت هایی که به رنگ سبز است نشان دهنده این است که با چشم غیر مسلح قابل رویت است و رنگ زرد با چشم مسلح و رنگ نارجی با چشم مسلح و استفاده از تلسکوپ است.
 
 عضو ستاد استهلال گفت: اول ماه با رویت ماه مشخص می شود و نظر فقها این است که اگر به محاسبات نجومی باور و اطمینان دارد نیاز به اعلام ندارد اما برای کسی که قابل اطمینان نیست نتیجه عملی ملاک است.
 
 موحد نژاد درباره اعلام برخی کشورها درباره رویت ماه شوال گفت: اگر کشوری ماه رمضان را زودتر شروع کرده باشد امشب که سی ام ماه رمضان در آن کشورهاست شب عید فطر اعلام می شود پس یا باید سی روز تمام شود یا پیش بینی ها از هلال ماه خبر دهد ولی اگر مبنا رویت باشد باید تا غروب امشب صبر کرد.
 
عضو ستاد استهلال درباره تقسیم بندی رنگ ها در نقشه و رویت هلال ماه گفت: منحنی هایی از نقشه که سبزرنگ است نشان دهنده رویت هلال ماه با چشم غیر مسلح است.
 
او گفت: عکس دوم مربوط به فرداشب است که بخش سبز پررنگ نشان دهنده مناطقی است که هلال ماه به راحتی و با چشم غیر مسلح قابل رویت است و در ایران نیز هلال ماه شوال برای فرداشب قابل رویت خواهد بود. 
 
موحد نژاد درباره آغاز ماه رمضان و اینکه ماه اول دو شبه بوده گفت: با توجه به اینکه گزارش ها تعیین کننده است، از صد و هجده گروه اعزامی برای استهلال ماه حتی یک گروه هم گزارشی از رویت ماه ندادند؛ فقها نیز ملاک را رویت اعلام کردند اگرچه هلال ماه بلند باشد بنابراین برای روز اول ماه رویت ملاک است.
 
او درباره شایعات فضای مجازی درباره اعلام عید فطر گفت: شایعات پایه و اساسی ندارد و ملاحظات سیاسی نیز نبوده است تا از نظر شرعی آغاز و پایان ماه را تغییر دهند.
 
 ستادهای استهلال به صورت استانی فعالیت می کنند و گروههای استهلال ماه رمضان و شوال داوطلبانه در این کار پیش قدم می شوند.
 
امیر حسن‌زاده کارشناس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران درباره مبانی علمی رویت هلال ماه گفت: در برخی مواقع از ماه های قمری ماه زمین و خورشید دریک راستا قرار می گیرند و به آن ماه نو و مقارنه ماه و خورشید می گویند اما به منزله قابل رویت بودن ماه نیست.
 
غروب سه شنبه هلال ماه شوال قابل رویت است 
حسن  زاده افزود: فاصله دو مقارنه ماه متوالی 29 و 53 صدم شبانه روز است به همین دلیل گفته می شود ماه قمری 29 یا 30 روز است. 
 
او گفت: برای استخراج تقویم سال آینده هرسال محاسبات انجام می شود و نظرات کارشناسی گرفته می شود و از نظر علمی جایگاه ماه و خورشید مشخص است. 
 
بر اساس اصطلاحات علمی و فناوری مشاهده ماه مبنای علمی دارد اما اینکه آیا هلال ماه درشرایط دیده شدن قرار دارد یانه به علم مضاعفی نیاز دارد باید تضاد درخشندگی به حدی برسد که قابل رویت باشد.
 
کارشناس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: هلال بحرانی یعنی با اطمینان صد درصد نمی توان از رویت ماه خبر داد و ممکن است شک و خطا وجود داشته باشد بنابراین ممکن است در سال یک یا چند ماه به صورت بحرانی و شک باشد.
 
هلال ماه شوال چون امروز قابل رویت نیست و فردا ماه از خورشید فاصله می گیرد و در آسمان صاف در مناطقی از ایران دیده خواهد شد. 
 
او گفت: چرخش ماه مستقل است و ما بر اساس چرخش ماه شروع ماه را اعلام می کنیم و اینکه ماه رمضان یک روز دیرتر از تقویم شروع شده پس ماه شوال باید یک روز زودتر آغاز شود درست نیست. 
 
حسن زاده گفت: به دلیل ارتفاع ماه پیش بینی ها بر این است که ماه فرداشب از افق فاصله خواهد گرفت و قابل رویت خواهد بود. 
 
کارشناس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه پارامتر های مختلفی در هلال ماه تاثیر دارند گفت: فاصله ماه از خورشید مهمترین مشخصه است، ارتفاع ماه هرچه بیشتر باشد فرصت بیشتری برای جستجو و رویت ماه وجود دارد.
 
حسن زاده گفت: برای تمام ماه های قمری استهلال انجام می شود.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°