ناکارآمدی نظام مالیاتی عامل تورم و افزایش قیمت ها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:04 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۰۳۲۹۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷
کارکرد وارونه یارانه پنهان؛
یک کارشناس اقتصادی معتقد است: اگر نظام مالیاتی از پس کارکردهای خود برنیاید سیاست های قیمتی ضد خودشان عمل می کنند و اگر قیمت ها به طور فزاینده ای رهاسازی شوند بار تورمی بالایی خواهد داشت و به طور زنجیره ای کلیه قیمت ها را افزایش می دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی دینی ترکمانی کارشناس اقتصادی در گفتگوی 18:30 با بیان اینکه عدالت اجتماعی سیاست های متناسب خود را می طلبد، تصریح کرد: باید نظام مالیاتی کشور اصلاح و تقویت شود و از این طریق مکانیسم های درآمدهای ثانویه برابرتر و در پس آن بازتوزیع درآمد و ثروت هم اصلاح شود.
 
او با اشاره به کارکرذهای نظام مالیاتی خاطرنشان کرد: یکی از کارکردها اینست که مالیات از دهک های بالا اخذ و به دهک های پایین داده شود تا شکاف ها و نابرابری ها رفع شوند.
 
 گفتگوی 18:30
 
این کارشناس اقتصادی افزود: اگر نظام مالیاتی از پس این کارکرد خود برنیاید سیاست های قیمتی ضد خودشان عمل می کنند و اگر قیمت ها به طور فزاینده ای رهاسازی شوند بار تورمی بالایی خواهد داشت و به طور زنجیره ای کلیه قیمت ها را افزایش می دهد.
 
 او ادامه داد: اقتصاد ایران مانند خودرویی است که نقص فنی پیدا کرده و مادامی که اقتصاد ترمیم نشود بازی با قیمت ها در تولید و بهره وری به جایی نخواهد رسید.
 
اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس دیگر میهمان حاضر در برنامه با اعلام اینکه بر اساس برآوردها در سال 98 مجموع یارانه آشکار و پنهان 890 هزار میلیارد تومان خواهد بود، تصریح کرد: یکی از معضلات بزرگ کشور که تعادل اقتصادی را بر هم زده یارانه‌های پنهان است که باید تلاش شود یارانه‌ها به حداقل برسند.
 
او در تشریح پیاده سازی عدالت اجتماعی در تخصیص یارانه ها، خاطر نشان کرد: ما نباید تنها به سیاست های قیمتی اکتفا کنیم؛ در برخی خانواده ها لوازم خانگی پرمصرفی به کاربرده می شود که خارج از استاندارد مصرف جهانی است و این خانواده ها ناخواسته باعث افزایش مصرف انرژی می شوند؛ طرف دیگر معادله نیز درآمد مردم است که متاسفانه در کشور ما هزینه ها و درآمدها متعادل نیست.
 
گفتگوی 18:30
 
این عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: در برخی موارد باید به اقشاری از مردم یارانه داده و کمکشان کنیم، مردم نمی‌توانند درآمدشان را با هزینه‌های زندگی‌ تنظیم کنند. متاسفانه امروز کسی که تمکن بالایی دارد از یارانه بیشتری بهره می برد و عدالت اجتماعی در این باره برقرار نیست.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکار حل این معضل تصریح کرد: ما در بحث انرژی نباید سیاسی برخورد کنیم که البته در در دولت های قبل این اتفاق افتاده که به ضرر اقتصاد کشور تمام شده است.
 

مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه ریزی توانیر میهمان تلفنی برنامه، با اعلام اینکه بیشترین اختصاص یارانه پنهان شامل مشترکان پرمصرف است تصریح کرد: این دسته مشترکان حدود 10 برابر بیش از استانداردها مصرف می کنند که باید شناسایی شوند. 

او با ارائه تجربه موفق کشورهای توسعه یافته در زمینه حامل های انرژی گفت: این کشورها یارانه بسیار کمی به انرژی می پردازند اما ایران در بخش پرداخت یارانه انرژی، در دنیا رتبه اول را دارد که لازم است همه در صرفه جویی انرزی حداکثر تلاش خود را بکنند.
 
 گفتگوی 18:30
 
معاون برنامه ریزی توانیر تاکید کرد: یارانه انرژی مشترکان پرمصرف طبق دستور العمل وزارت نیرو باید کم و مشترکان کم مصرف تشویق و در مواردی بستانکار شوند.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°