«یاریگران» طرحی راهبردی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:18 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۷۰۳۳۹۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر: «طرح یاریگران»، طرحی راهبردی و بنیادی است که در ستاد مبارزه با مواد مخدر با ابعاد گسترده‌ای آغاز شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شعار «یاریگر هم باشیم» از شعار ستاد در حوزه درمان، مقابله و پیشگیری است، افزود: تا مردم سر صحنه نیایند مشکل حل نخواهد شد. بایستی در این طرح تمامی مردم، نهاد‌ها و سازمان‌های دست اندرکار فعال شوند و طرح یاریگران هم پنج ساله است که باید گسترش پیدا کند تا بتوانیم با این ابرآسیب برخورد کنیم.
 
او گفت: وظیفه دستگاه‌های مسئول؛ آموزش، پیشگیری، درمان و کاهش آسیب است و باید آن را گسترش دهیم تا شاهد کاهش عرضه و تقاضا در بخش مواد مخدر باشیم.
 
مومنی در خصوص اقدامات مقابله‌ای در دو ماه گذشته گفت: تلاش‌های بسیار جدی تمام دستگاه‌ها کرده اند به طوری که در این دو ماه ۱۴۳ تن مواد مخدر کشف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۴ درصدی بوده ایم.
 
اوگفت: در همین دو ماه گذشته ۵۴۵ عملیات مبارزه با رشد ۱۰۷ درصدی داشتیم و یک نفر شهید در زمینه مبارزه با مواد مخدر دادیم.
مومنی افزود: در این مدت ۵۶۷۷ خودرو توقیف شده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۵۶ درصد افزایش داشته است.
 
او درباره طرح یاریگران گفت: خوشبختانه در این زمینه و در ابعاد گسترده‌تر توافق خوبی با آموزش و پرورش داریم و مقابله و پیشگیری در اولویت است.
 
سردار مومنی افزود: در چند ماه گذشته پنج میلیون نفر در مدارس و خانواده‌ها تحت آموزش پیشگیری قرار گرفتند که سهم کل دانش آموزان سراسر کشور در موضوع پیشگیری ۲۳ درصد بوده است.

 کشف بیش از ۱۴۳ تن انواع مواد مخدر
 
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بر اساس آمار‌های سازمان ملل، ۷۵ درصد از کشفیات تریاک جهان مربوط به ایران است، ۶۱ درصد مرفین جهان و ۱۷ درصد از هروئین جهان را ایران کشف می‌کند.
 
سردار مومنی با بیان اینکه در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر هستیم، اظهار داشت: برای این روز برنامه‌های مختلفی در تهران و ۳۱ استان در نظر گرفته است.
 
او افزود: در مناطقی که پاکسازی شده است، برنامه‌های مختلفی داریم و از خانواده‌های شهدا و جانبازان که در این راه جان خود را تقدیم نظام کردند، تقدیر خواهیم کرد.
 
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: یک اراده و یک خواست عمومی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در حال شکل‌گیری است که به یک موضوع اجتماعی تبدیل شده است.
 
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: در دو ماه گذشته بیش از ۱۴۳ تن مواد مخدر کشف شد که این مقدار، چهار درصد نسبت به مدت مشابه در گذشته افزایش داشته است؛ همچنین ۵۴۵ عملیات و درگیری رخ داده که ۱۰۷ درصد افزایش داشته و یک شهید نیز تقدیم کردیم.
مومنی با بیان اینکه در ۳۰ سال گذشته که ستاد تشکیل شده، ۴۱ هزار عملیات صورت گرفته است، گفت: در این عملیات‌ها ۱۲ هزار تن مواد مخدر کشف شده است و سه هزار و ۸۱۴ شهید و ۱۲ هزار جانباز و مجروح تقدیم شده است.
 
او گفت: در این ۳۰ سال بیش از دو هزار کیلومتر از مرز‌های شرقی مسدود شده است.
 
ساماندهی معتادان متجاهر در اولویت

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت : ساماندهی معتادان متجاهر، درمان و کاهش آسیب و ایجاد ظرفیت های جدید در اولویت  است.

سردار مؤمنی با تشکر از سازمان ها و نهادهای مسئول از جمله سازمان زندان ها، بسیج و نیروی انتظامی گفت: اکنون 2 اردوگاه در پایتخت راه اندازی و نقاط آلوده پاکسازی شده است و زندگی در این نقاط ادامه دارد. معتادان متجاهر با توجه به ظرفیت های موجود جمع آوری و درحال درمان هستند و تلاش بر آن است تا  شغلی را برای آنان ایجاد کنیم گرچه برخی معتادان در مراکز نگهداری مشغول به کار شده اند.

وی گفت: یکی از اقدامات صورت گرفته افزایش استفاده از سازمان های مردم نهاد است که این سازمان ها  88 درصد مراکز درمانی و کاهش آسیب را اداره می کنند که در کشورهای خارجی از هر 6 نفر معتاد 1 نفر جذب این مراکز می شود اما در کشور ما از هر 3 نفر معتاد یک نفر جذب  می شود.

وی در خصوص محله های شوش و هرندی و اینکه مردم  شاهد حضور معتادان در  این نقاط هستند، افزود: در شش ماه گذشته اقدامات خوبی انجام شده و وضع موجود در این نقاط قابل مقایسه با چندماه گذشته نیست.

مومنی گفت: در کل کشور 60 هزار و در پایتخت 15هزار معتاد درحال نگهداری هستند و پیشرفت های قابل توجهی در مبارزه با پدیده اعتیاد شاهد هستیم. البته کم و کاستی هایی هم در بخش نگهداری معتادان بیماری های خاص وجود دارد که باید یک مرکز با امکانات خوب ایجاد شود .
وی درخصوص کمک های کشورهای خارجی به ایران گفت: هیچ کمکی جز تقدیر و تشکر از سوی کشورهای خارجی صورت نگرفته و ما انتظار داریم  همه کشورها به وظایف خود عمل کنند .


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°