چارچوب طرح حیات شبانه مشخص نیست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:44 - شنبه 30 شهريور 1398
رئیس شورای عالی سیاسی یمن: حمله موشکی و پهپادی به عربستان را فعلاً متوقف می‌کنیم المشاط: همه طرف‌ها را به مذاکرات جدی دعوت می‌کنم رئیس شورای عالی سیاسی یمن: اگر سعودی‌ها بمباران را ازسربگیرند، پاسخ به آن حق ماست استاندار الحدیده یمن: در حملات جنگنده‌های سعودی به این استان، ۱۵ یمنی به شهادت رسیدند سخنگوی انصارالله یمن: جلوگیری از تخلیه بار کشتی‌ها در بندر حدیده یمن اقدامی جنگی است فایننشال تایمز: دولت سعودی، خانواده‌های ثروتمند عربستان را برای خرید سهام شرکت نفتی آرامکو تحت فشار قرار داده است فایننشال تایمز: دولت می‌خواهد با وادار کردن خانواده‌های ثروتمند به خرید سهم آرامکو، اعتماد از دست رفته را بازگرداند القدس العربی: عربستان در پی حمله پهپادی اخیر (یمنی‌ها) به تأسیسات نفتی آرامکو با کمبود شدید بنزین مواجه شده است رانندگان برای تأمین سوخت مورد نیاز خودروهای خود، ناچارند مدت زیادی در صف انتظار باشند خبرگزاری فرانسه: دو میلیون کارگر خارجی، عربستان را به علت شرایط نامطلوب اقتصادی آن ترک کردند رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: آمریکا مسئول حفاظت از عربستان نیست
کد خبر : ۷۰۴۲۰۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
جانشین فرمانده نیروی انتظامی از متولیان امور شهر تهران خواست به صورت شفاف طرح حیات شبانه را ارائه دهند البته طرحی که مراحل خود را طی کرده و تاییدیه های لازم آن گرفته شده باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار " ایوب سلیمانی" در گفت و گو با پایگاه خبری پلیس درباره طرح "حیات شبانه"، اظهار داشت: این طرح، نیاز به تبیین بیشتری دارد و  یک جایی بایستی به آن پرداخته شود.
 
وی به اجرای این طرح در تهران اشاره و بیان کرد: قبل از ماه مبارک رمضان، یک مسئله ای مطرح شد که مردم مؤمن روزه دار در طول روز کمتر فرصت بیرون آمدن از خانه را دارند و شب ها به هیئت های قرآنی می روند بر همین اساس زمینه های خدمات مضاعفی در سطح شهر را برای آنها مهیا کنیم.
 
وی به آماده باش مجموعه پلیس تهران بزرگ در این ایام اشاره و بیان کرد: نیروهای پلیس در تمام طول شب تا هنگام سحر، در همه معابر و خیابان ها حضور و وظیفه تأمین نظم، امنیت و آرامش مردم را برعهده داشتند؛ همچنین به برخی از صنوف اجازه فعالیت داده بودیم تا اگر شهروندان نیاز به خرید داشتند، بتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند البته این هدف توجیه پذیر بود به گونه ای که شلوغی خیابان های تهران در شب های ماه رمضان تا سحر، تفاوت چندانی با معابر در طول روز نداشت.
 
این مقام عالی انتظامی به حضور گسترده مردم در مساجد و حسینیه ها به ویژه در مناسبت های خاص ماه رمضان اشاره و بیان کرد: این حضور امسال، 100 درصد بیشتر از سال گذشته بود با توجه به چنین حضوری باید به مردم خدمت ارائه شود.  
 
جانشین فرمانده ناجا به اظهارات برخی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه چرا طرح حیات شبانه پس از ماه رمضان ادامه پیدا نکرد، اشاره و تصریح کرد: ماه رمضان، ماه ویژهای است و شب زنده داری و مناجات شبانه مورد تاکید دین ما است؛ برهمین اساس به غیر از این ماه، چرا باید طرح مزبور را انجام دهیم؟
 
سردار سلیمانی تصریح کرد: برای اینکه پاسخگوی نظم و امنیت باشیم نمی توانیم مجموعه نیروهای ناجا را در طول سال، هر روز در آماده باش نگه داریم و از سوی دیگر نمی توانیم به مردم بگوییم در نیمه های شب در خیابان ها حضور داشته باشند اما نظم و امنیت آنها به ما ربطی ندارد؛ به خصوص در نیمه های شب  که اراذل و اوباش، سارقان و مجرمان تلاش می کنند با استفاده از چنین موقعیت زمانی که کمترین نظارت در آن وجود دارد و حتی دوربین های شهری نیز کمتر فعال است، اقدامات مجرمانه خود را انجام دهند.
 
این مقام عالی انتظامی کشور خاطرنشان کرد: ابتدا بایستی روشن شود که طرح حیات شبانه به چه علتی در طول سال ادامه پیدا کند؛ در صورتی که قصد تقلید از کشورهای اروپایی را داریم باید بدانیم در چنین کشورهایی سر ساعتی مشخصی صنوف فعالیت خود را در شب تعطیل می کنند؛ برهمین اساس بایستی مشخص شود از کجا می خواهیم اقتباس بگیریم و با چه ضرورتی این کار را انجام دهیم و علت اینکه برخی از مغازه ها و صنوف تا صبح باز باشد، چیست؟
 
جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه عقلا و متولیان امور شهر بایستی برای این موضوع استدلال منطقی و اصولی داشته باشند، گفت: یک بخش از طرح مزبور، پیوست امنیتی است که نیروی انتظامی متولی آن می باشد؛ تاکنون رسما کسی از ما در این رابطه چیزی درخواست نکرده است .
 
این مقام ارشد انتظامی با عنوان این مطلب که طرح حیات شبانه، در کجا، چه وسعت، حجم و یا میزان نیرو، اجرا شود و همچنین الزامات آن را چه کسی برای ما تهیه می کند و پلیس قرار است محافظ چه کسانی باشد؟ گفت: علاوه بر اینکه طرح مزبور نامفهوم است، نقش و جایگاه آن را نمی دانیم و اینکه قرار است در چه گستره ای اجرا شود تا برای آن جایگاهی تعریف کنیم.
 
جانشین فرمانده ناجا به اشکالات طرح حیات شبانه اشاره کرد و گفت: طرح مزبور باید قبل از اینکه بیان، تبیین و تدوین شود در جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد و پس از مشخص شدن جوانب آن، رسانه ای شود.
 
وی با اشاره به اظهارنظرهای مطرح شده درباره این طرح، گفت:  برخی عنوان می کنند که مشکلات مربوط به آن را مرتفع کرده اند و عده ای دیگر آن را نفی می کنند؛ در حالیکه اگر شما هوشمندانه هدف گذاری کرده بودید که در 50 نقطه از سطح شهر این طرح اجرا شود چرا به یکباره تعداد آن را به 5 نقطه تقلیل دادید؛ علت این تغییر برچه اساس و استدلالی صورت گرفته؟،در صورتی که اگر استدلال شما بر سر عدد 50 محکم بود،بایستی پای آن می ایستادید.
 
وی با بیان اینکه در موضوعات اجتماعی، سازمان ها، مسئولیت های مختلف دارند و نیروی انتظامی نیز بخشی از این مسئولیت ها را برعهده دارد، اعلام کرد: نیروی انتظامی قرار نیست به جای کسی کار کند یا  مانع انجام وظایف قانونی دیگران شود؛ ما فقط می توانیم درباره نقش و جایگاه خود حرف بزنیم.
 
سردار سلیمانی از متولیان امور شهر تهران خواست تا به صورت شفاف طرح را ارائه دهند البته طرحی که مراحل خود را طی کرده و تاییدیه های لازم آن اخذ شده باشد؛ همچنین الزامات امنیتی آن نیز مشخص و تصمیم های لازم در این زمینه از سوی متولیان آن گرفته شود.
 
این مقام عالی انتظامی کشور ادامه داد: نیروی انتظامی وظیفه دارد تا زمینه آرامش، امنیت، شادی،نشاط و کسب و کار مردم را مهیا کند اما باید بداند در چه محیط و فضایی و برای چه موضوع و در چه بازه زمانی و با چه حجمی از کاربری و ... این کار انجام شود  که این نیازمند برنامه ریزی برای مجموعه ای است که داعیه دار نظم و امنیت مردم و جامعه است.
 
وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم تا زمانی که مراحل این طرح طی نشده است ، بی مورد فضای جامعه ملتهب نشود به گونه ای که کسی آن را تایید یا تکذیب کند.
 
جانشین فرمانده ناجا گفت: نیروی انتظامی وظیفه خود را به جد و جهد تا آن جایی که تعیین شود و مراجع قانونی به ما اعلام کنند با قدرت و قاطعیت و بدون هیچ اغماضی انجام خواهد داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۵°