قرن 21 قرن آسیاست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:09 - جمعه 26 مهر 1398
بر اثر انفجار بمب در مسجدی در ولایت ننگرهار افغانستان دست‌کم ۳۰ تن کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند این انفجار هنگام برپایی نماز جمعه در شهرستان «هسکه مینه» ولایت ننگرهار رخ داد
خبر مهم
کد خبر : ۷۰۴۵۶۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹
رئیس اداره امور چین وزارت امور خارجه کشورمان علت گردآمدن کشورهای عضو شانگهای را افزایش قدرت سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه آسیا در مقابل یکجانبه گرایی آمریکا اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ابوالفضل علمایی‌فر در گفتگو با 18:30 به اهمیت حضور جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و گفت: این سازمان آسیایی برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی با نام اولیه "شانگای 5" تشکیل شده است.
 
رئیس اداره امور چین وزارت امور خارجه با بیان موفقیت این سازمان در پیشبرد اهداف سازمانی و بین المللی افزود: این سازمان به ابتکار چین آغاز بکار کرد و در سال های اولیه تشکیل آن کشورهای منطقه به آن پیوستند.
 
علمایی فر به 7 عضو اصلی این سازمان اشاره کرد و گفت: اعضای اصلی آن علاوه بر چین و روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان با هدف برقرار کردن موازنه قدرت در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه گرد هم آمدند و بعد ها چند عضو ناظر نیز به آن پیوستند.
 قرن 21 قرن آسیا است
  علمایی‌فر در بخش دیگری از سخنان خود به حضور و سخنرانی رئیس جمهور کشورمان در نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و افزود: آقای روحانی در جمع سران 10 کشور آسیایی در پایتخت قرقیزستان از اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران و مقابله با گسترش تروریسم گفت.
 
رئیس اداره امور چین وزارت امور خارجه به اهمیت و نقش آفرینی کلیدی ایران در تامین امنیت منطقه اشاره کرد و گفت: دو کشور چین و روسیه در این سازمان از زمان تأسیس تاکنون بسیار با اهمیت است.
 
او گفت: افغانستان و بلاروس از جمله اعضای ناظر سازمان همکاری شانگهای هستند.
 
وی گفت: این سازمان، بر خلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، یک معاهده سیاسی- اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و بعنوان یک پیمان دفاعی چندجانبه به‌شمار نمی‌رود.
 
او افزود: ماهیت تشکیل این سازمان پیمان همکاری شانگهای گزینه ای برای جلوگیری از گسترش ناتو شکل گرفته است و ایران عضو ناظر این پیمان است.
 
او به جایگاه سازمان‌های منطقه‌ای در سیاست خارجی ایران اشاره کرد و گفت: ایران درخواست عضویت داده است و در حال حاضر عضور ناظر این سازمان است.
 
رئیس اداره امور چین وزارت امور خارجه به موضع بحث رئیس جمهور در این اجلاس و دیدارهای حاشیه آن اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور کشورمان در این اجلاس درباره مباحث روز منطقه و در سطح بین المللی و همچنین به یکجانبه گرایی و هژمونی طلبی آمریکا صحبت کردند.
 
وی افزود: آقای روحانی همچنین به بحث مقابله با تروریسم و جلوگیری از گسترش آن از غرب به شرق آسیا اشاره کردند.
 
رئیس اداره امور چین وزارت امور خارجه گفت: حاشیه های اجلاس شانگهای، فرصتی است که بزرگترین سران آسیایی با یکدیگر ملاقات و درباره مهمترین مسائل جهان گفتگومی کنند.
 
ابوالفضل علمایی‌فر افزود: رئیس جمهور همچنین در دیدار های دوجانبه در حاشیه این اجلاس در بیشکک به جایگاه فرهنگی ایران در سازمان‌های منطقه‌ای کشورمان و نفوذ فرهنگی آن از هند تا آسیای میانه تاکید کرد.
 
او همچنین به اهمیت نقش سیاسی و اجتماعی برخی کشورهای از جمله ایران و روسیه به عنوان مشترکات مود بحث اشاره کرد و گفت: سازمان شانگهای 80 درصد از مجموع جغرافیایی آسیا و اروپا و نیمی از جمعیت دنیا را به خود اختصاص می دهد.
 
علمایی‌فر گفت: از نظر محققین قرن 21 قرن آسیاست و تحولات منطقه آسیا گویایی این اهم است که تاکنون سابقه نداشته است.
 
رئیس اداره امور چین وزارت امور خارجه از چین به نقش دوم اقتصادی چین در جهان در کنار هند اشاره کرد و گفت: همکاری موثر کشورهای عضو علاوه در پیشبرد اهداف سازمانی در مخالفت با یکجانبه گرایی اشتراک نظر دارند.
 
وی به خروج یکجانبه آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: روسیه و چین از اعضای اصلی این سازمان هستند که برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) را تایید کرده اند.
قرن 21 قرن آسیا است
محمدعاصم اشجع‌ زاده از ابتکار قزاقستان در دهه 90 در تشکیل کشورهای عضو کنفرانس "تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا" (سیکا) گفت و افزود: از همان ابتدا جمهوری اسلامی ایران در سطوح بالای جلسات این سازمان شرکت داشت.
 
کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: محور سخنرانی رئیس جمهور کشورمان درباره تحریم های یکجانبه آمریکا، عملکرد ایران در برجام و رد یکجانبه گرایی امریکا سخن گفت.
 
محمدعاصم اشجع‌ زاده افزود: رئیس جمهور کشورمان در نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر همکاری و بهبود روابط سیاسی و اقتصادی نام برد. 
 
اشجع زاده به 27 عضو اجلاس سیکا اشاره کرد و گفت: حدود 13 کشور عضو در سطح سران پنجمین نشست سران سیکا در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان شرکت داشتند.
 
او به تاثیر و نقش سیکا در سیاست وزارت امورخارجه کشور گفت و افزود: سیکا به علت وسعت جغرافیایی و سیاسی کشور منطقه اهمیت بسیاری در دیلماسی وزارت خارجه کشورمان دارد.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°