الحاق ایران به موافقت نامه اوراسیا در مرحله نهایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:59 - شنبه 16 اسفند 1399
کد خبر : ۷۰۴۶۴۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
وزیر نیرو گفت: قفقاز شمالی با برخورداری از همه منابع لازم ظرفیت بالقوه و نقش کلیدی برای توسعه روابط تجاری، علمی و فرهنگی ایران و روسیه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا اردکانیان در افتتاحیه دومین همایش چشم انداز همکاری های تجاری و فرهنگی ایران و فدرال قفقاز شمالی و فدراسیون روسیه گفت:  این اجلاس سبب ایجاد فصل جدیدی در روابط با روسیه می شود که وزارت نیرو نیز بهره قابل ملاحظه ای از امکانات فراهم شده در آن به خصوص در طرح های انرژی خواهد برد.

وی با اشاره به اینکه ریاست همکاری اقتصادی ایران و روسیه به وزارت نیرو محول شده است افزود: ما در مسیر توسعه روابط اقتصادی دو کشور چند طرح مهم را در دستور کار داریم که یکی  از آنها نهایی کردن الحاق جمهوری اسلامی ایران به موافقت نامه اوراسیا است.

وزیر نیرو ادامه داد: ما با پیوستن به اوراسیا به دنبال آن هستیم که بتوانیم روابط اقتصادی ،عرضه کالا ومحصولات را به ویژه در شرایطی که ایران و روسیه تحریم هستند افزایش دهیم که این امر با پیوستن به موافقت نامه اوراسیا محقق می شود.

وزیر نیرو افزود: با پیوستن ایران به اوراسیا امکان صادرات 800  قلم کالا فراهم می شود که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد البته این لایحه به تصویب مجلس رسیده و ما منتظر تصمیم شورای نگهبان هستیم. 
 
وی برگزاری کمیسیون مشترک ایران و روسیه را از دیگر فعالیت های مهم در توسعه فعالیت های اقتصادی دانست و ادامه داد: کارگروه های متعددی در زمینه حمل و نقل، صنعت،معدن ، کشاورزی ، توریسم ،همکاری های فرهنگی، بهداشتی و صنعت داروسازی را آغاز کنیم.

وی گفت: پیش بینی می شود فردا و پس فردا طرح های متعددی در این کمیسیون به امضا برسد و البته  دراین زمینه شرکت های مختلفی برای حضور اعلام آمادگی کرده اند.

وزیر نیرو افزود: از محل وامی که فدراسیون روسیه برای ایران تدارک دیده است  وزارت نیرو نیروگاه 1400 مگاواتی را در هرمزگان احداث می کند، وزارت راه نیز برقی کردن راه آهن تهران گرمسار را پیش بینی کرده است البته ما از این فرصت برای فعالیت در بخش کشاورزی بهره خواهیم برد.

وی با بیان اینکه ورادات محصولات مورد نیاز از روسیه در دستور کار قرار دارد گفت: به نظر می رسد ظرفیت مبادله موجود بسیار قابل افزایش و زمینه های زیادی در قالب  ضوابط موجود و از طریق اوراسیا برای مبادلات کشور وجود دارد.

وزیر نیرو افزود: ایران می تواند امکانات ترانزیتی خود را برای صادرات و افزایش مبادلات در اختیار روسیه قرار دهد تا آنها از مسیرهای کوتاه تری محصولاتشان را به آبهای آزاد و سپس به کشورهای هدف منتقل کنند.
 
وی گفت:ایران و روسیه در زمینه های مختلف صنعت و گردشگری هم مذاکرات خوبی انجام داده اند. 
 
 اردکانیان افزود: ایران و قفقاز شمالی می توانند در بخش های مختلف اقتصادی همکاری داشته باشند که اجرای لغو رویداد گردشگری در این صنعت می تواند کمک شایانی برای گسترش این همکاری ها داشته باشد.
 
وی با اشاره به این که قفقاز در کریدور شمال و جنوب زمینه خوبی برای همکاری دو کشور دارد، گفت: اتصال ریلی ایران می تواند زمینه ساز فعالیت بیشتر ایران و روسیه باشد خط ریلی قزوین - رشت با طول 165 کیلومتر نمونه این همکاری است که امیدواریم با اتصال خط ریلی رشت - آستارا نیز حلقه نهایی ایران و روسیه تکمیل و شاهد توسعه روابط تجاری دو کشور باشیم.
 
وزیر نیرو روند همکاری ایران و روسیه را در حوزه کشاورزی مثبت اعلام کرد و ادامه داد: حجم مبادلات کشاورزی در سال جاری نسبت به سال گذشته با رشد همراه بوده است.
 
اردکانیان با اشاره به اهمیت امضای قرارداد برای ترانزیت غلات افزود: باید تلاش کنیم موانع این قرارداد برداشته شود زیرا با این کار ایران می تواند هاب منطقه در صادرات غلات به کشورهای شمالی به ویژه روسیه شود.
 
وی اتصال برق ایران به روسیه را نیز از دیگر روابط تجاری بین دو کشور دانست و گفت: این اتصال از طریق ارمنستان و تاجیکستان باید به زودی برقرار شود.
 
اردکانیان با اشاره به این که امیدواریم این همایش و کارگروه ها منشأ جدیدی برای توسعه فعالیت های ایران و روسیه باشد گفت: مناسبات جمهوری اسلامی ایران و روسیه در سال های اخیر رو به توسعه است و همچنان این گسترش ادامه دارد تا جایی که رؤسای جمهور دو کشور در سال گذشته پنج بار با هم ملاقات کردند و همچنین رئیس جمهور روسیه نیز تاکنون سه بار به ایران سفر داشته است.
 
وی با اشاره به تقویت همزمان دیپلماسی پارلمان های ایران و روسیه افزود: در مجموع حجم و تعداد تبادل هیئت ها در دو کشور روند صعودی دارد که این نشان می دهد در تمامی ابعاد سیاسی - اقتصادی و فرهنگی این موضوع از مسائل کلیدی سیاست خارجی دو کشور است.
 
وزیر نیرو با اشاره به جمعیت 10 میلیون نفری قفقاز شمالی گفت: این ظرفیت می تواند سبب ایجاد روابط کلیدی ایران و روسیه و دروازه ورود کالا از ایران به روسیه و برعکس باشد.
 
پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش تجاری ایران و منطقه قفقاز شمالی به مدت سه روز با حضور مقامات و فعالان بخش خصوصی و دولتی دو کشور در شهرهای تهران و اصفهان برگزار آغاز بکار کرد.
 
مراسم افتتاحیه دومین همایش تجاری و تاریخی، فرهنگی و علمی ایران و قفقاز شمالی با حضور چباتاریف، وزیر قفقاز شمالی روسیه و رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و معاونین وزرای نفت و راه و شهر سازی برگزار شد.
 
ناحیه فدرال قفقاز شمالی متشکل از جمهوریهای داغستان، اینگوشتیا، کاباردینا بالکاریا، اوستیای شمالی، چچن و قره چای چرکسیا و خطه استاورپل بوده که با جمعیت حدود 10 میلیون نفری، هفت درصد جمعیت روسیه را در بر میگیرد. این مناطق در حوزه های کشاورزی به ویژه غلات و گوشت صنایع شیمایی، ساختمانی، ماشین سازی، انرژی و فلزات رنگی از ظرفیت خوبی برای همکاری با کشورمان برخوردار هستند.
 
پیش از ظهر امروز یکشنبه نیز پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری ایران و روسیه با حضور دبیران کمیسیون و اعضای کارگروهها در تهران آغاز شد.
 
همچنین صبح روز دوشنبه سومین کارگروه همکاری های استانی دو کشور با حضور وزرای نیرو ایران و قفقاز شمالی روسیه برگزار خواهد شد. در این نشست معاون نخست وزیر جمهوری داغستان و هشت وزیر منطقهای (وزرای اقتصادی جمهوریهای اوستیای شمالی، قره چای چرکسیا، کاباردینو بالکاریا، چواش، استاورپل، آستاراخان، اولیانفسک و اورلفسک) حضور خواهند داشت.
 
بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری ایران و روسیه صبح روز سه شنبه با حضور وزرای نیروی ایران و انرژی فدراسیون روسیه به عنوان روسای کمیسیون مشترک دو کشور در اصفهان برگزار خواهد شد.
 
در چارچوب اجلاس پانزدهم کمیسیون مشترک اقتصادی 9 کارگروه و سه کمیته تخصصی با حضور جمع زیادی از فعالان بخش خصوصی و دولتی دو کشور در زمینه همکاریهای استانی، صنعت، انرژی، حملونقل، ICT و... برگزار خواهد شد که برقراری خط پرواز کارگو بین فرودگاه ژوکوفسکی مسکو با اصفهان، تولید مشترک واگنهای باری، تولید مشترک توربین های کمتر از 20 مگاوات، تولید مشترک خودروهای سنگین، صادرات گوشت از منطقه قفقاز شمالی به ایران برخی از پروژه های مورد علاقه شرکت های روس جهت مذاکره با شرکتهای ایرانی در حاشیه اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۵°