اعزام زائران ایرانی در قالب 573 کاروان به حج تمتع

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:13 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۷۰۴۹۳۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
امسال 86 هزار 550 زائر حرم امن الهی در قالب 573 کاروان عازم سفر حج و تمتع می شوند و ضمن آنکه درخواست افزایش و اختصاص سهمیه مازاد 10 هزار نفری دیگر نیز به عربستان ارائه شده که در صورت موافقت، ظرفیت اعزام افزایش می یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در همایش کارگزاران حج منطقه چهار کشور در اهواز افزود: میانگین سنی حجاج کشورمان امسال 56 سال است ضمن اینکه حدود 43 هزار نفر از زائران ایرانی را بانوان و بیش از 37 هزار نفر دیگر را مردان تشکیل می دهند.
 
علی رضا رشیدیان ادامه داد: با توجه به شرایط جسمی و سنی حجاج برنامه ریزی های لازم در خصوص تغذیه، تدارکات و غیره در این سفر معنوی اندیشیده شده تا شرایط زیارت زائران در مراسم و اَعمال حج تا حد امکان با ارائه خدمات مناسب و با کیفیت از سوی عوامل دست اندرکار اجرایی و کارگزاران تسهیل شود.
 
رشیدیان با بیان اینکه اعزام کاروان های حجاح به سرزمین وحی از 17 تیر آغاز می شود، گفت: پروازهای اعزامی به حج تا 14 مرداد ادامه می یابد و بازگشت نخستین کاروان حجاح هم از 25 مرداد مصادف با 16 ذی الحجه شروع خواهد شد و تا 17 شهریور به طول می انجامد.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه موسم حج در گرم ترین ایام سال برگزار می شود و دمای هوا بالاست، عنوان کرد: تمامی برنامه ریزی ها برای خدمات رسانی مناسب به حجاج اندیشیده شده چنانکه در حوزه حمل و نقل بین شهری شاهد بهره گیری از اتوبوس های با کیفیت و جدید در ارائه خدمت به زائران مان خواهیم بود.
 
وی با تأکید بر اینکه باید مدیران کاروان ها و مجموعه ها خدماتی و کارگزاری و نیز بخش های ستادی به خوبی به مسؤولیت خود واقف باشند، افزود: همه باید نسبت به مناسک، اعمال و برنامه ریزی ها آگاه بوده و توجیه باشند و با سعه صدر و توجه و تمرکز بر شرح وظایف به اداره امور حجاج بپردازند.
 
این مقام مسؤول همکاری و هم افزایی و تعامل مدیران کاروانها و مجموعه های ستادی و اجرایی را ضرورتی اساسی در خدمت رسانی سریع ، صحیح و مناسب دانست و گفت : در برنامه ریزی ها به ویژه ایام تشریق با هماهنگی و تعامل نزدیک برنامه ریزی و اقدام شود تا مبادا خللی در کار روی دهد.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه باید خدمات با کیفیت و متناسب حقوق زائران انجام بگیرد، گفت: دست اندرکاران در عین رعایت این مباحث از هر گونه اسراف پرهیز کنند.
 
رشیدیان، اوج موسم حج را عملیات تشریق دانست و تصریح کرد: با توجه به تعداد بیشتر بانوان در مناسک و وقوف اضطراری در این ایام، باید پیش بینی و برنامه ریزی های به گونه ای باشد که مشکل و ضعفی در کار نمود نیابد و همه هماهنگ با هم در یک راستا عمل کنند.
 
وی سفر حج را فرصتی مغتنم برای رسیدن حاجیان به قله های معنویت و اخلاق دانست و افزود: تمامی برنامه ریزی های انجام شده اعم از اجرایی و فرهنگی برای نیل به این هدف است، بنابراین کارهای فرهنگی فقط مختص روحانیون کاروانها نیست و مدیران هم باید در راستای این هدف اهتمام کنند و در این میان رعایت مباحث فرهنگی، داشتن خوی نیکو و برخورد پسندیده، توجه به آراستگی و نیز راهنمایی به همراه سعه صدر در ارائه خدمت شایسته بسیار حائز اهمیت است.
 
رییس سازمان حج و زیارت در ادامه بر جانشین پروری از سوی مدیران کاروان ها تأکید کرد و گفت: باید به انتقال تجربیات خود پرداخته و نیروهای قابل رشد شناسایی و از ظرفیت آنها استفاده شود.
 
وی افزود: دست اندرکاران حج و مدیران می توانند ایده ها و پیشنهادها خود را در جهت هر چه بهتر شدن فرایندها ارائه دهند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه این سازمان حرکت در مسیر حج هوشمند و تسهیل ارائه خدمات به زائران و حجاج را محور عمل خود قرار داده ایم، افزود: باید در این مسیر از فناوری های جدید در ساماندهی، آموزش و ارائه خدمات بهره بگیریم و در حوزه بهره مندی از ظرفیت فضای مجازی، اینترنت و نرم افزارهای کاربردی نوین نیز فعالیت های مناسبی صورت گرفته است.
برچسب ها: حج ، تمتع ، اعزام ، زائران ، عربستان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°