پایانه سلام، نمودار تخصص و هنر ایرانی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:39 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۷۰۵۲۲۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۴
مدیرعامل شرکتِ فرودگاهی امام خمینی: ترمینال سلام سیزدهمین ترمینال- گالری جهان است که هم هنر ایرانی و هم تخصص ایرانی را به معرض نمایش می گذارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  علی رستمی در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر گفت: این ترمینال صرفا بین المللی است و طراحی و اجرای آن را متخصصان داخلی و شرکت های دانش بنیان کشور انجام داده اند.
 
او با اشاره به فشارهای تحریم ها و مشکلات اقتصادی گفت: همین سختی ها و تحریم های ظالمانه فوایدی هم داشت و باعث شد که بخش اعظمی از تجهیزات ترمینال بومی سازی شود و ترمینالِ سلام اکنون ترمینالی در کلاس بین المللی است که با تجهیزات بومی شده ساخته شده و  5 میلیون مسافر ظرفیت جابجایی دارد. 
 
ترمینال سلام، نمودار تخصص و هنر ایرانی 
 
رستمی با اشاره به عنوان ترمینال - گالری سلام هم توضیح داد: گالری بودن ترمینال سلام و نمایش آثار هنری و فرهنگی هنرمندان شاخص کشور در این ترمینال فضای آرامش بخش و لطیفی به آن بخشیده است و آن را جزو سیزده ترمینال- گالری جهان قرار داده است.
 
مدیرعامل شرکتِ فرودگاهی امام خمینی با بیان این که بحث توسعه شبکه پروازها و شروع پروازهای داخلی فرودگاه امام از ابتدای تیر انجام می شود افزود: نخستین پرواز از طریق ترمینال سلام به مقصد دبی انجام خواهد شد و مقدمه پروازهای حج امسال خواهد بود.  
 
* تاریخچه ساخت و تامین مالی ترمینال سلام

‌پروژه پایانه سلام از سال ۸۸ با هدف احداث یک ترمینال زیارتی آغاز شد و تا قبل از سال ۹۵ ‌حدود ۱۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و به دلیل کمبود منابع و اعتبارات عمرانی پروژه بسیار کند پیش می‌رفت.

‌سال ۹۵ وزارت راه و شهرسازی از بنیاد مستضعفان درخواست کرد تا در زمینه تامین منابع و احداث این پروژه مشارکت کند؛ پس از تشکیل کارگروه مشترک وزارت راه و بنیاد مستضعفان تصمیم گرفته شد بنیاد هم به‌ عنوان تامین کننده منابع و هم سازنده اقدام کند و شرکت ملی ساختمان در بهمن ماه سال ۹۵ به عنوان نماینده بنیاد مستضعفان اولین قرار داد BLT در کشور را برای احداث ترمینال سلام منعقد کرد.

طی قراردادی مسئولیت طراحی، ساخت و همچنین تامین منابع همزمان به بنیاد مستضعفان واگذار و مقرر شد اصل و سود سرمایه‌گذاری مذکور به صورت اقساطی در مدت ۸ سال به بنیاد مستضعفان بازپرداخت شود.

‌ترمینال گالری سلام تفاوت‌های متعدد و بارزی با دیگر ترمینال‌های موجود در فرودگاه‌های کشور دارد که یکی از این تفاوت‌ها طراحی منحصر به فرد آن است.

همچنین در این پروژه ملی که به دست متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده است، مجموعه ای از آثار هنری با معماری اسلامی - ایرانی به کار رفته است که آن را از دیگر ترمینال‌های هوایی کشور متمایز کرده است.

‌بنابراین گزارش ساخت ترمینال گالری سلام در راستای عمل به برنامه توسعه ٣٠ ساله شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) انجام شد.

 

برچسب ها: روی خط خبر ، گفتگو
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°