استفاده شخصیت های زن از دخانیات تاثیرگذاری مخربی دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:55 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۰۵۶۹۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۵
یک منتقد سینما معتقد است: اگر در فیلمی سیگار در دست شخصیت زن باشد با ارزش های ما مغایر است، چراکه تاثیرگذاری این کاراکتر بیشتر از یک مرد معتاد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شهرام خرازی ها منتقد سینما در برنامه شهر فرنگ در سخنانی سینمای ایران را مروج مصرف دخانیات دانست و گفت: این نوع برخورد بر گروه سنی نوجوانان اثر مخربی خواهد داشت و بر اساس آمارها، گاهی بچه ها از رفتار خطرناکی در فیلمی تقلید کرده اند.
 
او با اشاره به برخی فیلم های مطرح جهان و مصرف دخانیات در آنها گفت: بر اساس آمار در چنین فیلم هایی که کاراکترها سیگار به دست دارند، آمار فروش سیگار و مصرف آن بالاتر رفته است.
 
 استفاده شخصیت های زن از دخانیات تاثیرگذاری مخربی دارد
 
این منتقد سینما با بیان اینکه سیگار بخشی از شخصیت فرد در فیلم  است، تصریح کرد: گاهی برای شخصیت پردازی گنجاندن تصاویر سوء مصرف دخانیات لازم است و البته استفاده از آن در همه صنوف هم وجود دارد.
 
خرازی ها با انتقاد از صحنه های زائد در برخی فیلم ها گفت: در بسیاری فیلم ها  لازم نیست که شخصیت سیگار بکشد؛ اما این اتفاق می افتد و بلافاصله فرد در فیلم پس از  ایجاد تنش فوری به دنبال سیگار می رود و این ضرورتی ندارد و بیشتر جنبه تلقینی دارد.
 
او در ادامه به بعد جنسیتی سیگار اشاره و انتقاد کرد: اگر در فیلمی سیگار در دست کاراکتر زن باشد با ارزش های ما مغایر و آفت است.
 
او گفت: از آنجایی که کاراکتر زن بیشتر عاطفه مخاطب را جلب می کند، تصریح کرد: در مجموع  تاثیرگذاری زن معتاد بیشتر از مرد معتاد است
 
این منتقد سینما خاطرنشان کرد: باید سواد رسانه ای به مردم آموزش داده شود تا هرآنچه را از رسانه می بینند فوری قبول یا تقلید نکنند.

مهدی سجاده چی فیلمنامه نویس دیگر میهمان این برنامه با بیان اینکه سیگار کشیدن شخصیت های زن در سینمای ما بیشتر شده است، تصریح کرد: این مسئله بخاطر بیشتر شدن سهم زنان ما در ایفای نقش است.
 
او گفت: استفاده از سیگار در فیلم های سینمایی مثل زبان محاوره ای سخیف، قابل حذف نیست و غیر ممکن است.
 
 استفاده شخصیت های زن از دخانیات تاثیرگذاری مخربی دارد
 
سجاده چی اضافه کرد: خود سینما اگر قرار است نسبت به محتوای خود حساسیت داشته باشد، باید آن موارد را بشناسد و بر اساس آنها برنامه ریزی کند تا مخاطبان خاصی که در سنین پایین تری هستند کمتر در معرض چنین تصاویری قرار بگیرند.
  
او گفت: معتقدم برخی جملات یا کارها در فیلم ها تاثیرگذار است. در برخی فیلم ها فرد درمانده پس از بروز تنش به سمت سیگار می رود و پناه و مفٌر خود را در سیگار می بیند که گنجاندن این گونه تصاویر صحیح نیست.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۵°