بیش از 7 هزار واحد مناطق سیل زده عقد قرارداد شده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:36 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۷۰۵۸۳۰
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰
مهدیان معاون بنیاد مسکن: 55 هزار و 408 واحد به بانک ها معرفی شده اند که از این تعداد بیش از 7 هزار واحد مشمول تسهیلات عقد قرار داده شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عزیزالله مهدیان معاون بنیاد مسکن گفت: وقتی حادثه ای رخ می دهد دولت با مصوبه ای به بانک سهم اعتبارات برای پرداخت تسهیلات را ابلاغ می کند.
 
بیش از 7 هزار واحد مناطق سیل زده عقد قرارداد شده است 
با وقوع سیل اخیر نیز در 11 فرودین 98 ، هزار میلیارد تومان تسهیلات مصوب و اجرایی شد ولی به علت اینکه سیستم بانک ها از نظر نرم افزاری برای پرداخت تسهیلات در مناطق سیل زده تعریف نشده بود کار کمی به طول انجامید.
 
او افزود: از این هفته بانک ها پرونده ها را پذیرش و پرداخت ها شروع شده است. مشکل تسهیلات با پیگیری های لازم حل شده است تا کار سرعت لازم را پیدا کند.
 
تسهیلات پیش بینی شده برای مناطق سیل زده حدود 6 هزار و 200 میلیارد تومان بوده که تاکنون حدود 2 هزار 500 میلیارد تومان از این رقم تامین شده است و منتظر ابلاغ دولت هستیم.
 
مهدیان گفت: 55 هزار و 408 واحد به بانک ها معرفی شده اند که از این تعداد بیش از 7 هزار واحد مشمول تسهیلات عقد قرار داده شده اند.
 
او افزود: بیش از 115 هزار خانوار تشکیل پرونده داده اند و آمادگی این را داریم که این تعداد پرونده ظرف یک هفته به بانک معرفی شود. 
 
معاون بنیاد مسکن درباره ساخت و ساز در حریم رودخانه گفت: حریم را وزارت نیرو تعیین می کند و بر اساس حریم مشخص شده ساخت و سازها انجام می شود. 
 
مهدیان گفت: با کمک اعتبارات بانک مسکن در جابجایی ها، زمین تامین می شود و برای ساخت و ساز ها آماده می شود.
 
جانمایی ها با کارشناسی انجام می شود و برای ایمن سازی روستاها نیز اطراف رودخانه ها دیوارسازی می شود که دیوارسازی ها نیز به ارتفاع 7 متر ساخته می شود تا سیل نتواند به هر علت به شهر و روستا نفوذ کند.
 
مهدیان گفت: کمک های بلاعوض برای واحدهای تعمیری به 32 هزار خانوار پرداخت شده است. تعمیرات تا پایان تیرماه تمام خواهد شد.
 
اعتبارات بخش زیرساخت در روستاها و ایمن سازی روستاها گرفته شده است و در تمام روستاها و شهرها کمک هزینه اسکان موقت نیز پرداخت شده است. مهدیان گفت: در روستاها 6 میلیون تومان و در شهرها 12 میلیون تومان کمک هزینه اسکان موقت پرداخت می شود.
 
احمد کرمی معاون عمرانی استانداری ایلام گفت: هر هفته جلسات بررسی مشکلات به ریاست استاندار تشکیل می شود و اقدامات انجام شده هفتگی رصد می شود.
 
بیش از 7 هزار واحد مناطق سیل زده عقد قرارداد شده است 
 
او افزود: 21 هزار و 776 متقاضی به بنیاد مسکن مراجعه کرده اند که بعد از بررسی و ارزیابی 16 و 638 واحد تسهیلات تعمیری، احداثی و معیشیتی شدند که از این تعداد حدود 5 هزار واحد به بانکها معرفی شده اند و 204 پرونده عقد قرارداد شده است.
 
او افزود: بعد از جلسه ای که با حضور وزیر کشور تشکیل شده از 25 خرداد روند کار شتاب بیشتری گرفته است.
 
کرمی گفت: در 5 روستایی که در ماژین داریم جابجایی ها جزیی است اما در روستای دم رود با هماهنگی کمیته امداد و بنیاد مسکن کارهای نقشه برداری و زیرسازی برای 12 خانوار انجام شده است. 
 
او گفت: بستر طبیعی رودخانه بر اساس قانون تعریف شده و با ظریف اطمینان کامل ساخت و ساز می شود.
 
معاون عمرانی استانداری ایلام گفت: بهسازی برق چند روستا در حال انجام است و یک مرحله از کارهای مناقصه انجام شده است و ظرف یک هفته آینده پیمانکار مشخص خواهد شد و به صورت اساسی مشکلات حل خواهد شد.
 
کرمی گفت: در استان ایلام چادرها بر اساس دستور استاندار جمع شده است و اسکان موقت هم در واحدهای مسکونی است.
 
او افزود: برای هزار و 686 واحد کمک بلاعوض پرداخت شده است؛ حدود 500 متر از جاده روستایی که آب برده بود کار تعمیر انجام شده است و تردد در پل گاومیشان در حال انجام است. برای پل روستای وحدت آباد نیز از این هفته تردد برقرار خواهد شد.
 
بیش از 7 هزار واحد مناطق سیل زده عقد قرارداد شده است 
 سیدموسی خادمی استاندار لرستان در ارتباط تلفنی گفت: هیچ بانکی حق ندارد از کسی ضامن بخواهد و افراد به صورت زنجیره ای ضامن همدیگر می شوند.
 
خادمی گفت: برخی از خانه ها به دلیل تخریبی بودن به دنبال اسکان در جا و مکان جدیدهستیم. بقیه خانه ها که قابل استفاده هستند تمیز شده اند ولی مناطقی هم که آواربرداری نشده است به دلیل اینکه در حریم بستر رودخانه قرار داشته اند قرار نیست خانه ای ساخته شود.
 
او گفت: 23 هزار و 900 پرونده معرفی به بانک شده اند که از این تعداد 20 هزار پرونده تشکیل شده و 5 هزار 920 عقد قرارداد شده است که از این تعداد 4 هزار و 802 فقره تسهیلات پرداخت شده است.
 
خادمی گفت: پیگیری بانک ها در استان لرستان خوب بوده است. او افزود: علاوه بر تسهیلات بانکها، حدود  16 هزار و 753 فقره نیز  کمک بلاعوض پرداخت شده است. 
 
خادمی گفت: در انتخاب زمین ها تلاش شده که بیشتر از منابع طبیعی باشد تا کارها زودتر انجام شود اکثر روستاها کار زمین حل شده و قطعه بندی ها امام شده، محدود روستاهایی که مشکل دارند نیز به زودی مشکلات حل خواهد شد.
 
او گفت: اقلام و کالاهای اساسی و وسایل منزل بین مردم توزیع شده است و در حال توزیع است. 3 هزار قلم کالای اساسی در روستاها و شهر پلدختر برای واحدهای تخریبی و تعمیری توزیع شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°