تفاوت پاسخ رهبرانقلاب به دو رئیس جمهور آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۷۰۶۱۴۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
دریابان شمخانی در یادداشتی به بررسی تفاوت پاسخ رهبر انقلاب به دو رئیس جمهور آمریکا پرداخت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در یادداشتی نوشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار ماه مبارک رمضان با کارگزاران نظام از ارسال نامه اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به ایشان و «ارائه پاسخ» به وی خبر دادند، اما در ملاقات نخست وزیر ژاپن تاکید کردند: «ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم.»

بدون شک هیچ تفاوتی میان ماهیت، اهداف و رفتار فریبکارانه حاکمان ادوار مختلف در کاخ سفید از جمله اوباما و ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران وجود نداشته و مشی آشتی ناپذیر رهبری در قبال خوی متکبرانه و زورگویانه حاکمان فعلی و سابق آمریکا نیز یکسان است. اما دلیل پاسخگویی متفاوت رهبری به درخواست مشابه دو رئیس جمهور آمریکا چیست؟

ترامپ با زیر پا گذاردن مجموعه هنجارها و قوانین بین المللی تلاش می‌کند که خود را در جایگاه یک باجگیر بین المللی که رفتارش غیر قابل پیش بینی است، قرار دهد و تصورش این است که با این روش می‌تواند حقوق ملت ایران را نیز پایمال کند.

رئیس جمهور فعلی آمریکا با این شیوه رفتاری موجب شکل گیری چالش‌های بسیاری در عرصه بین المللی شده و البته در پاره‌ای موارد به ویژه در مواجهه با قارون های سفله در منطقه خلیج فارس نیز تا حدودی به اهداف مادی و ارضاء حس خود بزرگ بینی اش دست پیدا کرده است.

برداشت من این است که وجود تفاوت در پاسخ رهبر معظم انقلاب به دو رئیس جمهور سابق و لا حق آمریکا را باید از دو زاویه ارزیابی کرد:

اول: تاکید بر منطق «ادب در برابر ادب «و «تحقیر در برابر قلدری»

دوم: تاکید بر «استقلال رائ» و تداوم «مقاومت فعال» به عنوان راهبرد غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۱۳.۹۹°