برخورد قاطع با مفسدان را پیش می بریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 28 مهر 1400
کد خبر : ۷۰۶۳۰۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
رئیس دادگاه های انقلاب اسلامی تهران گفت: مبارزه با فساد را یک جهاد و البته کار بسیار دشواری می دانیم و کسی که وسوسه می شود وارد میدان فساد مالی شود باید بداند دردسر این کار زیاد است و باید هزینه زیادی را بپردازد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام و المسلمین موسی غضنفرآبادی در نشست خبری با بیان اینکه برطبق قانون، دادگاه انقلاب به جرایم امنیتی، قاچاق کالا و ارز، اخلال در نظام اقتصادی، مواد مخدر و جرایم اقتصادی رسیدگی می کند افزود: با قاطعیت، جدیت و دقت، کار خود را در مبارزه با فساد و برخورد با مفسدان پیش می بریم .
 
وی با بیان اینکه برخی افراد هنوز درک درست و صحیحی از دادگاه انقلاب ندارند و تصور می کنند که همان دادگاه انقلاب اوایل پیروزی انقلاب اسلامی است گفت: همه می دانیم هر انقلاب نوپایی برای حفظ خود نیاز به اقداماتی دارد. انقلاب اسلامی هم در ابتدا دادگاه انقلاب را برای مبارزه با ضد انقلاب تاسیس کرد اما امروز دادگاه انقلاب اسلامی به عنوان یک دادگاه تخصصی در کنار سایر دادگاه ها مانند کیفری یک و دو است.
 
غضنفر آبادی ادامه داد : نام انقلاب از همان ابتدا بر این دادگاه ها باقی ماند . برخی از افراد معاند و خارج نشینان فکر اشتباهی درباره این دادگاه دارند و دادگاه انقلاب متبرک به نام انقلاب است.
 
غضنفر آبادی با بیان اینکه مفاسد اقتصادی جریان آلوده ای است که اگر جلوی آن گرفته نشود کل فضا را آلوده می کند، گفت : طبق گفته رهبری مبارزه با فساد ابتدا کار دولت است ، نخست باید پیشگیری انجام شود و در درجه نخست برای جلوگیری از فساد در دولت خود مسئولان دولتی مسئولند و وظیفه دارند.
 
وی با بیان اینکه در هیچ یکی از ارکان نظام نباید فساد تحمل شود، افزود : یکی از زیان های فساد در دولت این است که پول را در خدمت قدرت و قدرت را در خدمت پول قرار می دهند و دور باطلی ایجاد می شود. ضمن اینکه فساد ابزار دشمن در ارکان ماست و این موضوع را اگر همه بدانند در امر مبارزه با فساد پای کار خواهند آمد.
 
رئیس دادگاه های انقلاب اسلامی تهران با بیان اینکه فساد یک موردش هم زیاد است، گفت : نکته بعدی این است که مفسد اقتصادی نباید در دولت جای پایی پیدا کند ، در غیر این صورت این مفسد ، کسی را پیدا می کند که به او کمک کند.
 
وی اهمیت مبارزه با فساد در دولت را مهمتر از قوه قضاییه دانست و افزود : باید بدانیم که فساد ابزار دشمن در نظام ما است ، ابزارهای دشمن در کشور ما عبارت از فساد ، تبعیض و فاصله طبقاتی است که باید با آن مقابله کنیم ، هر مسئول با وجدان با یک فساد هم باید نگران شود.
 
غضنفر آبادی به وظیفه دستگاه های دولتی در امر مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: ابتدا باید پیشگیری ها انجام شود، هر جا فساد به وجود بیایید مثل زخم واگیر دار خواهد بود . مادامی که با فساد مبارزه نشود کارها هدر می رود.
 
وی افزود : طبق فرمایشات رهبری ، فساد سیستمی را در دستگاه دولتی رد می کنیم ، البته دشمنان نظام مبارزه با فساد را بر فساد جامعه تفسیر می کنند و می گویند همه جا فساد است اتفاقا همین که افراد دانه درشت محاکمه می شوند دلیل بر این است که بخش اعظم دستگاه های دولتی سالم هستند.
 
رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران گفت : در بحث مواد مخدر هم رهبری توصیه هایی داشتند و دشمن با ترویج فحشا به دنبال نابودی جوانان ماست.
 
غضنفر آبادی به شعب ویژه دادگاه مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت : اعتقاد و باورمان این است که با فساد مبارزه جدی صورت گیرد و در همین شعبات ویژه که از دو سال پیش با استیذان از رهبری تشکیل و تلاش شد که جرایم اقتصادی ریشه کن شود، امیدواریم تلاش ها و پیگیری های مسئولان به جایی برسد که این چهار شعبه طی دو سال آینده تعطیل شوند و دیگر نیازی به این دادگاه های ویژه نباشد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت پرونده های مربوط به ماده 45 که منجر به کاهش تعداد اعدامی ها شد به چه صورت است ؟گفت : ماده 45 اصلاحی فرصتی بود که به برخی از افراد داده شد و  حدود پنج هزار پرونده اعدامی یا حبس ابد به محکومیت های کمتر از این موارد تبدیل می شود.
 
وی افزود : در دادگاه انقلاب با سرعت به این موضوع رسیدگی شد و تقریبا پرونده ها رو به اتمام است و فکر نمی کنم پرونده ای باقی مانده باشد که منتهی به رای  اصلاحی نشده باشد.
 
رئیس دادگاه های انقلاب اسلامی تهران درباره علت ارجاع پرونده عراقچی از دادگاه به دادسرا گفت : هر زمانی که دادگاه نقصی در این پرونده ببیند این ارجاع را انجام می دهد.
 
رئیس دادگاه های انقلاب اسلامی تهران در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته قوه قضاییه به قضات شریف و پاکدست و ملت انقلابی و گرامیداشت یاد شهدای 7 تیر افزود: امسال هفته قوه قضاییه را در حالی آغاز میکنیم که ریاست آن را آقای رئیسی به عنوان فردی از داخل قوه قضاییه بر عهده دارد و این موضوع مایه امیدواری همگان است تا با شناختی که ایشان از قوه قضاییه دارد بر مشکلات فایق شویم و بتوانیم قدرتمندتر از گذشته در خدمت مردم و انقلاب باشیم.­
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۵۹°    ۱۹.۹۹°