اردکانیان: زیست مبتنی بر کم آبی، وظیفه ملی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۷۰۶۵۲۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
وزیر نیرو گفت: اقلیم ایران کم آب است و قابل تغییر نیست و نیازمند سازگاری از طریق آگاه سازی مردم درباره واقعیت گم آبی و سرنوشت اقلیم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا اردکانیان وزیر نیرو در همایش مبارزه با کم آبی با اشاره به قرار گرفتن ایران در منطقه گرم و خشک و داشتن میانگین بارش به میزان یک سوم میانگین جهانی گفت: زیست مبتنی بر کم آبی، وظیفه ملی است و همگان باید خود را با این موقعیت تغییرناپذیر سازگار کنند.
 
وزیر نیرو افزود: وضعیت آب در ایران ناشی از اقدامات چند دهه است و به تدریج رخ داده و تنها از طریق راهبردهای زمانبر قابل بررسی است.
 
اردکانیان با بیان اینکه برنامه راه اندازی کار گروه ملی سازگاری با کم آبی به پیشنهاد وزارتخانه‌ها و سازمان های مختلف در سال 96 توسط هیات وزیران تصویب شد، اظهار کرد: میزان بارش در ایران یک سوم میانگین جهانی است و توزیع بارش در ایران متوازن نیست، از این رو واژه سازگاری برای این کار گروه به دقت انتخاب شده است، زیرا نمی توان اقلیم را به پر آبی تغییر داد.
 
او ادامه داد: سازگاری به معنی در کنار هم قراردادن سرنوشت اقلیمی و ثابت بودن آن است و در گام بعدی واژه ملی در این کار گروه به معنی این است که سازگاری تنها در صورتی اتفاق می افتد که همه کنشگرها نقش خود را ایفا کنند.

او افزود: باید منافع همه بازیگران در نظر گرفته شود و ابزارهای سنجش باید سازماندهی شود و زندگی مردم به سمت سازگاری با کم آبی حرکت کند.

وزیر نیرو درباره نقش عوامل سازمانی در کم آبی، تصریح کرد: فقدان شفافیت در زمینه مدیریت آب و ضعف مدیریت در کم آبی موثر بوده است، در واقع ضعف مدیریت به معنی نادیده گرفتن عوامل موثر در بهره مندی از آبهای زیرزمینی است.
 
 اردکانیان فعالیت در 5 محور را برای سازگاری با کم آبی ضروری دانست.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۵۹°    ۱۰.۹۹°