اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۷۰۶۶۰۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
بر اساس مصوبه مجلس اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده افرادی که دارای مال نامشروع بیشتری هستند، انجام می‌ شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه، ۳ تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح الحاق موادی به قانون اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با ماده ۳ این طرح با ۱۴۱ رأی موافق، ۲۱ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از ۲۱۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
 
ماده ۳- متن زیر به عنوان ماده ۱۸ به قانون الحاق می‌شود:
ماده ۱۸- در صورتی که پس از بررسی‌های لازم مطابق گزارش‌های مستند و یا براساس دلایل و قرائن، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تحصیل مال نامشروع از سوی اشخاص موضوع ماده ۱۶ این قانون و تبصره‌های آن را احراز کند.
اعاده اموال نامشروع را با اولویت پرونده افرادی که دارای اموال نامشروع بیشتری هستند از دادگاه موضوع این قانون درخواست می‌کند.

طبق تبصره این ماده پرونده افراد موضوع ماده ۳۰۷ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۴/۱۲/۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی، توسط دادستان عمومی و انقلاب و دادگاه‌های ذیربط تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مجلس وظیفه خود را در خصوص افزایش حقوق انجام داد
 
رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص اعتراض نماینده مردم شاهین شهر مبنی بر اینکه دولت پیگیر افزایش حقوق کارکنان نیست گفت: مجلس وظیفه خود را انجام داد و دولت نیز پیگیر اجرای مصوبات است.
 
علی لاریجانی افزود: اگر پیشنهادی برای پیگیری این مصوبات دارید ارائه کنید تا از آن طریق بتوانیم موضوعات را به انجام برسانیم.
 
­نماینده مردم شاهین شهر در تذکری در مجلس از تامین نشدن منابع کالا‌های اساسی ارزان‌تر انتقاد کرد.
 
حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۳ تیر) مجلس شورای اسلامی، در توضیح تذکر آیین نامه‌ای با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۲ آیین نامه داخلی مجلس گفت: مجلس در جریان تصویب قانون بودجه سال ۹۸ در حدود ۱۴ میلیارد برای کمک به مردم و تامین کالا‌های اساسی ارزانتر مصوب کرد تا رفاه مردم فراهم و این رفاه عمومی در راستای عدالت و مساوات دنبال شود، اما با گذشت ۳ ماه هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افزایش حقوق کارکنان نیز برخلاف مصوبه مجلس به نتیجه قطعی نرسید، بنابراین بهتر است دو هفته تعطیلات پیش روی مجلس لغو شود تا بتوانیم مسائل را در مجلس رسیدگی و رصد کنیم.

ارجاع طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها

نمایندگان مجلس طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردم را به کمیسیون انرژی ارجاع دادند

نمایندگان مجلس طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردم را به علت وجود برخی اشکالات قانونی به کمیسیون انرژی ارجاع دادند.

در جریان بررسی طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردم، حسینعلی حاجی دلیگانی پیشنهاد اصلاح بند (الف) ماده ۱ را ارائه کرد که با ۱۲۲ رأی موافق، ۴۲ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن علنی تصویب شد.
 
براساس این پیشنهاد در بند (الف) آورده شده است:
الف- طرح: طرح‌های ایجاد تاسیسات پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با خوراک نفت خام و یا میعانات گازی و همچنین بهینه سازی و ارتقای کمیت و کیفیت فرآورده‌های پالایشگاهی به نحوی که ترکیب تولید فرآورده آن‌ها اساساً به محصولات سبکتر و میان تقطیر اختصاص پیدا کند.

در ادامه با پیشنهاد سیدفرید موسوی مبنی بر حذف عبارت "صندوق توسعه ملی موظف است به این مجوز‌ها تعهد تنفس خوراک ارائه کند" بند (ب) ماده ۱ با ۱۶۱ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

علی لاریجانی درخصوص بند (ب) ماده ۱ گفت: به دلیل اینکه صندوق توسعه ملی در این بند موظف شده که به مجوز‌های تنفس خوراک اجازه بهره برداری بدهد، اشکال قانون اساسی وجود دارد.

وی ادامه داد: در تعاریف حکم آورده نمی‌شود و عبارت آخر نباید در تعریف آورده شود و باید به عنوان ماده‌ای جدا مطرح گردد. برداشت از صندوق توسعه ملی نیاز به اذن دارد. درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی در زمینه این طرح را به رهبر معظم تقدیم کردیم تا در صورت موافقت، اشکالات آن برطرف شود.

براساس بند (ب) ماده ۱.

ب- مجوز: مجوز صادره مطابق با جزء ۴ بند پ ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت براساس طراحی و محاسبات فنی و اقتصادی طرح پیشنهادی و مشخصات فرآورده‌های تولیدی توسط وزارت نفت ارزیابی و صادر می‌شود و شامل مقدار خوراک و تنفس خوراک برآوردی می‌باشد.

در ادامه علیرضا رحیمی در جریان بررسی بند (ت) ماده ۱ طرح مذکور؛ در اخطار قانون اساسی گفت: تنفس در نظر گرفته شده بار مالی دارد و با اعمال آن پولی حاصل نمی‌شود.

گفتنی است نمایندگان خانه ملت با این اخطار با ۱۳۸ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن علنی با آن موافقت کردند.
لاریجانی با اشاره به تعیین تکلیف نشدن اصلاحات و وجود برخی اشکالات قانونی در این طرح، پیشنهاد ارجاع مواد آن را به کمیسیون انرژی مطرح کرد، از این رو نمایندگان با ۱۶۲ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن علنی با این پیشنهاد موافقت کردند.

آغاز جلسه علنی مجلس

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی آغاز شد

بررسی گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی نخستین دستور کار امروز نمایندگان مردم است.
همچنین در جلسه امروز گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مجارستان در مجلس بررسی خواهد شد.
 
بررسی گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان دیگر دستور کار امروز نمایندگان در خانه ملت است.
 
همچنین در جلسه امروز گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری چک بررسی خواهد شد.
 
با رای نمایندگان مجلس امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی رئیس جدید خود را خواهد شناخت.
 
 
برچسب ها: مجلس ، اعاده ، اموال ، نامشروع
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۶.۹۹°